Урок № 6. Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 6. Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Розглянути таблицю.

  Розділові знаки в складносурядних реченнях

  Правило Приклад
  Коли є спільне для обох частин слово (повнозначне або неповнозначне), кома не ставиться.Вже червоніють помідори і ходить осінь по траві. (М.Рильський.) А у мене хліб м’який холоне і любисток в’яне од досад. (А.Малишко.) А в житі стежка заповітна і перепілка не змовка. (Д.Луценко.)
  В інших випадках ставиться кома.Заспішило серце, заспішило, і душа перестала мовчать. (П.Тичина.) Не спить земля, і тільки сад приліг, вслухаючись у шепоти дівочі. (А.Малишко.) Мріє гай, і вітер віє бархатним крилом. (В.Сосюра.)
  Якщо обидві частини, з’єднані сполучником і, та (в знач. і), виражають різке протиставлення чи швидку зміну подій, або в другій частині подано висновок чи наслідок дії першої, ставиться тире.Дмухнув вітер понад ставом — і сліду не стало. (Т.Шевченко.) Найменший шелест або стук — і моє серце падає, завмирає. (М.Коцюбинський.) Наста не час — і піде все в архів. (Л.Костенко.) То снідаю, то обідаю — і погуляти ніколи. (Нар.творч.)

  Переписати, вставляючи пропущені літери. Підкреслити граматичні основи речень.Пояснити вживання і невживання коми між частинами складносурядних речень.

  За вікном ш..почуться тополі і пала осінній жар дібров. (Д.Луценко.) Над ст..пами сяє сонце, і вітри літають там. (Олександр Олесь.) Полин запах, і кашка у м..ду сх..лилася до сте..ки межової. (А.Малишко.) Сьогодні день вщерть сонця пов..н і груші гупають в саду. (П.Малєєв.) Тут кож..н камінь пише заповіт і кожна гілка шле адреси літу. (А.Малишко.)

  Попереджувальний диктант. Зробити синтаксичний розбір першого речення.

  Там клен зелений схиливсь до тину і мати рідна щось пише сину. (А.Малишко.) Заснула мати, і на білім чолі спинився спокій, милий та ясний. (М.Рильський.) Погасли хвилі, гори, хмари, і над землею в’ються чари, і над землею в’ються сни. (Олександр Олесь.)

  Записати складносурядні речення, на місці крапок вставляючи дібрані з довідки спільні для обох частин речення другорядні члени. Пояснити відсутність ком між частинами складносурядних речень.

  … вибухає гай і проростає урожай. (Л.Дмитерко.) … легковійно тремтіло імлисте срібло місячної ночі, а на землі тіні хмарин чіплялися за тіні осокорів. (М.Стельмах.) … земля застугоніла і силует їздця відбився у ріці. (М.Бажан.) …

  Для довідок. Весною. Над землею. Опівночі.

  Пояснювальний диктант. Спільні для обох частин складносурядних речень слова підкреслити як члени речення.

  Аж колись уранці зашуміли хвилі і громи заграли в сурми голосні. (Олександр Олесь.) Блиснула мечами хмарна вись над нами, і ударив грім. (В.Сосюра.) За горами грім гуркоче і здригається земля. (П.Перебийніс.) Грім одгримів, і солодкою млостю спокою віє од цвіту вишень і від сирої землі. (М.Рильський.) Пройшла гроза, і сонечко сліпуче спуска в Десну веселку молоду. (О.Довгий.) Над водою вставав туман і повівало холодком. (С.Васильченко.) Рясніє дощ, і падає лункіше м’яких краплин розмірене биття. (М.Бажан.)

  Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення).

  Вже листопад підкрався з-за дубів і гай знімає золоту перуку. (Л.Костенко.) Ще птиці півсонні тремтять на сірій озерній воді і чайка повільно летить, крило срібнопере поклавши на пасма холодної мли. (М.Бажан.) Дороги розмиті, і чується крик журавлиний. (Л.Костенко.) Здається, чимало дощів пролилось і розмито доріг. (Л.Первомайський.) За тихим степом тліють вечори, і сивим пилом криється дорога. (А.Малишко.) Повітря склом виблискує ламким, і тиша ніжно дзвонить над гаями. (М.Рильський.)

  Прочитати. Зіставити прості речення з однорідними членами і речення складносурядні. Пояснити вживання розділових знаків.

  І. Як лебеді, летять човни Дніпром, і мрійна юність зводиться крилом. (М.Стельмах.) Знов розвиваються каштани і затопив Дніпро луги. (Л.Дмитерко.) Дніпро задумливо плюскає легенькими хвилями об берег, і маленькі човники злегка гойдаються на них, наче граються. (В.Винниченко.) Кривими турецькими шаблями блищало сонце на хвилях; а хвилі йшли до землі зеленими прозорими кучугурами і з глибоким гуркотом падали на піски. (З.Тулуб.)

  ІІ. Сонце обливало землю рожевим світлом і ніжно цілувало тисячами своїх гарячих іскор. (Панас Мирний.) А небо дійсно зачухмарилося, і розкуйовджені ковтуни хмар поволі висувалися із західної сторони та розповзалися по небі. (У.Самчук.) Запідпадьомкали перепели в траві, і жайворонки, качаючись чорною горошиною в синьому небі, посипали свої дзвінкі пісні. Жайворонки першими привітали сонце і почали натягувати між небом і землею свою срібну основу. (М.Стельмах.)

  Творча робота. Скласти невеликий твір-розповідь про найнесподіванішу в вашому житті пригоду (або омріяну вами подорож), використавши два-три складносурядних речення. Пояснити вживання розділових знаків між частинами цих речень.

  Прочитати речення, правильно їх інтонуючи. Обгрунтувати вживання тире між частинами складносурядних речень.

  І. Двері мати відчинить — і запахне бузком. (П.Перебийніс.) Полинув щебет ластів’їний — і посвітлішало у хаті. (О.Довгий.) Почую мелодію рідну, знайому — і в горлі клубок залоскоче. (П.Перебийніс.) Я усміхнусь — і все навкруг сміється. Напружусь — і здригаються світи. Співаю — і назустріч пісня ллється. (О.Довгий.) В дитинстві ми в колодязі кричали — й колодязі відповідали нам. (Є.Гуцало.)

  ІІ. Підвелися бійці — і залп пролунав. (Л.Первомайський.) Команда: “Марш!” — і винісся на кручу, не знаючи утоми й перепон, своїх шабель піднісши сталь співучу, за ескандороном ескадрон. (М.Бажан.) Півкроку вбік — і все це піде прахом. (Л.Костенко.) Хтось ударив без жалю по серці моїм — і забилося серце в вогні золотім. (Олександр Олесь.)

  Переписати. У кожному з речень підкреслити граматичні основи. Пояснити вживання тире.

  І. Всміхнешся — й розбурхане море поклониться твоїй красі. (І.Франко.) Підвівсь рибалка на човні — і хвиля стишилась студена. (М.Стельмах.) Черкне крилом вітрець — і бриз побагровів. (П.Тичина.) Збери шляхи мої — і встане даль. Річки з’єднай — і встане синє море. (А.Малишко.) Невдаха піде до моря — і те відступить. (Нар.творч.)

  ІІ. Одвіють холода — і знову сила забуя весела. (Л.Первомайський.) Щука кинеться десь, і півсонний ситняг заспокоїтись довго не може. (М.Рильський.) Там окунь заплямкає по-хижому — і рибки розсиплються сріблястим водограєм, тікаючи від нього. (М.Рильський.)

  Словник.
  Бриз — легкий вітер, що виникає через неоднакове нагрівання суші й моря.

  Диктант із коментуванням.

  І. Засміється сонце в небі золотому, і його проміння не спинить нікому! (Олександр Олесь.) Уже поля благословлялися на день і красувалось добрим сонцем Придніпров’я. (М.Стельмах.) Довкруги все яскраво-зелене і на всьому стоїть краплиста роса. (У.Самчук.) Сонце, цілий день закрите хмарами, надвечір вибилося з своєї неволі і, сідаючи за гору, обливало червоним світлом усе село. (Панас Мирний.) Вирує піч — і полум’я руде звивається, клекоче, плаче, стогне. (Р.Лубківський.) Сонце погасне, і ніч прилетить з чарами, сріблом, красою. (Олександр Олесь.) Магічне око об’єктива стріляє коротко — і ось уже вершиться колективне консервування різних поз. (П.Перебийніс.)

  ІІ. Стрепенувся лист на гілці, і думкам тривожно стало. (М.Сингаївський.) А ти гілля згойднеш — і кулька ртуті, вогнем сяйнувши, в трави упаде. (Н.Поклад.) Там біла троянда розквітла і пахнуть її пелюстки. (П.Усенко.) Дівчина троянди поливала, і кудись котилась хмар навала. (В.Сосюра.) Тут мальви квітнуть край вікна і тінь від верб ляга на воду. (Б.Дегтярьов.) Пахне липою медово, і співає соловей. (В.Сосюра.) Дощ пройшов — і Київ зеленіє. (М.Рильський.) Долину сповнює дух м’яти і суниці, і по рясній траві прослалась пишнота. (М.Бажан.) День побратався нарешті з погодою, в небо підніс калинові знамена, і Леонтовичева мелодія переливалася до Шопена. (А.Малишко.)

  Навчальний диктант.

  І. Чорне небо палахкотить блискавицею. Вітер лине зі степу сухим запахом колосся, волошок і чебрецю. Наче річка з островами, тече над головою Чумацький шлях, а зорі здаються тьмяними, низенькими, золотавими. Тремтячий відсвіт блискавиці на мить вихоплює з темряви стіни, пічку й кутки, і знов залягає глибокий морок і тиша. Тільки сухо й дзвінко тріщать у саду цвіркуни та шарудять стривожені тополі. (За З.Тулуб; 60 сл.)

  ІІ. На сході одразу якимсь чародійним помахом розгонисто вималювалась сонячна корона, і кілька хмаринок стали оздобою в її промінцях. Схід якось одразу наповнився перлисто-рожевим сяйвом, а по ньому розгонисто шугонули промінці. В тихій і святковій задумі стояли діброви, а в них весільним одягом пишались черешні і темно рожевіли напухлими устами дикі яблуні. (З тв. М.Стельмаха; 50 сл.)

  Урок № 6. Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.