УРОК № 59. Тема. П. Тичина. Збірка «Перемагать і жить». Аналіз поезій збірки. Новаторство творчості поета. Уроки української літератури, 10 клас

  УРОК № 59. Тема. П. Тичина. Збірка «Перемагать і жить». Аналіз поезій збірки. Новаторство творчості поета. Уроки української літератури, 10 клас

  Мета: охарактеризувати творчий доробок П. Тичини, який глибоко усвідомлював реальність і драматизм своєї доби; проаналізувати поезії за програмою; розвивати в учнів навики ідейно-художнього аналізу ліричних творів, конспектування. Виховувати в учнів почуття любові до своєї землі, її історії.

  Обладнання: твори письменника, хрестоматія

  ХІД УРОКУ № 59. Тема. П. Тичина. Збірка «Перемагать і жить». Аналіз поезій збірки. Новаторство творчості поета. Уроки української літератури, 10 клас

  І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Вступне слово вчителя.
  Про трагізм долі Тичини-поета ми говорили на першому уроці, присвяченому творчості митця. Критики слушно вважають, що після перших збірок, які засвідчили прихід в літературу І таланту світового рівня, Тичина-поет пережив глибоку духовну кризу і в 20-30-х роках боровся з власним талантом. Точніше кажучи, він намагався пристосувати його до драматичних умов того часу. І в цьому трагедія обдарованої особистості. Щоправда, були й сплески поетичного таланту П. Тичини, які пов’язані передусім з патріотичним підйомом часів Великої Вітчизняної війни з фашистською Німеччиною. В цей період ним було створено кілька творів, котрі відзначаються довершеністю художнього задуму та майстерністю форми. З огляду на згадані обставини обмежимось тут вибірковим аналізом творчості поета.

  2. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

  II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  Лекція вчителя з елементами бесіди.
  1) Проблема національного відродження у творчості П. Тичини. Проблема національного відродження українського народу постійно присутня у творчості молодого Павла Тичини. Під враженням проголошення Центральною Радою 10 червня 1917 року незалежної Української Народної Республіки він пише ліричну поему «Золотий гомін», яка передає піднесений, святковий настрій. Радість українського народу відтворено у музичному образі «дзвону Лаври і Софії». Киян поздоровляє сам Андрій Первозванний, засновник і покровитель міста. Від повноти щасливих передчувань «засміялись гори, зазеленіли», і «ріка мутная сповнилася сонця і блакиті — торкнула струни». Прокочується «з тисячі грудей» могутнє «Слава!». Але не так легко вирватися з цупких ворожих обіймів. Поет говорить про свої трагічні передчуття, що асоціюються з образом «чорного птаха», який не тільки кряче над золотим гомоном «столиці та всієї України, а й гніздиться у «гнилих закутках душі». «Бездушний птах» віками спустошував людські душі, «виймав живим очі, із серця віру». Цим зловісним образом поет попереджає про наступні тяжкі для свободи дні.
  Так і сталося: свідченням братовбивчої трагедії є тетраптих Тичини «Скорбна мати» (1918). Твір присвячений матері поета. Але образ покійної «матері Марії» переростає в образ Скорбної матері, в якому узагальнено і долю Божої Матері, і страждання України. З поеми вимальовується трагедія рідної землі, яка потрапила в криваву орбіту громадянської війни.
  Вражає, що поле, яке має родити хліб, тепер «в могилах… мріє», в житах «чийсь труп» «чорніє», у тузі «мовчать далекі села», із крові рясно зросли на полі лиш «квіти звіробою», «людське серце до краю обідніло». Видно, «не буть ніколи раю у цім. кривавім краю», — з гіркотою і болем говорить поет.
  Однак П. Тичина зберіг віру в те, що країна не загине:

  Гей, народ! Будеш жити!
  А я ж матір не забуду!
  Україні, її люду
  Хочу вірно я служити.

  Та не всі серця застигли в байдужості, було кому боронити незалежність України навіть ціною власного життя. Вірш «Пам’яті тридцяти» присвячений київським студентам і гімназистам, що поклали голови за свою державу у нерівному бою під Крутами. Загинув «український цвіт» зі «славою святих».
  2) Аналіз поезій:
  «Гей, вдарте в струни, кобзарі…»,
  «Хто ж це так із тебе насміяться смів?»,
  «До кого говорить?».


  3) Загальна характеристика збірки «Перемагать і жить» (1944).
  а) Аналіз поезії «Я утверждаюсь».
  б) Аналіз поеми «Похорон друга».
  4) Риси до портрету П. Тичини.
  Без творчості П. Тичини, який безмежно любив Україну, немислима українська література. Сучасники згадують поета як людину несміливу, але доброзичливу й чесну. Роки й десятиліття, які він провів в умовах тоталітарної системи, окреслили його особисту трагедію і трагедію цілої нації. Але авторитет П. Тичини дозволив йому захистити багатьох, пом’якшити великодержавний гнів, що нависав над головами патріотів. Тичина благословив на творчу працю в ім’я України талановитих і національно свідомих поетів — М. Вінграновського, В. Симоненка, Л. Костенко, Д. Павличка.
  Обіймаючи в 1943—1948 рр. посаду міністра освіти України, він дбав про утвердження української мови в школах, сприяв розвитку фольклористики, літературознавства, мистецтвознавства. Найвищими життєвими принципами П. Тичини були гуманізм і любов до свого народу. Поет завжди був з народом, і жив і творив для народу. Про це виразно говорять віршові рядки, написані в 1965 році, за два роки до смерті поета:

  Радощі і чорну днину —
  Все я з вами розділю.
  Любите ви Україну —
  Я ще більш її люблю.

  ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Підручник, теоретичний матеріал; скласти хронологічну таблицю «Життя і творчість М. Рильського»

  УРОК № 59. Тема. П. Тичина. Збірка «Перемагать і жить». Аналіз поезій збірки. Новаторство творчості поета. Уроки української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.