Іван Багряний (1907—1963).
Завдання в тестовій формі. Українська література. Підготовка до ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання)

Іван Багряний (1907—1963). Завдання в тестовій формі. Українська література. Підготовка до ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання)

Справжнє ім’я — Іван Павлович Лозов’ягін.
Народився в с. Куземині, що на Полтавщині (нині Сумська область), у родині робітника-муляра, помер у м. Шварцвальді (похований у м. Новий Ульм, Німеччина).
Належить до письменників-емігрантів (член МУРу).
Найвідоміші твори: романи «Тигролови», «Сад Гетсиманський», роман у віршах «Скелька», повість «Огненне коло», збірка поезій «Золотий бумеранг»; із публіцистики — лист «Чому я не хочу вертатись до СССР?».

Роман «Тигролови» (1946)

Літературний рід романа «Тигролови»: епос.
Жанр романа «Тигролови»: пригодницький роман.
Тема романа «Тигролови»: зображення трагічної долі людини-особистості в радянському тоталітарному режимі.
Головна ідея романа «Тигролови»: перемога добра над злом; за будь-яких обставин кожен передусім має бути Людиною.
Головні герої романа «Тигролови»: Григорій Многогрішний (молодий український інженер-авіатор); родина Сірків: Наталка, Гриць та їхні батьки — Денис Сірко й Сірчиха; майор НКВС Медвин.
Сюжет романа «Тигролови»: утеча Григорія Многогрішного з «ешелону смерті» (етапного спецпотягу НКВС, що перевозив смертників ГУЛАГу до Сибіру) -перебування Григорія в родині Сірків — поїздка головного героя з названим братом Грицьком Сірком до Хабаровська — переслідування Григорія — зустріч Многогрішного з Медвиним у тайзі й розправа з майором — утеча закоханих Григорія й Наталки за кордон СРСР (події відбуваються в 30-х роках XX ст.).
Літературознавці про твір. Цим твором, на думку Юрія Шевельова, Іван Багряний утвердив саме «український пригодницький роман, український своїм духом, усім спрямуванням своїх ідей, почуттів, характерів». Основним композиційним принципом, за яким побудовано роман, є принцип дихотомії, тобто сюжетні лінії розгортаються паралельно, протиставляються і зіставляються. Григорію Многогрішному протистоїть майор НКВС Медвин, цей новітній тигролов, який переслідує волелюбного українського юнака, не прирученого тоталітарним режимом «тигра». Григорій — правнук гетьмана Дем’яна Многогрішного (1668—1672), який боровся проти окупації України московськими царями, через що його заслали на каторгу до Сибіру. У такий спосіб романіст підкреслює спадкоємність волелюбних ідей українців і головного героя, коріння якого сягають часів Запорозької Січі. Образ Григорія Многогрішного набуває символічного значення: він уособлює нескорену й волелюбну Україну, кращі сини якої борються за їі незалежність.
Уже в зав’язці «Тигроловів» змальовано два експреси, які мчаться сибірськими просторами. Ці поїзди автор порівнює з драконами. Один із них («шістдесят вагонів-коробок — шістдесят суглобів у дракона») — це «ешелон смерті», яким везуть на каторжні роботи в’язнів. Серед них і Многогрішний, який на ходу вистрибує з вагона і цим сміливим вчинком вселяє в серця численних в’язнів надію, що зі сталінським режимом можна й потрібно боротися. Другий ешелон — комфортабельний експрес — віз партійну еліту, ударників, інженерів, авіаторів, прокурорів, військових, працівників «революційної законності», які чинили беззаконня, одне слово, «відповідальних товаришів». Отже, існує два світи в одній державі — світ репресій, пекла, мук, пітьми і світ ілюзорного раю, примарного вільного життя. Так вимальовується антилюдяний образ радянської імперії (М. Ткачук).

Історія літератури
МУР (Мистецький український рух) — об’єднання українських письменників в еміфації з метою консолідувати українських літераторів, які після Другої світової війни опинилися в таборах для переміщених осіб переважно в Німеччині та Австрії. МУР заснований 1945 р. в Німеччині. Головою об’єднання був Улас Самчук, який висунув ідею «великої літератури». Вона базувалася на тому, шо література є одним із найголовніших чинників духовного самовияву нації і чи не єдиним в умовах її бездержавності. До МУРу входили: І. Багряний, Є. Маланюк, У. Самчук, Т. Осьмачка та ін.

Нью-йоркська група поетів — об’єднання українських поетів-емігрантів, заснована 1958 р. Ця група поетів усвідомлювала «необхідність піднести українську лірику на новий щабель, переосмислюючи традиції рідного мистецтва слова і спираючись на модерні стилі й форми» (М. Ткачук). До нью-йоркської групи входили Богдан Бойчук, Богдан Рубчак, Юрій Тарнавський, Емма Андієвська, Патриція Килина, Віра Вовк та ін. «Чинником єднання була спільна настанова, що кожен поет має йти окремо індивідуальною дорогою, виявляти власний літературний світ (що є стилем) і в тому сенсі бути інакшим, сучасним, модерним» (Б. Бойчук). Ньюйорківці захищали естетичну концепцію самоцінності й новаторської дерзновенності мистецтва, відкидали традиційні стилі й форми, орієнтуючись на верлібр, що панував тоді в західноєвропейській літературі.

1. Справжнє прізвище Івана Багряного
А Фітільов
Б Очерет
В Лозов’ягін
Г Губенко
Д Рудченко

2. До МУРу входили
А Улас Самчук, Тодось Осьмачка, Богдан Рубчак
Б Юрій Яновський, Іван Багряний, Емма Андієвська
В Віра Вовк, Володимир Винниченко, Богдан Бойчук
Г Євген Маланюк, Іван Багряний, Улас Самчук
Д Микола Зеров, Максим Рильський, Юрій Клен

3. Рефреном звучать у романі «Тигролови» слова
А Ми є. Були, І будем МИ! Й Вітчизна наша з нами
Б Сміливі завади мають щастя
В Ліпше вмирати біжучи, ніж жити гниючи
Г Чому я не хочу вертатись до СССР?
Д Побавитись з долею в піджмурки.

4. Слова …що б ви не думали і як не думали, я хочу лише сказати… , що я чесна людина Григорій Многогрішний сказав
А майорові Медвину під час допитів
Б майорові Медвину під час зустрічі з ним у тайзі
В родині Сірків, коли опритомнів від марення
Г Наталці, коли врятував її від ведмедя
Д українкам у хабаровському ресторані

5. Головна тема роману «Тигролови» І. Багряного — зображення
А радянських політв’язнів 50-х років XX ст.
Б протистояння людини-особистості тоталітарній системі
В красивого почуття кохання Григорія до Наталки
Г способу життя українців-переселенців на Далекому Сході
Д складного життя людини на тлі краси Уссурійського краю

6. Зоологічним націоналістом, дияволом в образі людини у романі «Тигролови» названо
А Григорія Многогрішного
Б майора Медвина
В Дениса Сірка
Г Арсеньєва
Д Йосипа Сталіна

7. Події в романі «Тигролови» розгортаються в такій послідовності:
А знайомство Григорія з родиною Сірків — утеча Многогрішного з потягу — поїздка Григорія до Хабаровська — розправа з Медвиним
Б утеча Многогрішного з потягу — поїздка Григорія до Хабаровська — знайомство Григорія з родиною Сірків — розправа з Медвиним
В знайомство Григорія з родиною Сірків — поїздка Григорія до Хабаровська — утеча Многогрішного з потяту — розправа з Медвиним
Г утеча Многогрішного з потягу — знайомство Григорія з родиною Сірків — поїздка Григорія до Хабаровська — розправа з Медвиним
Д утеча Многогрішного з потягу — знайомство Григорія з родиною Сірків — розправа з Медвиним — поїздка Григорія до Хабаровська

8. Перший ешелон, що мчить у Сибір. І. Багряний порівнює з
А тифом
Б ізюбром
В драконом
Г вовком
Д змією

9. Тоталітарну систему, неспроможну подолати гордий дух українця, уособлює
А Арсеньєв
Б Петро Дядоров
В майор Медвин
Г Мороз
Д Денис Сірко

10. Ідею перемоги добра над злом, усеперемагаючого оптимізму Т. Багряний розкриває в образі
А тигроловів
Б першого експресу
В другого експресу
Г Дениса Сірка
Д Григорія Многогрішного

11. Установіть відповідність.

ГеройРепліка
1 Григорій МногогрішнийА На багато верстов кругом тут тільки праліс та звірі, а людей нема. Чи втямки? Я ще не знаю, хто ти, але моя хата — твоя хата.
2 майор МедвинБ Батько все. бурчачи, що нема попа тебе висповідати, може, кажуть, полегшало б, бо в тебе гріхів, мабуть!.. Якісь карцери, і трибунали… І смертники… І розстріли…
3 Наталка СіркоВ В сміливих щастя завжди є!.. От хоч би й ми. Приїхали сюди… Боже! Яка страшна і дика пуща була! І нудьга смертельна… І дивись — зажили ж як потім!
4 Денис СіркоГ Так… Ну, все, таваріщ слєдоватєль! Все. Кінчаю слідство… Тут… я тобі… й рев, тут я тобі й трибунал!
Д Що вам наказано?! І взагалі раджу бути пильнішими. Хіба вам повилазило?.. Пересвідчіться в документах, а тоді подасте своєму начальникові рапорт.

12. Установіть відповідність.

ГеройЗовнішня (внутрішня) характеристика
1 Денис СіркоА Високий, як батько, дебелий красень. Молодий — років 25. На ньому військовий старий френч, на ногах ічаги, на голові набакир кепка, а з-під неї буйний чуб кучерявиться.
2 Григорій МногогрішнийБ Юнак — 25 літ, русявий, атлет, авіатор тчк… Суджений на 25 років тчк…
3 майор МедвинВ …дебелий, спокійний голос. Батьківський. Такий сердечний, а гуде, як із барила… Кремезний, броватий, волохаті груди в пазусі.
4 Гриць СіркоГ Золотий чоловік, пантовщик — яких мало! І от такий, можна сказати, хрест несе. Мало, що Бог дав жіночку, так ще й «їроплану» кинув.
Д Він дисциплінований, і точний, і не схильний вдаватись у дрібниці. Тим часом не марнує часу на теревені: п’є отак собі бордо і студіює промову вождя

Відповіді до теми Іван Багряний (1907—1963). Завдання в тестовій формі. Українська література

1 В;
2 Г;
3 Б;
4 В:
5 Б;
6 А;
7 Г;
8 В;
9 В;
10 Д;
11 1) Г, 2) Д, 3) Б, 4) А;
12 1) В, 2) Б, 3) Д, 4) А.

Іван Багряний (1907—1963). Завдання в тестовій формі. Українська література. Підготовка до ЗНО (зовнішнього незалежного оцінювання)

Вас можуть зацікавити  тестові завдання з наступних тем

1. Як готуватися до ЗНО з української літератури. Критерії оцінювання

2. Усна народна творчість

3. Давня українська література. Григорій Сковорода

4. Іван Котляревський

5. Григорій Квітка-Основ’яненко

6. Тарас Шевченко

7. Пантелеймон Куліш

8. Марко Вовчок

9. Іван Нечуй-Левицький

10. Панас Мирний

11. Іван Карпенко-Карий

12. Іван Франко

13. Михайло Коцюбинський

14. Ольга Кобилянська

15. Леся Українка

16. Василь Стефаник

17. Микола Вороний, Олександр Олесь, Павло Тичина, Максим Рильський, Володимир Сосюра, Богдан-Ігор Антонич

18. Володимир Винниченко

19. Микола Хвильовий

20. Юрій Яновський

21. Валер’ян Підмогильний

22. Остап Вишня

23. Микола Куліш

24. Олександр Довженко

25. Андрій Малишко, Василь Симоненко, Василь Стус, Іван Драч, Євген Маланюк

26. Ліна Костенко

27. Олесь Гончар

28. Григір Тютюнник

29. Іван Багряний