УРОК № 60. Тема. Максим Рильський. Життєвий і творчий шлях. Лірика раннього періоду. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 60. Тема. Максим Рильський. Життєвий і творчий шлях. Лірика раннього періоду. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: ознайомити учнів із життєвим шляхом М. Рильського, допомогти усвідомити естетичні засади, громадянську і мистецьку позицію поета, охарактеризувати його лірику раннього періоду; розвивати в учнів естетичні смаки, вміння визначати основні думки поезій М. Рильського; сприяти патріотичному вихованню учнів.

    Обладнання: портрет М. Рильського, виставка творів поета та творів про нього.

    ХІД УРОКУ № 60. Тема. Максим Рильський. Життєвий і творчий шлях. Лірика раннього періоду. Уроки української літератури, 10 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Аналіз письмових відгуків на поезію П. Тичини. Читання кращих відгуків.

    2. Аналіз конспектів лекції на попередньому уроці.

    II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

    2. Вступне слово вчителя.
    Поет-інтелектуал, учений, перекладач, чудовий знавець слов’янських літератур, М. Рильський був людиною щирого серця, чистих помислів і надзвичайної доброти. В одній із своїх поезій поет писав: «На все дивлюся власними очима», і справді, завжди мав власну точку зору і намагався дотримуватися її в житті. Хто ж він — поет Максим Рильський? Де і коли сформувався як творча особистість і як людина?

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Бесіда з учнями.
    1) Де, коли, в якій родині народився майбутній письменник?
    2) Освіта поета. На учительській ниві.
    3) Як називалася перша збірка М. Рильського?
    4) Чому М. Рильського називають поетам-інтелектуалом?
    5) 17 березня 1972 року було засновано премію імені Максима Рильського в Україні. Кому і за що її присуджують щороку?

    2. Лекція вчителя.
    Ранні поезії М. Рильського — це ліричні шедеври, в яких відбито глибину і щирість почуттів, вишуканість вислову, сміливе переосмислення класичних мотивів, тем, героїв. А ще природа, яко у Рильського завжди перебуває в гармонії з людиною. До збірок раннього періоду відносять такі:
    1910 — «На білих островах»;
    1918 — «Під осінніми зорями»;
    1922 — «Синя далечінь»;
    1925 — «Крізь бурю й сніг»;
    1926 — «Тринадцята весна»;
    1929 — «Гомін і відгомін», «Де сходяться дороги»;
    1932 — «Знак терезів».

    Ці збірки засвідчили на диво мальовничий, сповнений прозорості поетичний світ Рильського. Ще з юнацьких років митця хвилювала проблема стосунків людини і природи:

    Люби природу не як символ
    Душі своєї,
    Люби природу не для себе,
    Люби для неї. Вона — це мати.
    Будь же сином,
    А не естетом.
    І станеш ти не папіряним —
    Живим поетом.

    Світ природи відбивається уже в найперших віршах, іцо склали книжку «На білих островах». Її ліричний герой спостерігає земне життя з «білих островів»-хмар. Щоправда, ці спостереження виливаються у дещо узагальнені, «книжні» картини природи.
    Але невдовзі з’являється те, що притаманне лише Рильському,— ясність і прозорість поетичного малюнка, щирість в освідченні улюбленій природі, оживлення її, виразна поетична деталь.
    Природа рідного краю — головний образ ліричних поезій книжки «Під осінніми зорями» (1918) та ідилії «На узліссі» (1918).
    Поезії «Поле чорніє…», «Яблука доспіли, яблука червоні!..», «На білу гречку впали роси…» вражають яскравим почуттям єдності ліричного героя з рідною землею. Герой мініатюри «Поле чорніє. Проходять хмари…» живе світлими почуттями: прийшла весна! Він закоханий у рідну землю, у життя. З його грудей вириваються слова натхненної любові: «Земле! Як тепло нам з тобою!». Уяву читача не можуть не схвилювати «гілка золота», що «тремтить і грає» на сонці, і «зелені надії», яких так багато, що «серце порветься». Така поезія з її прозорими тонами й барвами сповнює нас радістю життя, відчуттям неповторності часу та його вічності.
    У поезії «Яблука доспіли…» все дихає щедрістю благодатної української осені, багатством яблуневих садів, жовтих осінніх нив, достиглістю людських почуттів, коли навіть розлука з коханою сприймається як закономірний розвиток життя в усій його повноті… Всього 12 рядків, а перед нами ніби відкривається простір прибраного осіннього поля і безкрайого неба. Життя прекрасне, і немає кінця цій красі. Образ достиглих яблук уособлює мудрість і спокій душі героя в час розставання.
    (Звучить грамзапис поезії в акторському виконанні.)
    Основна риса поетичного стилю Рильського в цей період — мотиви передчуття загибелі краси і людяності, насичення елементами символізму та романтизму. Ці поки що тільки накреслені стильові ознаки згодом буде названо неокласичними.

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Запитання і завдання.
    1) Як називалась і коли вийшла перша збірка поета?
    2) Дати загальну характеристику ліричного героя ранньої поезії М. Рильського.

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Вивчити напам’ять поезію «Яблука доспіли, яблука червоні…»,; підручник, теоретичний матеріал

    УРОК № 60. Тема. Максим Рильський. Життєвий і творчий шлях. Лірика раннього періоду. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
