12. Тема уроку: Народні анекдоти. Уроки української літератури, 6 клас

  12. Тема уроку: Народні анекдоти. Уроки української літератури, 6 клас

  Мета: ознайомити учнів з анекдотами, дати поняття про народний анекдот, його особливості, шляхом практичного спостереження закріпити поняття народного анекдота; розвивати почуття гумору, спостережливість, уміння робити висновки; виховувати доброзичливість, толерантність, позитивне сприйняття дійсності.

  Обладнання: яскравий плакат «Анекдоти в малюнках», на якому зображені малюнки дітей на теми популярних анекдотів, зошити, підручники.

  ХІД УРОКУ Народні анекдоти. Уроки української літератури, 6 клас

  І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Перевірка домашнього завдання.
  1) Виразне читання, коментування змісту байок.
  2) Визначення особливостей тієї чи іншої байки.

  2. Підсумок.
  Деякі байки викликають усмішку, тому що вони зображують якусь комічну ситуацію з життя людей. Слід зазначити, що гумор — яскрава риса національної вдачі українців.

  II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

  2. Повідомлення учня.
  Інформаційна довідка про гумор. Гумор — це зображення смішного в доброзичливому, жартівливому тоні. Гумор висміює часткові недоліки якихось загалом позитивних явищ, подій чи смішні риси хороших людей. Висміює, бажаючи добра. Цей спосіб вислову дуже часто зустрічаємо в народній творчості, особливо в казках, прислів’ях, приказках, байках, жартівливих оповіданнях.

  3. Перехід до теми.
  Тому й не дивно, що виник такий жанр як анекдот. Народна мудрість за допомогою афоризмів (крилатих висловів) духовно опікує цілі покоління: дає поради, настанови, засуджує зло, возвеличує добро, дбає про радість буття, святкові та буденні веселощі українців. Такій меті служать також короткі форми жартівливих оповідок, гумористичних віршів. Вони легко запам’ятовуються, їхнє дотепне слово веселить душу, сіє радість.

  III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя. Історична довідка про анекдот.
  Це слово грецьке і в перекладі означає неопубліковании. Уперше термін анекдот з’явився в VI ст.: так візантійський історик Прокопій назвав збірку невеликих жартівливих творів, у яких розповідалося про різні смішні випадки з життя імператора Юліана та його придворних. Згодом анекдоти, що виникали й були популярними в народі, потрапляли до рукописних книжок, в яких були вже вміщені інші твори. З XVIII ст. видаються збірки самих лише анекдотів, що їх записували збирачі фольклору.

  2. Виразне читання анекдотів.
  (Можна використати з додатків тексти 14—22. В результаті такого читання і деяких коментарів учителя учні мають зрозуміти, що жанр анекдоту охоплює різні види дрібних жартівливих прозових фольклорних творів: лаконічні за формою смішні оповідання, вигадки й жарти з коротенькими сюжетами й дотепними чи несподівано комічними розв’язками, художньо завершені каламбури, нісенітниці, дитячі смішинки, замальовки-усмішки, жартівливі й нескінченні діалоги тощо. Діти можуть самі пригадати смішні випадки з життя, що стали анекдотами.)

  3. Бесіда.
  1) Які за формою анекдоти?
  2) Які сюжети анекдотів?
  3) Яких тем торкаються анекдоти?
  4) На що вони спрямовані?
  5) Чи доброзичливий гумор в анекдотах?

  4. Робота в зошитах.
  Визначити й записати основні особливості анекдотів.
  1) Жартівливий зміст.
  2) Несподіване й дотепне закінчення.
  3) Невелика кількість дійових осіб (найчастіше — дві).
  4) Прозова форма, переважно з діалогом.
  5) Невеликий обсяг.

  IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

  Бесіда
  1) 3 яким жанром усної народної творчості ми познайомилися?
  2) Які особливості анекдотів?
  3) Що таке анекдот?

  V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Запропонувати учням створити альбом «Мій улюблений анекдот», куди записувати анекдоти або смішні випадки з життя, вміщувати ілюстрації.
  Підготуватися до письмової роботи на тему «У піснях історія мого народу»: відшукати необхідні тексти народних пісень, прислів’я, приказки; народні пісні, записані на початку чверті від рідних та близьких.

  12. Тема уроку: Народні анекдоти. Уроки української літератури, 6 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі

  Комментарии закрыты.