УРОК №10. Тема. Позакласне читання. Володимир Малик. «Таємний посол». Уроки української літератури, 9 клас

  УРОК №10. Тема. Позакласне читання. Володимир Малик. «Таємний посол». Уроки української літератури, 9 клас

  Мета: Ознайомити з творчістю письменника, показати незламність духу козаків у тяжкій неволі, цінність справжньої козацької дружби; розвивати читацькі смаки, розуміння головної думки твору, образне мислення; виховувати патріотичні почуття, уміння цінувати справжню дружбу.

  Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, підручник, тексти.

  ХІД УРОКУ №10. Тема. Позакласне читання. Володимир Малик. «Таємний посол». Уроки української літератури, 9 клас

  І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Аналіз письмової роботи.
  1) Обрані теми.
  2) Використання і дотримання плану твору.
  3) Розкриття теми.
  4) Типові помилки:
  а) мовленнєві,
  б) граматичні.

  2. Робота над типовими помилками.

  II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Виразне читання уривка з твору «Таємний посол» від слів: «Каторга — успадковане турками новогрецьке слово, що означає загальну назву гребного судна…» до слів: «Тому й ввійшло це слово майже у всі європейські мови як синонім нелюдських мук, найтяжчого покарання».

  2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя.
  Короткі біографічні відомості про письменника. Малик (справжнє прізвище Сиченко) Володимир Кирилович народився 21 лютого 1921 р. в с. Новосілках на Київщині. Він є автором багатьох історичних романів про боротьбу українців та інших слов’янських народів проти поневолення. Тетралогія «Таємний посол» складається з творів «Посол Урус-Шайтана» (1968), «Фірман султана» (1969), «Чорний вершник» (1976) і «Шовковий шнурок» (1977). У романах розповідається про події XVII ст.— боротьбу українців, болгар і росіян з турецько-татарськими завойовниками. Автор возвеличує мужність і патріотизм оборонців рідної землі, прагнення до волі людей, яких продавали в рабство, катували, убивали. Пригодницьким романам Малика властива гостросюжетна розповідь, стрімкий розвиток подій, вдала передача колориту зображуваної епохи.
  Помер Володимир Малик 31 серпня 1998 р. у місті Лубни Полтавської області.

  2. Визначення особливостей сюжету роману.

  3. Учнівські повідомлення.

  Повідомлення 1. Володимиру Малику пощастило знайти в одному з історичних документів повідомлення про те, що кошовий отаман Іван Сірко відрядив до Туреччини козака, який добре знав турецьку мову і звичаї місцевого населення, з таємним завданням — дізнатися про військові приготування султана. Документ не зберіг імені сміливця, у романі його звуть Арсеном Звенигорою. Розповідаючи про козацьку честь та мужність, В. Малик порушує ще багато проблем, які існували в будь-яку епоху: обов’язок і власна честь, звитяжність і сила волі, кохання і дружба, побратимство і зрада.

  Повідомлення 2. У тяжкі часи, коли турки нападали на наші міста і села, сотник Чорнобай теж вирішив заробити чималі гроші: викрав трьох дівчат, аби продати їх татарам. На за ваді цьому злочину став Арсен Звенигора, який врешті теж потрапив до рук злочинців. Після втечі з полону Арсен подається до Січі. І саме там він стає учасником бою з турками яничарами і свідком найтяжчого злочину, який вчинив Тхір проти своїх товаришів-запорожців: він став зрадником. Його пристрелили на місці, а з Чорнобаєм вирішували всім козацьким сходом. Запорожці — великодушні люди і вміють прощати, але тільки не зраду. «Тому, хто пролив людей наших, хто заради жалюгідної на живи, срібла-золота… торгував дітьми нашими, хто хотів знищити славну Січ Запорізьку, — тому прощення немає!» — і зрадника пускають під лід у Дніпро.

  4. Обговорення образів Івана Сірка, Шевчика, Товкача.

  IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підготувати повідомлення на теми: «Монголо-татарська навала. Спустошення центрів української культури», «Запорізька Січ та її роль у розвитку освіти в Україні», «Культурна діяльність братств», «Виникнення і розвиток книгодрукування в Україні».

  УРОК №10. Тема. Позакласне читання. Володимир Малик. «Таємний посол». Уроки української літератури, 9 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас

  Комментарии закрыты.