Твір на тему Давай почнемо спочатку… Подружнє життя Торвальда і Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий дім»), 10 клас, зарубіжна література

Твір на тему Давай почнемо спочатку… Подружнє життя Торвальда і Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий дім»), 10 клас, зарубіжна література

Один із найвідоміших творів норвезького драматурга Г. Ібсена — соціально-психологічна драма «Ляльковий дім», у якій автор висвітлює важливі й актуальні тогочасні проблеми. Проблему емансипації жінки, проблему жіночого щастя, врешті, проблему гідності людини, особистості й самовизначення на прикладі однієї сім’ї — Торвальда і Нори Хельмерів.

На перший погляд — це звичайна середньостатистична сім’я, яких чимало було в буржуазній Норвегії. Чоловік — спочатку прекрасний адвокат, а потім — директор банку. Дружина — гарненька, талановита, емоційна жінка. Любляча дружина й мати. Вони мають непоганий тихий і затишний дім. Нора надзвичайно цінує свого чоловіка, вважаючи його чесним, добрим, порядним. Торвальд милується дружиною, називає її «лялечкою», «білочкою», «жайворонком». І як грім серед ясного неба: Нора вирішує покинути цей дім, чоловіка.

— Ми обоє повинні змінитися. Ні, Торвальде, я більше не вірю в чудо, — каже Нора.

— А я хочу вірити! Кажи, кажи, яке? Змінитися так, щоб?..

— Щоб наше співжиття могло стати шлюбом, — відповідає йому Нора й залишає дім.

Проживши разом із чоловіком вісім років, народивши трьох дітей, Нора доходить висновку, що справжньої сім’ї у неї і не було. Бо сім’я — це двоє споріднених, люблячих душ. Людей, які не тільки люблять, але й розуміють одне одного з півслова, шанують і поважають, підтримують у важкі хвилини, разом вирішують усі проблеми, долають біди й життєві негаразди, радіють перемогам і успіхам.

Чи ж так було в родині Хельмерів?

Звичайно, ж ні. Любов чоловіка до Нори була фальшивою, несправжньою, неглибокою. Він і не знав, яким справжнім скарбом була його дружина — красива, талановита, працьовита й самовіддана. Не знав, яка в неї добра душа, яка вона вірна.

Рятуючи від смерті чоловіка, вона підробляє вексель і здобуває гроші, щоб відправити чоловіка на лікування на море. А потім довгі місяці віддає потроху цю позичку. А чоловік про це навіть не здогадується. Він постійно нав’язує Норі свою точку зору, все вирішує за неї, в усьому обмежує її права. І Нору до відповідного часу задовольняло таке становище. Вона — така незвичайна, талановита жінка — стає ніби додатком до свого чоловіка. «Білочка», «жайворонок», «лялечка». Іграшка — і не більше того! Він не визнає її як особистість, як людину, яка теж має якісь певні права. Що в неї є також якісь інтереси окрім кухні, церкви, дітей. Справа дійшла до того, що Торвальд не довіряє Норі навіть ключі від поштової скриньки, вибирає їй карнавальний костюм, вказує, як у якій ситуації їй треба поводитись. Але перше ж важливе життєве випробування довело Норі, що її чоловік кохає тільки «ляльку» Нору, яка не має і не може мати ні на що своєї точки зору. А коли Торвальд довідався про вчинок Нори, що вона взяла гроші в борг для його ж урятування, кидається на неї зі звинуваченнями, начебто не він, чоловік, глава сім’ї повинен турбуватися про те, щоб мати кошти на утримання родини, і в усякому разі, підтримати дружину у складних життєвих ситуаціях. Вони були абсолютно різними людьми. Торвальд — це сама байдужість, егоїзм, черствість. Нора — уособлення доброти, відданості й самопожертви.

І Нора наче прокинулася від жахливого сну: вона зрозуміла, що це не справжнє кохання, не справжня сім’я. В душі її виникає образа, обурення, і вона вирішує залишити свій «ляльковий» дім і чоловіка.

Чи можна було б зберегти цей шлюб? Драматург не дає прямої відповіді на це питання, надаючи нам, читачам, можливість думати й розмірковувати. Герої твору — і Нора, і Торвальд — повинні змінитися. Як змінитися? Перш за все, Торвальду слід змінити свій погляд на жінку, дружину. Вона — не людина другого ґатунку, вона — особистість. У неї повинні бути рівні з чоловіком права. Норі ж слід стати більш самостійною в житті, рішучою, наполегливою. Отримати якусь спеціальність, не залежати від чиїхось примх.

І от, коли обоє вони досягнуть цього, зрозуміють, що таке спорідненість душ, навчаться цінувати одне одного, поважати людську гідність, особистість, вони стануть справжнім подружжям. І, на мій погляд, такий шанс у Нори й Торвальда є.

Твір на тему Давай почнемо спочатку… Подружнє життя Торвальда і Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий дім»), 10 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Аналітична композиція у п’єсах Г. Ібсена

2. Давай почнемо спочатку… Подружнє життя Торвальда і Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий дім»)

3. Жіноче питання як характеристика ступеню розвитку суспільства (за драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім»)

4. Зміст назви драматичного твору Г. Ібсена «Ляльковий дім»

5. Моє відношення до головної героїні «Лялькового дому» (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий будинок»)

6. Новаторство драматургії Г. Ібсена

7. Новаторство Ібсена-драматурга та його значення у світовій літературі

8. Нора Хельмер — особистість чи «лялька»? (на матеріалі «реалістичної драми» Г. Ібсена «Ляльковий дім»)

9. Характеристика образу Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий будинок»)