Урок № 84. Тема: Словосполучення. Будова і види словосполучень за способами вираження головного слова. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    Урок № 84. Тема: Словосполучення. Будова і види словосполучень за способами вираження головного слова. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    Мета: ознайомити з предметом вивчення синтаксису і пунктуації, поглибити знання про такі синтаксичні одиниці, як словосполучення і речення; формувати вміння визначати змістовий і граматичний зв’язок між словами у словосполученні, розрізняти іменні, дієслівні та прислівникові словосполучення, непоширені й поширені словосполучення, розвивати логічне мислення, спостережливість, пам’ять.

    Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

    Обладнання: підручник.

    Хід уроку № 84. Тема: Словосполучення. Будова і види словосполучень за способами вираження головного слова. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    І. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

    Робота біля дошки. Записати словосполучення. Виділити в них слова головне й залежне. Як пов’язані між собою слова у словосполученні? Вказати словосполучення непоширені й поширені.

    Несказанна радість, здивуватися побаченому; жити щасливо, перейнятися бадьорим настроєм; виступити надзвичайно вдало, прапор держави Україна.

    Бесіда.

    • Що є будівельним матеріалом для речення?
    • Чим відрізняється речення від словосполучення?
    • Що є будівельним матеріалом для словосполучення?
    • У чому полягає різниця між словосполученням і словом?
    • Який зв’язок існує між словами у словосполученні?
    • Як визначити головне слово? Залежне?
    • За допомогою чого здійснюється смисловий зв’язок між головним і залежним словами? Граматичний зв’язок?

    ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

    Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу.

    ІV. Виконання вправ на закріплення вивченого.

    Прочитати. Які з поданих сполучень слів є словосполученнями? Свою думку обгрунтувати. Визначити в словосполученнях слова головне й залежне. Як здійснюється граматичний зв’язок між словами у кожному з поданих словосполучень?

    Пісня і праця, натхненна праця, зворушити піснею, співати незрівнянно, падає сніг, вкриває щільно, налетіла хурделиця, потішний сніговик, сніг і вітер, безперервний снігопад, виснажливий мороз, скучили за теплом; виглядаємо сонця, сподівався немарно, надії й сподівання.

    Робота з підручником. Виконання вправи.

    Подані словосполучення переписати в такій послідовності: іменні; дієслівні, прислівникові. Вказати словосполучення непоширені й поширені.

    Читаючи сміється, захоплива повість, захопитися творчістю Шевченка, збірка поетичних творів; щире слово, висловлюється чітко, переймається враз, ятрить душу, тішиться думкою, складає недвозначну оцінку, пояснює цілком доступно, неосяжна глибина думки; неповторне враження.

    З поданих слів побудувати словосполучення. Вказати непоширені й поширені. З двома-трьома словосполученнями скласти речення.

    Дякувати, вчитель; допомога, необхідний; дякувати, порада, слушна, за; тактовний, втручання; відгукнутися, негайно; не вагаючись, допомога, надати; прислужитися, бажання; вдячність, висловити; нехтувати, небезпека; вдаватися, допомога; надіслати, лист; помідомлення, радісний; вчасний, підтримка; морально, підтримати.

    Робота з підручником. Виконання вправи.

    Відредагувати словосполучення.

    Хворіти грипом; заволодівати увагу; надуживання іншомовних слів; коротше кажучи; старший мене; навчати рідній мові; запобігати увазі; дякувати приятеля; зрадити своєму слову; пам’ятник Лесі Українки (Івана Франка); завдячувати тренера; в залежності від погоди; знущатися над читачами.

    Для довідок. Хворіти на грип; заволодівати увагою; надуживання іншомовними словами; коротко кажучи; старший за (від) мене; навчати рідної мови; запобігати уваги (у знач. у знач. домагатися), але запобігати лихові (у знач. уникати, відвертати); дякувати приятелю; зрадити своє слово; пам’ятник Лесі Українці (Іванові Франкові); завдячувати тренеру (тренерові); залежно від погоди; знущатися з читачів.

    Переписати, вибравши з дужок потрібні слова й при потребі узгодивши їх.

    Низькі двері навчають (покорі, покори). Після літа та в ліс (по, за, малина). Не ходи (по, за, гриби) до ведмежого барлога. По (горобцям, горобцях) з гармат не стріляють. Сім п’ятниць (на, у, тиждень) у п’яниць.
    Народна творчість.

    Для довідок. Навчають покори. По малину. По гриби. По горобцях. На тиждень.

    Навчальний диктант. За схемою зробити синтаксичний розбір виділених словосполучень.

    І. Іванові знову пригадалося дитинство. Виїжджаючи на ниву, батько в залежності від погоди;часто брав його з собою. І завжди над їхньою нивкою виспівував свою дзвінку пісню жайворонок. Івасеві здавалося, що жайворонок був завжди той самий. Він його називав “наш жайворонок”. Одного разу хлопець знайшов на межі й гніздо, а в ньому четверо голих пташенят.
    І невідомо, жайворон чи Івась більше любив ниву з одинокою грушею. З першими ж струмками хлопець у шаленій радості біг на нивку. (За Ю.Мушкетиком; 72 сл.)

    ІІ. Не все те забулося, що було змалку. Пригадую, як ще малими дітлахами по синьо-рипучих снігах ми ходили колядувати. Нам виносили солодощі, пиріжки з печеними буряками або ж просто спускали собаку з цепу.
    Пригадую, як ранньої весни поверталися з церкви жінки з запаленими свічками. Вони ховали кволе світло за крайками хусток, оберігали від подуву вітерця, намагаючись донести запалені свічки додому. Тривожно-солодко було дивитися на рухливі цятки вогню, які, коливаючись, щось безмовно розповідали дорозі, деревам і вечірньому небу. І все це їх, мабуть, розуміло, бо слухало заворожено.
    Пригадую, як на Івана Купала діти зламували “гільце”. Прикрашали його стрічками, стружками, паперовими квітами. Тоді ходили з тим гільцем вулицями й співали, а пізніше розламували його й прикривали грядку огірків, щоб добре родили, щоб було не посушливе літо. (За Є.Гуцалом; 123 сл.)

    Подані словосполучення ввести до самостійно складеного висловлювання на тему «Що запам’ятається мені з дитинства»

    Отчий дім, родом із дитинства, згадувати часто, щира душа.

    V. Підбиття підсумків уроку.

    VІ. Домашнє завдання.

    Урок № 84. Тема: Словосполучення. Будова і види словосполучень за способами вираження головного слова. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    Повернутись на сторінку Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків
