72. Тема уроку: Література рідного краю. Катерина Перелісна. «Три правди». Уроки української літератури, 6 клас

  72. Тема уроку: Література рідного краю. Катерина Перелісна. «Три правди». Уроки української літератури, 6 клас

  Мета: познайомити учнів з творчістю письменниці, яка емігрувала з Харкова в тяжкі роки лихоліття, але зберегла палку любов до України, показати глибоку народну мудрість, закладену в казках Катерини Перелісної, вчити виділяти головну думку, емоційно сприймати художній твір; розвивати спостережливість, навички пошукової роботи; прищеплювати любов до свого роду, родини, народу, до України.

  Обладнання: виставка творів письменниці, написаних для дітей, тексти, портрет письменниці.

  ХІД УРОКУ Література рідного краю. Катерина Перелісна. «Три правди». Уроки української літератури, 6 клас

  І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

  2. «Поетична хвилинка».

  Молитва
  Боже, Господи Ісусе,
  На колінцях я молюся —
  Всі гріхи мені прости
  І від лиха захисти.
  Просвіти моє серденько,
  Щоб я вчилася гарненько,
  Щоб і вдома і у школі
  Не робила зла ніколи.
  І щоб татка шанувала,
  Щоб матусі помагала,
  Щоб жили ми всі здорові,
  Завжди в мирі і любові.
  Катерина Церелісна

  Де?
  — Ой матусенько, скажи,
  Де наша Вкраїна?
  — Там, де вітер у степу,
  Там, де небо синс,
  Там, де хати у снігу
  Кожну ніч Різдвяну,
  І на покуті узвар,
  І кутя медяна,
  Де співають колядок,
  Славлять Бога-Сина
  І де згадують і нас…
  Там наша Вкраїна.
  Катерина Церелісна

  3. Коментарі до віршів.

  4. Пояснення вчителя.
  Цими та іншими дитячими віршами Катерина Перелісна ввійшла в нашу літературу. Демократичні процеси в суспільстві зробили можливим знайомство з цією незвичайною людиною. А про те, що вона народилася в Харкові, мало хто знає. Тож ми знайомимося з творчістю цієї прекрасної письменниці.

  ІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Повідомлення учнів.

  Повідомлення 1. Справжнє прізвище Катерини — Глинько-Попова.
  (19,11.1902, Харків — … 1980, Трентон)
  Цей напис для надмогильної плити заготувала пані Катерина, коли тяжка недуга прикувала її до ліжка. Хвора, самітна, доживає вона віку в старечому будинку поміж чужих людей, бо нікого з родичів вже не має Катерина Перелісна.
  Але коли діти читають чи слухають численні казки, вірші, оповідання, які з великою любов’ю саме для них писала добра, ласкава бабуся Катерина, вона знову має велику й любу родину вдячних дітей та онуків — нас усіх.
  У справжній українській родині на околиці Харкова, в родині робітника Федора Глинька 1902 року народилася дівчинка, і на звали її Катрусею. Тато не лише був робітником, а й був актором-аматором, адміністратором театру Гната Хоткевича, допомагав видавати українські книжки, відновлювати товариство «Просвіта», заснувати українську гімназію.

  Повідомлення 2. Мама гляділа чотирьох дітей, допомагала чоловікові, шила костюми для театру. А ще мала такий чарівний голос, що коли співала, то все перетворювалося на пісню… Коли бабуся Домна розповідала онукам казки, то їхня невеличка оселя робилася казковим світом, у якому жили Котигорошко, Кривенька качеч ка, Правда перемагала Кривду, а Зло відступало в безвість перед Добром. Тоді малій Катрусі страшенно хотілося бути справжньою актрисою, такою, як оті, що в театрі Гната Хоткевича! Та батько нізащо не хотів брати до театру неписьменну актрису, і Катруся засіла за «Кобзар», щоб якнайшвидше навчитися читати. Адже їй тоді виповнилося аж 6 років.
  Незабаром безмежний світ вкрай став маленьким; бо страшне горе відвідало їхню родину. Коли вже Катруся почала ходити до школи, інші діти Глиньків підхопили скарлатину, і з чотирьох дітей вижила тільки Катруся…

  Повідомлення 3. Після школи дівчинка вчилася в російській гімназії, а потім перейшла до української гімназії імені Бориса Грінченка. Далі Катерина багато вчиться і нарешті закінчує Інститут народної освіти (тепер це Харківський університет).
  Катерина багато працює, і ось перші радощі: друкують її часописи, а пригодницький роман для дітей «Від Калькутти до Шанхая» прийнято до друку «як твір українського Жуль Берна» (це були 30-ті роки). У цей час понад 60 письменників писало твори для дітей. Згодом же їх один за одним похапали страшні змії у вигляді в’язниць і таборів смерті.
  Творчість Катерини Перелісної була визнана антинародною, ворожою. Не дали пані Катерині писати, нищать її скарб — казки для дітей. В’язниця поглинула її тата, чоловіка. Дивом вони вибралися звідти. І Катерина з татом і чоловіком покидають Україну…
  Їхнім притулком стає спершу Німеччина, потім — Америка. Її читачами стали діти емігрантів усього вільного світу. Мала такі псевдоніми: М. Донченко, М. Дичка, Л. Кіс, Клим Пищик та інші. Про все це ми довідалися зі спогадів Галини Кирпи.
  Тож привітаймо повернення Катерини Перелісної на рідну харківську землю. І знайомство з нею ми розпочинаємо казкою «Три правди».

  2. Знайомство з текстом твору (учитель коротко нагадує зміст).

  3. Бесіда за текстом твору.
  1) Коли відбуваються події, зображені в казці?
  2) Як показано долю українського народу?
  3) Як змальовано старого князя?
  4) Що його найбільше засмучувало?
  5) Чому він послав дітей шукати три правди?
  6) Коротенько перекажіть, як вони довідалися про три правди.
  7) Як ви розумієте їх зміст?
  8) Чому брати не змогли відразу назвати три правди?
  9) Чого навчає ця казка?
  10) Яка головна думка казки?

  III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підготуватися до уроку «Свято знань» (30 питань буде поставлено під час уроку), повторити теоретичні відомості.

  72. Тема уроку: Література рідного краю. Катерина Перелісна. «Три правди». Уроки української літератури, 6 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі

  Комментарии закрыты.