УРОК № 9. Тема. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Образи роману. Чіпка Вареник — протестант, борець проти соціальної неправди. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 9. Тема. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Образи роману. Чіпка Вареник — протестант, борець проти соціальної неправди. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: розкрити соціальне та психологічне вмотивування бунтарства Чіпки, роль інших персонажів у характеристиці образу Чіпки; розвивати вміння характеризувати образи-персонажі літературних творів, усне мовлення учнів, виховувати в них гуманне ставлення до слабших, доброту, щирість, співчутливість.

    Обладнання: текст роману, ілюстрації, грамзаписи.

    ХІД УРОКУ № 9. Тема. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Образи роману. Чіпка Вареник — протестант, борець проти соціальної неправди. Уроки української літератури, 10 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Запитання до учнів.
    1) В чому полягають композиційні особливості роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»?
    2) Що таке сюжетна лінія? Назвати основні сюжетні лінії в романі.
    3) Чому Чіпка — головний герой роману?
    4) В чому особливості соціально-психологічного роману?

    2. Бесіда з учнями за текстом роману.
    1) Які риси характеру Чіпки розкриваються у виписаних вами вдома цитатах?
    2) Що, на вашу думку, рухало вчинками Чіпки: розум чи почуття?

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Пояснення вчителя.
    Чіпка — головний герой роману, бо весь сюжет і композиція твору спрямовані на розкриття тих чи інших рис його характеру. В душі його жила злість на особистих кривдників, і вона рухала всіма його діями. Навіть після бунту, коли Чіпка змінив спосіб життя, він зробив це лише з однією метою — мстити ще дошкульніше. Його можна назвати стихійним, неусвідомленим протестантом. Краще сказати, що Чіпка — трагічна, морально роздвоєна особистість, яку життя зробило стихійним бунтарем. А поряд із ним були люди, які вірили йому «бо зневірювалися в ньому: баба Оришка, мати, Галя, Грицько, Христя та інші. Проаналізуємо, як вони ставилися до Чіпки, як спілкування з ними вплинуло на формування Чіпчиного характеру. Відповіді бажано підтверджувати цитатами з тексту. А почнемо з цього діалогу. (Звучить грамзапис розмови Чіпки з бабою Оришкою.)

    2. Запитання до учнів.
    1) Хто учасники цієї розмови?
    2) Чому Чіпка тепло і прихильно ставився до баби Оришки, а не до матері?
    3) Чому стосунки між Чіпкою і матір’ю були недобрими?
    4) Кого, крім баби Оришки, любив Чіпка з героїв твору?
    5) В чому суперечливість характеру головного героя?
    6) Чому Чіпка став пиячити і вести розгульне життя?
    7) Що ви в Чіпці осуджуєте, а що схвалюєте?

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Запитання до учнів.
    1) Які кращі риси характеру Чіпки? (Розсудливість, працьовитість, любов до землі, прагнення послужити громаді, доброта.)
    2) Чим пояснити складність характеру головного героя? (Чіпка — психологічно складна, вразлива натура. В ньому поєднуються добро і зло. Тому і ставлення до нього двояке: симпатія до скривдженого, обдарованого від природи і розумного хлопця і осуд його недобрих вчинків та злочину.)

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підручник, опрацювати теоретичний матеріал; підготуватися до характеристики інших героїв твору.

    УРОК № 9. Тема. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?». Образи роману. Чіпка Вареник — протестант, борець проти соціальної неправди. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
