УРОК № 65. Тема. В. Сосюра. Поема «Мазепа». Уроки української літератури, 10 клас

  УРОК № 65. Тема. В. Сосюра. Поема «Мазепа». Уроки української літератури, 10 клас

  Мета: ознайомити учнів із змістом поеми «Мазепа», розкрити авторську трактовку образу гетьмана; розвивати дослідницькі навики в ході засвоєння нових знань; виховувати в учнів патріотизм, самостійність і організованість в роботі з літературними творами.

  Обладнання: текст поеми В. Сосюри «Мазепа» та твори інших письменників про І. Мазепу.

  ХІД УРОКУ № 65. Тема. В. Сосюра. Поема «Мазепа». Уроки української літератури, 10 клас

  І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Вступне слово вчителя.
  Двом поемам В. Сосюри — «Мазепа» та «Розстріляне відродженая» судився складний і довгий шлях до читача.
  «Розстріляне відродження» — поема про тих, чиї імена було виключено з нашої літератури, про репресованих письменників, яких знищила сталінська система. Поема «Мазепа», що над нею поет працював понад 30 років, змальовує події трагічної доби, коли Україна втратила рештки своєї незалежності.

  2. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

  II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Лекція вчителя.
  Постать гетьмана Івана Мазепи довгий час (від Петра І до брежнівських часів включно) спотворювалась, і його називали зрадником свого народу. В. Сосюра почав працювати над поемою в 1928 році, а закінчив у 1960. Отже, поетові знадобилося більш як три десятиліття, щоб осмислити образ гетьмана і вибудувати художню концепцію твору.
  Образ І. Мазепи привертав увагу не тільки українських письменників. Про цю неординарну особистість писали: О. Пушкін в поемі «Полтава», Дж. Г. Байрон в поемі «Мазепа», К. Рилєєв в поемі «Войнаровський». В українській літературі до образу І. Мазепи зверталися: Б. Лепкий — трилогія «Мазепа», Г. Хоткевич — «Гетьман Іван Мазепа», Г. Колісник — роман «Мазепа — гетьман».
  Тривала робота В. Сосюри над поемою позначилась на структурі і на змісті твору. Поема складається з прологу, 26 розділів та епілогу. Перші 11 розділів витримані в романтичних барвах і розповідають про любовні пригоди молодого Мазепи. Решта розділів мають соціально-філософське спрямування і знайомлять читача з історичними подіями в Україні кінця XVII — початку XVIII ст.
  В. Сосюра рішуче відкидає версію про зрадництво Мазепи. Поет намагається показати, що зрада царю не була зрадою України, поневоленої російським царизмом.

  2. Коментоване читання і пояснення змісту поеми учнями.

  III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підготуватися до тематичної контрольної роботи.

  УРОК № 65. Тема. В. Сосюра. Поема «Мазепа». Уроки української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.