УРОК №18. Тема. Робота над змістом п’єси «Хазяїн». Характеристика образу Пузиря. Уроки української літератури, 10 клас

  УРОК №18. Тема. Робота над змістом п’єси «Хазяїн». Характеристика образу Пузиря. Уроки української літератури, 10 клас

  Мета: охарактеризувати образ Пузиря, ознайомити учнів з поняттям про прекрасне й потворне в житті і мистецтві; розвивати навики характеристики літературного героя; виховувати доброту, гуманне ставлення, доброзичливість і повагу до людей.

  Обладнання: текст п’єси, опорні плани.

  ХІД УРОКУ №18. Тема. Робота над змістом п’єси «Хазяїн». Характеристика образу Пузиря. Уроки української літератури, 10 клас

  І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

  II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  Запитання до учнів.
  1. Коли було написано п’єсу «Хазяїн»? Що покладено в її основу?
  2. Визначте жанр п’єси.
  3. Який головний конфлікт п’єси?
  4. До якого роду літератури належить п’єса «Хазяїн»?
  5. Які головні ознаки цього роду?
  6. Розкрийте поняття художньої типізації. Які образи, події «Хазяїна» здаються вам типовими і чому?

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Організація роботи з учнями.
  (Учитель разом з учнями працює на основі опорного плану над розкриттям образу Пузиря, в кінці уроку один із кращих учнів робить висновок.)

  2. Опорний план.
  1) Соціальне й економічне становище Терентія Пузиря.
  2) Особливості образу Пузиря:
  а) ненаситна жадоба збагачення як основна, визначальна риса характеру українського капіталіста-землевласника;
  б) інші риси характеру Пузиря — безчесність, несправедливість, жорстокість, бездушність, деспотичність, некультурність, честолюбність, скупість, жадність.
  3) Типовість образу Пузиря.
  4) Спорідненість образу Пузиря з сатиричними образами хижаків у творах М. Салтикова-Щедріна й О. Островського.

  3. Матеріал для виступу (висновку) учня.
  П’єса І. Карпенка-Карого «Хазяїн» (1900) — сатирична комедія, яка висміює ненажерливість і моральну ницість нових «господарів життя». У п’єсі розвивається тема, до якої Карпенко-Карий звернувся десятьма роками раніше в п’єсі «Сто тисяч» (1890). Терентій Пузир відрізняється від Герасима Калитки зі «Ста тисяч» хіба що більшим розмахом своїх фінансових афер. Обом властиве хижацьке ставлення до життя, патологічна жадібність, повна безкультурність. Алегоричний зміст, закладений драматургом у їхні прізвища (калитка — символ накопичення, пузир — велике роздуте «ніщо»), допомагає зрозуміти авторський задум.
  Якщо Калитка мріє про сто тисяч карбованців, щоб скупити навколишні землі, то Пузир має значно ширші фінансові можливості і, відповідно, апетити. Накопичуючи капітал, він «ішов за баришами наосліп, штурмом крушив направо і наліво, плював на все і знать не хотів людського поговору». Ділову етику Пузиря влучно характеризують слова його дружини: «Ми, дочко, ніколи не знали, що можна, чого не можна. Аби бариш, то все можна!».
  Головний персонаж комедії «Хазяїн» — Терентій Гаврилович Пузир, крупний український капіталіст-землевласник, виріс із звичайного сільського глитая.

  Жорстоко експлуатуючи селян, не гребуючи шахрайством і підступом, Пузир став мільйонером-землевласником і капіталістом, на якого працюють сотні робітників.
  Створюючи образ Пузиря, І. Карпенко-Карий мав на меті створити український варіант антигероя, відомого в усьому світі передусім завдяки славетній комедії Мольєра «Міщанин-шляхтич». Чи можна назвати Пузиря «новим українцем» свого часу? Мабуть, так. Період первісного накопичення капіталу, відображений в комедіях Карпенка-Карого, був перерваний революцією. Та врешті-решт після падіння комуністичного ладу ми знов (майже через сто років) опинилися в умовах «дикого капіталізму», Пузирі кінця XX ст. багато в чому схожі на свого «прапрадіда». Щоправда, вони не носять залоєних кожухів і латаних халатів, та й взагалі, схоже, не мають звички заощаджувати на собі. А Котляревський їм «без наобності», так само, як Терентію Пузирю…

  IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підручник, опрацювати теоретичний матеріал; виписати з тексту п’єси цитати до характеристики Пузиря. Написати письмовий відгук «Ставлення персонажу п’єси до чесності як морально-етичної категорії» (За вибором по групах: Феногена, Золотницького, Зозулі, Соні, Калиновича, Ліхтаренка.).

  УРОК №18. Тема. Робота над змістом п’єси «Хазяїн». Характеристика образу Пузиря. Уроки української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.