Урок № 77. Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток). Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    Урок № 77. Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток). Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань і сформованості вмінь і навичок стосовно теми “Частка, правопис часток; закріплювати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці, навички самостійної роботи, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять.

    Тип уроку: урок перевірки й обліку здобутих знань, умінь і навичок.

    Хід уроку № 77. Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток). Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    І. Повідомлення мети перевірки та способів її проведення.

    ІІ. Усна перевірка знань.

    Бесіда.

    • Яка частина мови називається часткою? Навести приклади.
    • Чому частка — службова частина мови?
    • Чим відрізняється частка від інших службових частин мови?
    • На які групи поділяються частки за роллю в мові?
    • Які частки належать до формотворчих?
    • Які граматичні форми творяться за їхньою допомогою?
    • Яка роль модальних часток у реченнях?
    • Які особливості написання часток -бо, -но, -то, -от, -таки?
    • Як пишуться з різними частинами мови заперечні частки?

    Робота біля дошки. Записати речення, назвати в них всі частини мови — самостійні й службові. За схемою вказану вчителем частку розібрати як частину мови (усно).

    Не поклонися легкості недобрій! Хай краще мука, ніж бездумний лет. Зерно зерніє, пахне зелень рути, і довга дума мріється мені: “Як паном бути в дальній чужині, то краще вдома хоч і прахом бути!”
    А.Малишко.

    ІІІ. Проведення тестування.

    • Інструктаж щодо проведення тестування.
    • Виконання учнями тестових завдань.
    • Відповіді учителя на запитання учнів (після того, як роботи здано).

    Тестові завдання для тематичного контролю (зразки)

    1. Частка — це службова частина мови, яка
    а) надає реченню або окремим його членам певних відтінків значення або служить для утворення окремих граматичних форм;
    б) виражає залежність іменника, числівника, займенника від інших слів у словосполученні й у реченні;
    в) вживається для зв’язку однорідних членів та частин складного речення і виражає смислові зв’язки між ними.

    У подане речення ввести частку (напр.: Легко в очереті дудки робити. (Нар.творч.) В очереті тільки дудки робити легко. Тільки в очереті дудки легко робити.)

    2. За значенням і вживанням частки поділяються на
    а) похідні й непохідні;
    б) сурядні й підрядні;
    в) модальні, заперечні, формотворчі.

    Скласти (пригадати) й записати речення з часткою (напр.: А я ж матір не забуду. (П.Тичина.) За вікнами лиш вітер шепотів. (П.Перебийніс.) Вже давно на нього собаки часник товчуть. (Нар.творч.)

    3.Форми умовного способу дієслова утворюються за допомогою частки
    а) нехай;
    б) навіть;
    в) би (б).

    Від поданого дієслова утворити форму умовного способу (напр.: читати — читав би; читала б) або скласти (пригадати) й записати речення з присудком, вираженим дієсловом умовного способу (напр.: Полинув би, вітре, з тобою на білі зими береги. (П.Усенко.) Була б голова ціла, а шапок багато. Якби пес робив, то в чоботях би ходив. (Нар.творч.)

    4. За допомогою часток хай, нехай утворюються форми
    а) дійсного способу дієслова;
    б) умовного способу дієслова;
    в) наказового способу.

    Частку хай (нехай) увести в речення (напр.: Нехай минуле буде все позаду, нехай майбутнє буде при мені. (А.Малишко.) Нехай палить дрова той, хто їх пристарався. Взяв біс коня, хай бере й вуздечку. (Нар.творч.)

    5. Через дефіс пишуться зі словами частки:
    а) най, як-, що-;
    б) бо, но, то, от, таки;
    в) би (б), хай (нехай), же (ж).

    Слово, що пишеться з часткою через дефіс, увести до речення (напр.: Не всіх-бо лежебоками взивати я охочий. (П.Тичина.) Я того, що кликало роками, так-таки побачити й не зміг. (М.Руденко.) Зумій-но надароване віддати. (Б.Олійник.)

    6. Окремо із словом частка не пишеться в такому реченні:
    а) У неряхи та непряхи нема доброї рубахи.(Нар.творч.);
    б) Годує не піч, а піт. (Нар.творч.);
    в) Незв’язаний сніп — солома. (Нар.творч.)

    Дібрати й записати дієслово, що без не не вживається (напр.: нехтувати, невгавати) або ввести таке дієслово в речення (напр.: Хоч не маю собі долі, маю вдачу. Хто зачепить, незчується, як віддячу! (М.Вороний.) Сьогодні і небу, і сонцю млостилося, нездужалось. (М.Стельмах.)

    ІV. Підвбиття підсумків уроку.

    V. Домашнє завдання.

    Урок № 77. Тематичне тестування (тема: Частка. Правопис часток). Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків

    Повернутись на сторінку Українська мова. 7 клас. Конспекти уроків
