УРОК № 48. Тема. Тодось Осьмачка. «Незмінність». Замилування красою Баварії, вираження пошани до цього краю. Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 48. Тема. Тодось Осьмачка. «Незмінність». Замилування красою Баварії, вираження пошани до цього краю. Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: поглибити знання учнів про творчість Т. Осьмачки, познайомити з його поезією «Незмінність»; розвивати в учнів навики ідейно-художнього аналізу поетичних творів; виховувати в учнів любов до природи, пошану до інших народів.

    Обладнання: підручник.

    ХІД УРОКУ № 48. Тема. Тодось Осьмачка. «Незмінність». Замилування красою Баварії, вираження пошани до цього краю. Уроки української літератури, 8 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Заповнити клітинки кросворда «Чи знаєте поета-емігранта?».

    10

    По горизонталі:
    1) Прізвище письменника, який народився 16 травня 1895 року.
    2) Як називається його поезія, написана у формі монологу-самохарактеристики?
    3) Як називалася перша поетична збірка Т. Осьмачки?
    4) У якій країні помер письменник?
    5) Як його звали?
    6) Як називається художній прийом, який використав Т. Осьмачка при написанні вірша «Україна»?
    7) Яку спеціальність мав батько Тодося?
    8) Як називалося село, де народився Осьмачка?
    9) Як називається проживання людини поза межами рідного краю?
    10) Назвати один з віршів «баварського» циклу.

    По вертикалі:
    Як називалася збірка поезій Т. Осьмачки, що вийшла у Львові в 1943 році?

    2. Виразно прочитати поезію «Україна», назвати особливості її віршової форми.

    III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Розповідь учителя.
    Ви вже знаєте, що Т. Осьмачка змушений був виїхати з України. Але і там його переслідував страх, і він переїжджав з місця на місце. Німеччина, США, Канада, Франція, Югославія… Хоч і їздить багато, а все ж плідно працює, бере участь в організації літературно-мистецьких сил еміграції. У роки еміграції поет написав кілька поезій ностальгічного звучання, серед яких вірш «Незмінність». Сама назва говорить про незмінність душевного стану ліричного героя, за яким легко вгадується сам автор.

    2. Робота над текстом вірша «Незмінність».
    1) Виразне читання поезії.
    2) Бесіда.
    а) Що поетові нагадало рідний край?
    б) Які почуття і роздуми викликало?
    в) Що ви дізналися з цієї поезії про становище поета, його почуття і думи?
    3) Аналіз поезії «Незмінність».

    Слово вчителя.
    Вірш «Незмінність» — зразок класичної поетичної майстерності. Перші чотири строфи — чудові пейзажні картини, які свідчать про спостережливість і тонкий смак поета, про місце й приблизний час написання (Баварія, 40-і роки).
    П’ята строфа — межа, з якої починає окреслюватись ідейна суть твору: незмінність, посилена тугою за рідним краєм.
    Заключні дві строфи вірша — контрастне змалювання фізичного й душевного стану ліричного героя та чудових краєвидів. 4) Визначити художні засоби, які використав автор у поезії.

    3. Порівняння ідейно-художнього змісту поезій «Україна» та «Незмінність».

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Бесіда за питаннями підручника.

    2. Заключне слово вчителя.
    Тодось Осьмачка був не лише поетом, а й перекладачем та прозаїком. Юрій Лавріненко, земляк Осьмачки й емігрант, так сказав про Тодося Степановича: «Це правда, що в поезії і прозі Осьмачки відчувається темний і до хаосу розбурханий океан відчаю і ненависті. Але в основі її основ лежить любов, героїчне почуття вічної правди і краси народу».

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    УРОК № 48. Тема. Тодось Осьмачка. «Незмінність». Замилування красою Баварії, вираження пошани до цього краю. Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
