• Реклама

62. Тема уроку: Художні засоби мови. Уроки української літератури, 6 клас

62. Тема уроку: Художні засоби мови. Уроки української літератури, 6 клас

Мета: через активні форми роботи поглибити і узагальнити поняття про художні засоби мови; розвивати вміння логічно і послідовно викладати свої думки, узагальнювати та аналізувати здобуті знання; розвивати можливості логічного запам’ятовування, спостережливість; виховувати повагу до рідного слова, бажання досконало володіти мовою.

Обладнання: зошити, підручники, роздатковий матеріал.

ХІД УРОКУ Художні засоби мови. Уроки української літератури, 6 клас

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.
1. Що запам’яталося з біографії письменника?
2. Виразне читання поезії «Люблю я ліс» напам’ять.
3. Визначення художніх засобів мови цього вірша.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. .Опрацювання статті «Художні засоби мови».

2. Бесіда за змістом статті.
1) Які ви знаєте види тропів?
2) 3 якою метою вони вживаються в художніх творах?
3) Яке значення мають неологізми, архаїзми, діалектизми, професіоналізми? Наведіть приклади.
4) А для чого письменники використовують синоніми й антоніми?
5) А пестливу форму? Наведіть приклади.
6) Яка роль у художніх творах риторичних фігур? Наведіть приклади.
7) Які художні засоби мови вам ще відомі?

3. Самостійна робота для закріплення понять художніх засобів мови. Прочитати і визначити художні засоби мови.

№ 1
Все тобі, медова земле,
Все тобі, моя країно,
Де смуглява ходить праця
По оновлених полях! Все тобі несу з любов’ю, Півдню й півночі складаю Працю рук, зусилля мозку, Блиск очей і серця кров! (Максим Рильський)

№ 2
Десь там осінь за горами
і, немов громи,
б’є об землю копитами
білий кінь зими.
І, неначе моря хвилі, сніг, і сніг, і сніг…
Чеше вітер коси білі, розплітає їх…
(Володимир Сосюра)

№ 3
Люблю весну, та хто її не любить,
коли життя цвіте, як пишний сад.
І мов у сні шепочуть листя губи,
і квіти шлють солодкий аромат.
(Володимир Сосюра)

№ 4
Ти постаєш в ясній обнові,
як пісня, линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
кохана материнська мово!
(Дмитро Білоус)

№ 5
Снігу, снігу сиплеться довкола.
І садів травнева білизна.
Тільки плаче на морозі гола
Під холодним вітром бузина.
(Василь Симоненко)

№ 6
Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина.
З тобою всюди кожну мить
Говорить Україна.
(Петро Осадчук)

№ 7
Барвінку, зимолюбко, всезелен,
з-під снігу соки п’єш землі жаждиво.
Ти на землі цвітеш, як гобелен,
як наша мова — незбагненне диво.
(Дмитро Білоус)

№ 8
Скажіте, чому це повинно так бути,
щоб стільки зела і барвистих суцвіть —
і раптом не стало барвінку чи рути,—
чому це повинно так бути, скажіть?
(Дмитро Білоус)

4. Перевірка виконаного завдання.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

62. Тема уроку: Художні засоби мови. Уроки української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
