Урок № 82. Тема: Частини мови (самостійні, службові, вигук), їх значення та граматичні ознаки. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Урок № 82. Тема: Частини мови (самостійні, службові, вигук), їх значення та граматичні ознаки. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про самостійні й службові частини мови; удосконалювати вміння розрізняти частини мови, визначати їхні морфологічні ознаки й синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять.

  Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого.

  Обладнання: підручник.

  Хід уроку Тема: Частини мови (самостійні, службові, вигук), їх значення та граматичні ознаки. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  І. Повідомлення теми і мети уроку.

  ІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.

  Робота з підручником. Виконання вправ.

  ІІІ. Виконання вправ на застосування узагальнюючих правил.

  Прочитати заздалегідь записані на дошці (спроектовані через кодоскоп) речення. Вказати, якою частиною мови є кожне слово.

  І. Життя — як пісня. Хто як зуміє, так і проспіває. Один почне, другий виведе, третій підтягне… Але багатьох у хорі життя таки не чути.
  О.Довгий.

  ІІ. Вкраїну світ забув за триста років. Та в час свого занепаду ми все ж не вимерли у темряві глибокій, своїх етнічних не забули меж.
  М.Самійленко.

  Словник.
  Етнічний — пов’язаний з етносом — народом, стійкою спільністю людей, що історично склалася на певній території, має стабільні особливості культури (вкючаючи мову) і психіки, а також етнічну самосвідомість.

  Попереджувальний диктант. Назвати вжиті в реченнях іменники й прикметники. Будь-який іменник і прикметник розібрати як частину мови (усно). Назвати займенники, один з них розібрати як частину мови (усно).

  Мов ковток крижаної гіркої води ця оманлива вольная дійсність. О народе, ти можеш, ти мусиш зрости, щоб до себе себе у собі донести. Пильно дивиться в очі нам вічність.
  О.Омельченко.

  Пояснювальний диктант. Назвати вжиті в реченнях дієслова, з’ясувати вид, особу, час, дієвідміну й синтаксичну роль кожного. Назвати особливі форми дієслова: дієприкметник і дієприслівник, визначити морфологічні ознаки й синтаксичну роль кожного. Назвати прислівники, з’ясувати їхню синтаксичну роль.

  І. О весно, весно, де ти забарилась? Уже земля, ждучи тебе, втомилась. Чи ще зима не досить наглумилась? Доволі, вже й діброва зажурилась. (В.Самійленко.) Пило землі цілющі соки весною збуджене стебло. (Б.Дегтярьов.) Пливе з озер мережаний туман. (М.Бажан.) Весняний вітер нетерпляче зітхає, оббігаючи узлісся та розвіваючи гілля плакучій березі. Очерет перешіптується з осокою, сховавшись у млі. (Леся Українка.)

  ІІ. Весна спиняє часу плин, весна магічно всіх чарує. (О.Омельченко.) Надворі зовсім розвеснилось, з тополиного й вербового галуззя обтрушувались пахощі набряклих бруньок. (М.Стельмах.) Лежить в полях блакитний сніг і непомітно тане. (М.Рильський.) Уздовж нерівного русла кипучої ріки трава незаймана росла, ховаючи стежки. (П.Перебийніс.) Голубіє земля, оповита прозорим серпанком. (О.Ольжич.) Нарядившись у квіти й любисток, весна веселилась. (Є.Гуцало.)

  Словник.
  Магічний — який стосується магії (дій, за допомогою яких віруюча людина намагається змусити надприродні сили втрутитися в її життя); чудодійний, чарівний.

  Робота з підручником. Виконання вправ.

  Диктант з коментуванням. У кожному реченні назвати всі частини мови. Пояснити відмінність між частинами мови самостійними і службовими.

  Я аж тремчу, коли на клич ніхто не прийде в самотині. І не люблю я двох облич, коли вони в одній людині. (А.Малишко.) Хай душа відчує спрагу і запрагне ручая. (П.Перебийніс.) Тільки щастям людей я життя, не вагаючись, міряв. (М.Сингаївський.)

  Навчальний диктант. У вказаному вчителем реченні підкреслити члени речення й визначити частини мови. Який розділ науки про мову вивчає члени речення? Частини мови?

  І. По скибку запашного хліба звертаюсь до землі. У пошуках води і хліба іду я по землі. Щоб яблуко покуштувати, звертаюсь до землі. Щоб серцю спокій дарувати, припав я до землі. Коли душі буває важко, звертаюсь до землі. По добрість ще та по ромашку іду я по землі. Щоб із людьми добро творити, проходжу по землі. Щоб за життя навчитись жити, живу я на землі! (М.Сингаївський; 64 сл.)

  ІІ. Сніг летить, сіється, стелиться, припадає, падає. Не втихаючи, не вгамовуючись, він котиться донизу. Так, очевидно, наступали на Київську Русь полчища печенігів, татарські орди. Вони наступали невідворотно, як це
  й сніг, насувалися хмарами й гинули, як цей сніг. Руська земля приймала їх у своє лоно незбагненно й невідворотно.
  Ходжу й ходжу, до всього приглядаючись. Чисте стало навкруги все: кожен кущик, дерево кожне, городи, стеблина всохлого бур’яну. Й таке поч
  уття маєш, наче ті сніжинки вплинули й на тебе, висвітливши потаємний куточок душі. Той куточок заяскрів добрим, торжествуючим сяянням собі й навколишньому. Можливо, цей сніг упав на буденну кору твоїх очей, омив, їх, очистив? (За Є.Гуцалом; 100 сл.)

  ІV. Підбиття підсумків уроку.

  V. Домашнє завдання.

  Урок № 82. Тема: Частини мови (самостійні, службові, вигук), їх значення та граматичні ознаки. Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.