Твір на тему Драматизм і мудрість у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича, зарубіжна література

Твір на тему Драматизм і мудрість у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича, зарубіжна література

Відомий польський поет Адам Міцкевич підняв польську літературу до високого загальноєвропейського рівня і надав їй неповторної самобутності, став яскравим пропагандистом боротьби за свободу і незалежність Польщі. Його творчість пов’язана з історією російської культури. Він написав «Оду до молодості», «Балади і романси» — ранні поезії; «Кримські сонети», які сповнені пристрастей і філософських думок; волелюбні патріотичні поеми «Гражина», «Конрад Валленрод»; роман у віршах «Пан Тадеуш».

«Кримські сонети» неповторно оригінальні. Ліричний герой цього твору схиляється перед величчю природи. Природа — той ідеал і та міра, з якими зіставляються душевні поривання поета Пілігрима. Епіграфом узяті слова Гете: «Хто хоче зрозуміти поета, мусить вирушити у країну поета». У цьому випадку країна — це внутрішній світ вигнанця з Литви, який став Пілігримом. Велична тиша Аккерманських степів змушує його напружити слух, чи не чути поклику з Вітчизни: «Но едем — тихо все — никто меня не кликнет».

Міцкевич у «Кримських сонетах» тему кохання відкидає на другий план, на перший план виступають страждання вигнанця, романтично підкреслені колоритом мусульманського Сходу. Багато поетів шукали моральні та філософські ідеали на Сході. О. С Пушкін у «Кавказькому полоненику» і «Наслідуванні Корану» також, як і Байрон, намагався втілити почуття європейця, захопленого Сходом, його думки над долями старої європейської цивілізації. Дуже близький до цього і Міцкевич. Та він намагався посилити східний колорит, наслідуючи стилістику арабської поезії, «притворяясь правоверным мусульманином», як про це писав В. Г. Бєлінський.

Домовина легендарної Марії Потоцької у Бахчисараї наводить його на думку про спільність доль поета і прекрасної польської невільниці. Його дивує велич Чатирдага, чий спокій не порушує ні грім, ні блискавка, ні люди. Та Пілігрим далеко не спокійний:

У ног моих лежит волшебная страна,
Страна обилия, гостеприимства, мира.
Но тянется душа безрадостна и сира
В далекие края, в былые Времена.
(Пер. В. Левика)

Вибір жанру — сонет — мав для поета дуже велике значення, тим самим поет Міцкевич включився у суперечку щодо сонета як форми «класично недосконалої». Так, Ф. Б. Гофман у своїх статтях глумився над Петраркою, його сонетами. Та брати Шлегели вважали Петрарку першим романтиком, а сонет — кращою поетичною формою, яка розкриває душевний світ людини у всій його драматичній суперечності. Міцкевич виступив на боці романтиків.

Польська преса високо оцінила «Кримські сонети». Романтики сприйняли їх захоплено, класицисти вважали, що це не поезія. В Росії полеміку розпочав П. Вяземський у «Московському телеграфі», опублікувавши статтю і прозаїчний переклад сонетів. Пафос статті полягав у тому, що великі романтичні поети, а Міцкевича прирівнювали до Байрона, непримиренні до насильства. Це і викликало бурю протесту в оточенні близьких до Бенкендорфа літераторів. Крім П. В’яземського, «Кримські сонети» перекладали І. Козлов, О. Фет, О. Майков, І. Бунін, навіть М. Лєрмонтов. У наш час найкращими є переклади В. Левика.

Восени 1826 р. Міцкевич уперше зустрівся з Пушкіним. Відтоді вони почали дружити. Пушкін на той час закінчив «Бориса Годунова», сцени з якого справили сильне враження на Міцкевича. Міцкевич переклав польською мовою вірш Пушкіна «Згадування» (1828), а Пушкін переклав російською мовою дві балади Міцкевича: «Воєвода» і «Будис і його сини» (1833 р.).

Твори Міцкевича назавжди посіли почесне місце у світовій літературі.

Твір на тему Драматизм і мудрість у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Драматизм і мудрість у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича

2. Життя і творчість Адама Міцкевича. Аналіз творчості і творів Адама Міцкевича

3. Зображення людини і природи у «Кримських сонетах» А. Міцкевича

4. Зображення природи і людини у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича

5. Патріотичне звучання балади Адама Міцкевича «Світязь»

6. Романтичність автопортрета А. Міцкевича у «Кримських сонетах»

7. Філософське осмислення єдності природи і людини в «Кримських сонетах» А. Міцкевича