Урок № 58. Тема. Елементи практичної риторики. Тематичне тестування. Українська мова. 10 клас. Конспекти уроків

    Урок № 58. Тема. Елементи практичної риторики. Тематичне тестування. Українська мова. 10 клас. Конспекти уроків

    Мета: закріпити знання учнів про структуру виступу та основне в його змісті; з’ясувати рівень засвоєння ними елементів практичної риторики; розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи.

    Тип уроку: комбінований урок (закріплення знань; перевірка та облік якості засвоєних знань).

    Обладнання: підручник, тестові завдання.

    ХІД УРОКУ № 58. Тема. Елементи практичної риторики. Тематичне тестування. Українська мова. 10 клас. Конспекти уроків

    І. Повідомлення мети і завдань уроку.

    ІІ. Відтворення теоретичних відомостей.

    Бесіда.

    1. Що є предметом вивчення риторики?
    2. Чим є риторика — наукою чи мистецтвом?
    3. Яку країну вважають батьківщиною риторики?
    4. Де виступали античні ритори?
    5. Чим знамениті Демосфен і Цицерон?
    6. Чому риторика не розвивалася в середньовічні часи?
    7. У чому заслуга як ритора митрополита Київської Русі Іларіона?
    8. Як називається перший вищий навчальний заклад України?
    9. Що вам відомо про підручники риторики, створені викладачами Києво-Могилянської академії?
    10. Які ознаки мовлення оратора є мірилом цінності його виступу?
    11. У чому полягає об’єктивність виступу, його образність та цілеспрямованість?
    12. Навіщо оратори вдаються до дотепів?
    13. Яка різниця між гумором та іронією?

    ІІІ. Виконання вправ на закріплення.

    Прочитати.
    Прокоментувати зміст кожного з текстів.

    Найкращий оратор — той, котрий своїм словом і навчає, і дає насолоду, і справляє глибоке враження. Навчати — обов’язок оратора, давати насолоду — честь, виявлена слухачеві, здійснювати сильне враження необхідно.
    (Цицерон)

    КРЕДО ДЕМОСФЕНА

    Бійся в базіки потрапити! Й так їм числа уже несть…
    Вийди на люди, немов на морське вирування безкрає.

    Словом, неначе кресалом, викреши правду і честь,
    Рота набивши камінням, отим, що на серце лягає.
    (А. Ботрняк)

    IV. Повідомлення про способи перевірки здобутих знань та сформованих умінь і навичок. Інструктаж до тестування.

    V. Проведення тематичного тестування.

    Тестові завдання

    1. Риторика — це:
    а) відповідь, заперечення, зауваження одного з учасників діалогу іншому;
    б) наука про правильну вимову та наголошення слів;
    в) теорія ораторського мистецтва; 
    г) емоційне ствердження або заперечення якогось факту.

    2. Батьківщиною красномовства вважають:
    а) Давній Єгипет;
    б) Стародавній Китай;
    в) античну Грецію; 
    г) Давній Рим.

    3. Батьком риторики називають:
    а) Арістотеля;
    б) Платона;
    в) Демосфена;
    г) Цицерона.

    4. Видатні оратори Київської Русі — це:
    а) Демосфен та Цицерон;
    б) Іларіон та Кирило Туровський; 
    в) Феофан Прокопович та Григорій Сковорода;
    г) Михайло Ломоносов та Георгій Кониський.

    5. Тема виступу — це:
    а) основний шлях, завдяки якому через мовлення інформація доходить до слухача;
    б) роз’яснення, тлумачення, інтерпретація подій та фактів;
    в) основна галузь роздумів оратора, у межах якої він добирає явища та факти, що розглядаються у виступі; 
    г) уміння оратора виступати без підготовки.

    6. План лекції — це:
    а) повний письмовий виклад змісту виступу;
    б) слова та звороти, які означають поняття та явища певної галузі знання;
    в) узагальнюючі думки, що мають лаконічну, відточену мовну форму;
    г) послідовність і взаємозв’язок тематичних частин виступу,
    зафіксований у вигляді переліку ключових понять або суджень.

    7. Ясність мовлення — це:
    а) насиченість виступу новими фактами, актуальними проблемами;
    б) смислова прозорість виступу, що забезпечує його зрозумілість, доступність у засвоєнні слухачами; 
    в) якість мовлення, що відбиває здатність оратора спонукати слухачів до творчої діяльності;
    г) якість мовлення, яка полягає в його мелодійності, плавності, інтонаційній виразності.

    8. Образність мовлення оратора — це:
    а) ясність, точність, логічна переконливість публічного виступу;
    б) уміння говорити ясно, без ускладнень, надуманих образів і туманних зворотів;
    в) наявність у виступі живих картин, які дають змогу не лише осмислювати почуте, а ніби сприймати його всіма почуттями — бачити, чути тощо; 
    г) якість виступу, що відбиває здатність оратора розглядати конкретні факти і явища, давати їм чіткі наукові та політичні оцінки.

    9. Лаконічність мовлення відбиває:
    а) словниковий запас оратора;
    б) нормативність, літературність мовлення оратора;
    в) здатність оратора говорити стисло, залишаючись максимально зрозумілим; 
    г) емоційність, натхненність і піднесеність мовлення.

    10. Гумор — це:
    а) добродушне осміювання чиїхось вад; 
    б) різке висміювання чогось негативного;
    в) особливо дошкульна викривальна насмішка, що виявляє ненависть і презирство до зображуваного;
    г) приховане глузування, засноване на називанні супротивного, коли про щось говориться ніби в позитивному плані, але підтекст засвідчує протилежне.

    11. Кульмінація публічного виступу — це:
    а) частина виступу, спеціально відпрацьована оратором лексично, стилістично тощо;
    б) спосіб закінчення виступу, коли кожна наступна фраза емоційно підсилює попередню; 
    в) частина виступу, яка полягає у роз’ясненні, витлумаченні подій та фактів;
    г) розвивання, металізування, поглиблення раніше висловлених оратором думок.

    12. Основні думки виступу потрібно повторювати:
    а) завжди тими самими словами;
    б) щоразу варіюючи їхнє мовне оформлення; 
    в) пропонуючи слухачам повторити їх хором;
    г) пропонуючи слухачам їх записати.

    13. Найчастіше в публічних виступах на суспільну тему вдаються:
    а) до ораторського підстилю публіцистичного стилю; 
    б) до науково-навчального підстилю наукового стилю;
    в) до белетристичного підстилю художнього стилю;
    г) до розмовно-побутового стилю.

    14. Зразком іронії є така фраза:
    а) Теорія, мій друже, сіра, зеленим є лиш дерево життя. (Г. Гейне.);
    б) Цитування — дослівне передавання чужого висловлювання. (З підручника.);
    в) Древо мислі вродило — цитати, цитати, цитати. (Л. Костенко.); 
    г) Молодим оратором рекомендується не топити в цитатах власні думки. (З посібника.)

    VI. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано).

    VII. Підведення підсумків уроку.

    VIІI. Домашнє завдання.
    У формі роздуму розкрити зміст афоризму «Заговори, щоб я тебе побачив» (слова, приписувані Сократові).

    Урок № 58. Тема. Елементи практичної риторики. Тематичне тестування. Українська мова. 10 клас. Конспекти уроків

    Повернутися на сторінку Українська мова. 10 клас. Конспекти уроків
