11. Тема уроку: Народні байки: «Як Ворона дістала зі збанка води», «Не впусти рака з рота», «Миша, Жаба і Каня», «Хвалькувата Муха», «Миша і Жаба». Уроки української літератури, 6 клас

    11. Тема уроку: Народні байки: «Як Ворона дістала зі збанка води», «Не впусти рака з рота», «Миша, Жаба і Каня», «Хвалькувата Муха», «Миша і Жаба». Уроки української літератури, 6 клас

    Мета: познайомити учнів із жанром народної байки, її особливостями, вивчити і закріпити це поняття через спостереження над текстами; розвивати творчу уяву, образне мислення, спостережливість, навички виразного читання художніх текстів; виховувати в учнів відразу до легковірності, лицемірства, поважне ставлення до скарбниці народної творчості.

    Обладнання: ілюстрації учнів до байок, підручники, зошити, тексти.

    ХІД УРОКУ Народні байки: «Як Ворона дістала зі збанка води», «Не впусти рака з рота», «Миша, Жаба і Каня», «Хвалькувата Муха», «Миша і Жаба». Уроки української літератури, 6 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Перевірка домашнього завдання.
    1) Запис в зошити плану статті з підручника.
    2) Виразне читання напам’ять.

    2. Підсумок вивченої теми.

    II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

    2. Виразне читання байки «Як Ворона дістала зі збанка води» (бажано підготувати когось із учнів заздалегідь).

    3. Бесіда.
    1) Чому одна ворона полетіла геть, а інша дістала-таки води?
    2) Як ви розумієте прислів’я, що прозвучало в байці?
    3) Що ви знаєте про прояви винахідливості у тварин, птахів?

    4. Виразне читання байки «Не впусти рака з рота» (можна підготувати виразне читання за дійовими особами: автор, Ворона, Рак).

    5. Бесіда.
    1) Як Ворона ставилася до своїх батьків, братів, сестер?
    2) Чому Ракові вдалося обдурити Ворону?
    3) Чому навчає нас ця байка?

    6. Робота з лексемами.
    Звертаємо увагу на слова, які будуть незрозумілими в цій байці. Подивіться уважно на дошку: каня — це рід шуліки, процесувати — судитися, брати участь у судовому процесі, маєтки — чиєсь майно, власність.

    7. Виразне читання байки «Миша, Жаба і Каня».

    8. Бесіда.
    1) Чи було щось смішне в цій байці?
    2) Чи могли б Миша та Жаба дійти згоди?
    3) Що для цього треба було зробити?
    4) Чи доводилося вам спостерігати, коли сваркою двох людей скористався хтось третій?
    5) Чому навчає нас ця байка?

    9. Перехід до теми.
    Слово «байка» не є для вас новим. Вам відомі прізвища багатьох байкарів: Григорія Сковороди, Петра Гулака-Артемовського, Євгена Гребінки, Леоніда Глібова. Відоме вам і прізвище нашого земляка байкаря Віктора Лагози. Але сьогодні ми поговоримо про народну байку.

    III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Пояснення вчителя.
    Шлях байки і своєрідний, і повчальний. Це одна з найцікавіших сторінок в історії світової літератури.
    Первісна байка була видом усної народної творчості. Її створював народ, вона переходила з уст в уста, змінювалась, удосконалювалась, як і кожний вид фольклору. Ми не маємо достовірних відомостей про першого байкаря. Легенда розповідає, що першим байкарем був римський раб Езоп. Йому приписують багато сюжетів античних байок.
    Слід відзначити, що байка завжди вважалася найдемократичнішим жанром. Вона захищала інтереси скривджених і пригноблених. Тож не дивно, що першим її творцем народ назвав вихідця із свого середовища — простого раба.
    Байка — це невеличкий, повчально-гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту. Народні байки походять від казок про тварин, тому мають дещо спільне з ними. Як і казки, вони прозові, деякі з них мають зачин, тваринні персонажі діють і розмовляють як люди.

    2. Робота в зошитах.
    Особливості народної байки (на підставі прослуханих байок):
    1) Стисло розповідається про одну подію.
    2) Значно коротші від казок.
    3) Діють виключно звірі, птахи, комахи.
    4) В образах тварин змальовуються люди з їхньою вдачею, поведінкою.
    5) 3 подій і героїв, зображуваних в байці, висловлюється повчання (мораль).

    3. Виразне читання байки «Хвалькувата Муха».

    4. Бесіда за питаннями.
    1) Яка праця людини викликає повагу і схвалення?
    2) «Що вартий чоловік, котрий чужою працею хвалиться»?
    3) Які ви знаєте прислів’я і приказки про хвастунів та безсовісних людей?
    4) Які особливості цієї байки?

    5. Виразне читання учнем або вчителем байки «Миша і Жаба».

    6. Бесіда за питаннями.
    1) Чому Жаба так хотіла, щоб Миша побувала на весіллі?
    2) Про які почуття Жаби до Миші слід думати?
    3) Чому Миша гак беззастережно довіряла Жабі?
    4) Як сталося, що птах проковтнув обох?
    5) Який зміст останніх двох речень?
    6) Які особливості цієї народної байки?

    7. Підсумок уроку.
    Отже, байка допомагає людям осмислити життєві прикрощі та негаразди, конфлікти і тривоги. І завжди, в найскрутніших обставинах, які вона зображує, звучить її то гірка, то сповнена гумору і філософських узагальнень думка, що збагачує людський духовний досвід, додає оптимізму й мудрості.

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготувати виразне читання однієї з байок. Самостійно прочитати твори: «Піддурена Ворона», «Лисиця й виноград», «Як Бузьок помирив Мишу із Жабою», «Вівця, Лисиця та Вовк».
    Прочитати найулюбленіші анекдоти із збірників, газет чи журналів.

    11. Тема уроку: Народні байки: «Як Ворона дістала зі збанка води», «Не впусти рака з рота», «Миша, Жаба і Каня», «Хвалькувата Муха», «Миша і Жаба». Уроки української літератури, 6 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
