63. Тема уроку: Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

    63. Тема уроку: Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

    Мета: вчити виразно читати та аналізувати поезії, розвивати основну думку, закладену в кожному вірші, показувати мовні засоби виразності; розвивати спостережливість, мовленнєву вправність, відчуття образних засобів мови; виховувати святі почуття до матері, батька, хліба, праці, до рідної країни.

    Обладнання: малюнки учнів, зошити, підручники.

    ХІД УРОКУ Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Перевірка домашнього завдання.
    1) Переказ статті «Художні засоби мови».
    2) Перевірка письмового завдання.

    2. Колективна робота учнів.
    Знайти приклади і запропонувати своїм товаришам визначити художні засоби мови.
    1) Постановка завдання.
    2) Визначення художніх засобів мови.

    3. «Поетична хвилинка».

    Мати наша — сивая горлиця.
    Все до її серденька горнеться:
    Золота бджола — намистиною,
    Небо — празниковою хустиною,
    Сивий дуб — прокуреним прадідом,
    Білочка — мальованим пряником,
    Жура-журавель над криницею —
    Чистою сльозою-водицею,
    А земля — пшеницею ярою,
    А літа — замисленим явором,
    Що із сорок першого журиться:
    «Де ж це, молодице, твій суджений?»
    Місяць — непоколотим золотом,
    А береза — вранішнім солодом.
    Хата — ластівками над стріхою,
    А туман — вдовиною втіхою.
    Крашанкою — сонечко в миснику…
    А вона до всіх — піснею.
    Борис Олійник

    4. Коментар до вірша.

    II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Бесіда.
    1) Яким чином батьки піклуються про вас?
    2) У чому проявляється їхня відповідальність за вас?
    3) Чому це так важливо?

    2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

    III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Виразне читання поезії «Школа батьків».

    2. Бесіда за твором.
    1) За що син дякує своїм батькам?
    2) Коли й для чого знадобилося вміння, набуте в дитячі роки?
    3) До кого звертається поет? З яким проханням?
    4) У чому цінність батьківського виховання?
    5) Яка головна думка вірша?

    3. Виразне читання поезії «Солодка вода».

    4. Бесіда затвором.
    1) Де і чому воду називають солодкою?
    2) Що ви знаєте про міражі?
    3) До чого закликає поет?
    4) Які художні засоби використав поет у своєму творі?
    5) Яка головна думка вірша?

    5. Закріплення вивченого.
    1) Перечитайте уривок від слів: «Де пекло такирів, барханів…» — до слів: «Солодка вода не прісна…». Уявіть себе в такій місцевості. Які почуття ви б пережили?
    2) Якою б вам тоді уявлялась Україна?
    3) Перекажіть зміст двох уявних малюнків: безмежної пустелі й дніпровського розливу. Зіставте їх.

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Виготовити ілюстрації до поезій Платона Воронька.
    Прочитати самостійно твори Миколи Вінграновського: «Літній ранок», «Перша колискова», «Вві сні наш заєць…», «Гусенятко», «На добраніч», «Сіроманець».

    63. Тема уроку: Платон Воронько. «Школа батьків». Поетичне звернення до своїх ровесників, вираження думки про необхідність передати нащадкам життєвий і трудовий досвід. «Солодка вода». Застереження від бездумного псування і нищення басейнів солодкої води. Уроки української літератури, 6 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
