Твір на тему ФІЛОСОФСЬКА ГЛИБИНА ТА ГУМАНІСТИЧНА НАСНАГА ТРАГЕДІЇ ШЕКСПІРА «ГАМЛЕТ», Зарубіжна література, 9 клас

Твір на тему ФІЛОСОФСЬКА ГЛИБИНА ТА ГУМАНІСТИЧНА НАСНАГА ТРАГЕДІЇ ШЕКСПІРА «ГАМЛЕТ», Зарубіжна література, 9 клас

Дослідники творчості Шекспіра стверджують, що в історії мистецтва немає іншого прикладу такої стійкої і тривалої популярності п’єси, ніж популярність шекспірівського «Гамлета». Майже триста років ця трагедія ставиться на сценах театрів усього світу. І кожне покоління, люди різних національностей шукають у ній відповіді на питання, що їх турбують. Секрет такого постійного інтересу до трагедії — у філософській глибині і гуманістичній насназі цього твору, в майстерності Шекспіра-дра-матурга, який втілив загальнолюдські проблеми в художні образи.

Образ Гамлета — центральний у трагедії Шекспіра. Вже на початку п’єси визначається головна мета цього героя — помста за вбивство батька. Відповідно середньовічним уявленням — це його обов’язок, але Гамлет — людина нового часу, він гуманіст, і жорстока помста суперечить його натурі. Щоб прийняти рішення, йому треба добре зважити, чи змінить що-небудь у світі смерть Клавдія. Навколо себе він бачить лише зраду і підступність (мати зрадила батька і вийшла заміж за його вбивцю, Гамлета зраджують найвірніші друзі й допомагають убивці). Він розчаровується навіть у своєму коханні й залишається самотнім.

Його роздуми про призначення людини набувають трагічного забарвлення (сцена на цвинтарі). Зло, вважає він, має чи не космічний характер, і людина — дуже слабка істота, щоб протидіяти йому. Події трагедії ніби підтверджують ці міркування героя: безвинно гине Офелія, а зло залишається непокараним. Гамлет не може змиритися з цим, але й не знаходить у собі сил протидіяти. Якщо він стане вбивцею, то перейде на сторону зла і тим посилить його.

Шекспір дає Гамлету кілька можливостей вбити Клавдія: Гамлет бачить, як король на самоті молиться, і йому випадає слушна нагода. Та герой не робить рішучого кроку. В молитві Клавдій спокутує свої гріхи, смерть у таку хвилину сприймалась сучасниками Шекспіра як пробачення гріхів, а душа людини, вважалося, відлітала в рай. Убити в таку мить Клавдія означало простити йому заподіяне зло. Саме цього Гамлет і не може зробити. На наших очах герой переживає складну боротьбу між почуттям обов’язку і власними переконаннями, ця боротьба приводить до сумного висновку: весь світ — тюрма, де немає місця людським чеснотам, де кожна людина приречена на самотність.

Монологи Гамлета розкривають внутрішню боротьбу, яку веде з собою герой. Він постійно дорікає собі у бездіяльності, намагається зрозуміти, чи спроможний він взагалі на будь-яку дію. Він навіть думає про самогубство, але й тут роздуми про те, чи не чекають на нього такі ж проблеми в потойбічному світі, зупиняють його («Бути чи не бути?»). Обов’язок наказує йому «бути» і діяти. Шекспір показує послідовний розвиток характеру Гамлета. У фіналі трагедії вбивцю короля покарано, але сталося це внаслідок збігу обставин, а не з волі героя.

Гамлет не випадково удає божевільного: зрозуміти те, що зрозумів Гамлет, і не збожеволіти може лише дуже сильна людина.

Сила цього образу не в тому, які дії він робить, а в тому, що він відчуває і примушує переживати читачів. Чому людина не може досягти щастя і гармонії, в чому сенс людського життя, чи можна побороти зло — ось лише основні філософські проблеми, що порушує Шекспір у своїй трагедії. Він не дає на них остаточної відповіді, напевне, це і неможливо. Але його віра в людину, в її можливості творити добро, протистояти злу — шлях до відповіді на них.

Твір на тему ФІЛОСОФСЬКА ГЛИБИНА ТА ГУМАНІСТИЧНА НАСНАГА ТРАГЕДІЇ ШЕКСПІРА «ГАМЛЕТ», Зарубіжна література, 9 клас

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Автобіографія Джульєтта Капулетті

2. Вірність ідеалам справедливості та гуманізму у творах епохи Відродження (М. Сервантес «Дон Кіхот» і В. Шекспір «Ромео і Джульєтта»)

3. Вічність проблем трагедії «Гамлет», або чим близький Гамлет сучасній людині?

4. Вічність теми любові в трагедії В. Шекспіра «Ромео і Джульетта»

5. Гамлет— ідеальний герой свого часу

6. Гамлет із данського літопису та його переосмислення Шекспіром

7. Головне питання трагедії «Гамлет» В. Шекспіра («Бути чи не бути?»)

8. Життя і творчість Вільяма Шекспіра. Аналіз творчості і творів Вільяма Шекспіра

9. Моє співчуття Гамлету (за трагедією «Гамлет» В. Шекспіра)

10. Монолог «Бути чи не бути?» — пік роздумів і сумнівів Гамлета (за трагедіює «Гамлет» В. Шекспіра)

11. Сонети— це ключ, котрим Шекспір відкрив своє серце (У. Вордсворт)

12. Сприйняття кохання в сонетах Шекспіра та його ренесансні особливості

13. «Торгує той дрібними почуттями, хто серце всім на показ відкрива» (В. Шекспір)

14. Трагедія «Гамлет» Вільяма Шекспіра. Аналіз твору

15. Трагедія і торжество кохання (за трагедією В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта»)

16. У чому трагедія Офелії? Характеристика образу (за трагедією «Гамлет» В. Шекспіра)

17. Філософська глибина та гуманістична наснага трагедії Шекспіра «Гамлет»

18. Художній образ Гамлета. Характеристика образу Гамлета (за трагедією В. Шекспіра «Гамлет»)

19. Чи близький нам Гамлет сьогодні? (за трагедією «Гамлет» В. Шекспіра)

20. Шекспірівське питання (за трагедією Вільяма Шекспіра «Гамлет, принц Датський»)

21. «Щоб добрим бути, я обрав жорстокість…». Роздуми за трагедією В. Шекспіра «Гамлет»