Урок № 57. Тексти для усного та письмового переказу тексту публіцистичного стилю. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 57. Тексти для усного та письмового переказу тексту публіцистичного стилю. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  1. Ятрить душу біль Дніпра

  На суді в бога Озіріса давні єгиптяни в побожному трепеті виголошували таке заклинання: “ Я не знищував тварин на їхніх пасовищах, я не ловив сонної риби, я не зганяв звірів з їхніх земель…”
  А ми? На початку ХХІ століття, вважаючи себе за освічених і культурних людей, продовжуємо знущатися з природи. Коли ж схаменемося й затямимо, що жива природа — це та сама жива істота. Кожен кущик, струмочок, кожне болітце бояться шматувань, відчуваючи біль.
  А що чинимо ми з Дніпром? Півтори сотні років тому закарбував навіки тарас Шевченко: “Нема на світі України, немає другого Дніпра…” А нащадки генія здійснюють щось подібне до розрахованого вбивства, жорсто розтягнутого на десятки років.
  Згадаймо, ниточка клубочка, що вели до знищення Славути, почалася з будівництва Дніпрельстану. Країні була потрібна електроенергія? Справді, дуже потрібна. Але ж не ціною знищення козацьких порогів! Заради банальної електростанції знищили грандіозне, порівнянне хіба що з величчю ніагари диво, де нуртувала, закипала вода! Крім того, саме тут гартувався незборимий дух десятків поколінь наршого народу! То ж звідси веслували відчайдухи-запорожці аж до Царгорода на швидких чайках, дубах та байдаках!
  Ніякі в світі електростанції не владні замінити того, що для історичної пам’яті народу становило багатовікову святість, невмирущу славу, думу, псіню, саму його душу.
  Недарма мало не збожеволів від такого глуму старий, сивий академік Дмитро Іванович Яворницький. Як кричав і плакав цей найзавзятіший з-поміж усіх козаків козак, біжучи берегом, безсилий зупинити чорну наругу вибухів!
  А сьогодні? Стан Дніпра катастрофічний. Рани ріки бездонні. Славута перетворився на каскад зацвілих мертвих штучних морів.
  Гнила, смердюча подоба води. Смердюча біла піна на плесі. Голічерева лягає на каламутну хвилю понищена мертва риба.
  Яку ж божественну красу понищено! Яку незрівнянну казку вбито, казку, що її навіки возвеличила народна пісня й дума, слово Тараса Шевченка і Миколи Гоголя, а ще прекрасні картини Архипа Куїнджі!
  Коли ж пробудиться свідомість дніпрян? Коли по-справжньому спалахне боротьба за врятування Славути, ріки, що стала долею України? (За О.Дмитренком; 300 сл.)

  • Скласти план (орієнтовний):
   І. Заклинання давніх єгиптян.
   ІІ. Знущання з природи на початку ХХ століття.
   ІІІ. Що вчинено з Дніпром?
   1. Усе почалося з будівництва Дніпрогесу.
   2. Саме тут гартувався дух поколінь.
   3. Горе академіка Яворницького.
   4. Катастрофічний стан ріки сьогодні.
   ІV. Коли пробудиться свідомість дніпрян?
  • Усно переказати текст.

  2. Витоки української душі

  Усі літописи акцентують увагу на особливій гостинності наших пращурів, їхній задушевності. Відсутність загостреного прагматизму, можливо, є причиною відсутності в світі бізнесу надбагатих українців, на відміну, скажімо, від вірменів та греків. Не будемо оцінювати цієї якості ані позитивно, ані негативно, лише констатуємо, що вбачання сенсу життя винятково у задоволенні матеріальних людських потреб — то є обездушеність.
  Давні східні мудреці стверджували, що душа в сто тисяч разів легша за розум, але настільки ж вона й сильніша за нього. Душа, на їхню думку, наділена світлом, яскравішим за світло сонця й місяця.

  Зовнішній світ людини — Всесвіт, якому немає ані кінця, ані початку. Внутрішній світ людини — душа. Якщо життя людське обездушене і, відповідно, обездуховлене, воно безглузде.
  Одуховлення українського побуту є просто вражаючим! Наші діди й батьки зберегли-таки цю возвеличуючу душу “архаїку”: заносити до хати Дідуха, водити “козу”, стукати на свято Маланки обушком сокири по дереву, аби воно вродило, святити крашанки або писанки, міряти до одвірка дітей на зріст, настоювати купелі з любистку, клечати зіллям домівки…
  Не будемо слухати нарікань, які сиплються на українців звідусюди! Не будемо слухати слів, які розвивають і без того розросле в українцях почуття меншовартості! Складемо подяку нашому роду красному, народу пречудовому! Подякуємо йому за те, що живучи у безкінечному Всесвіті, він надавав своєму життю особливого забарвлення — українськості.
  Аналізуючи міфологію наших предків, розумієш, чому неодмінно повинна була бути обожнена вода. Якими ж дивовижними властивостями вона наділена! Вода може стати твердою — замерзнути, вона може стати парою. Вода розмикається, коли в неї занурюється інший предмет, і змикається. Вода стає дзеркалом, вона має найпростішу формулу: Н 2 О.
  Обожнена вода була відома нашим предкам під іменем Дани. Цим іменем позначені найважливіші наші ріки: Данапр (Дніпро), Дністер, Дон, Дунай, Донець. А слово “дно” є ніби відлунням слова “Дана”.
  Учені вважають, що немає на землі племені, котре не вважало б воду за матір всього сущого. В українських міфах зазначається, що світ сотворили цар Вогонь і цариця Вода.
  Якщо пригадати, що людська плоть складається переважно з рідини, що хімічний склад людської крові близький до складу морської води, що без води людина гине набагато швидше, аніж од відсутності їжі, то твердження про ототоження води з життям є переконливим.
  По багатьох наукових і літературних джерелах розкидано безліч інформації про богиню води Дану та про обряди на її честь, які справлялися по всій території розселення наших пращурів.
  Як невідривне життя від води, так нерозривні українці з піснями. Адже вздовж річок розселялись споконвіків нащі пращури, набираючись від води життя, затятості, цілеспрямованості. Ось лине карпатська коломийка, засьорбуючись потічками. Ось галицька пісня то підноситься, то западає, облямовуючи землю. Ось волинська мелодія, вона уривчаста, бо в неї вплетено тужливі звуки сопілки. Проте найбільшої сили українська пісня набирає від Дніпра. Розмірковуючи над цими явищами, починаєш розуміти природу української пісні і природу української душі. (За П.Мовчаном; 450 сл.)

  • Пояснити лексичне значення слів прагматизм (надання переваги міркуванням вигоди; корисливість), архаїка (давнина), міфологія (сукупність міфів того чи іншого народу), міф (легенда, сказання щодо походження Землі, Всесвіту, явищ природи), виразу акцентувати увагу. .
  • Дібрати синоніми до слів пращур, констатувати, ототожнення.
  • Скласти план (орієнтовний):
   І. Літописи акцентують увагу на задушевності наших пращурів.
   1. Відсутність в українців прагматизму.
   2. Вбачання сенсу життя задоволенні матеріальних потреб — то обездушеність.
   3. Як східні мудреці визначали душу.
   ІІ. Обездуховлене життя — безглузде.
   ІІІ. Вражаюче одуховлення народного побуту через звичаї.
   ІV. Складемо народові подяку за українськість його життя.
   V. Обожнення українцями води.
   1. Дивовижні властивості води.
   2. Предки називали воду Дана.
   3. Cвіт сотворили цар Вогонь і цариця Вода.
   VІ. Переконливість твердження про ототожнення води з життям.
   VІІ. Обряди на честь Дани справлялися нашими пращурами.
   VІІІ. Нерозривність українців та їхніх пісень.
   ІХ. Найбільшої сили набирає пісня від Дніпра.
  • Перебудова плану докладного переказу на план переказу стислого (орієнтовний):
   І. Особлива задушевність наших пращурів.
   1. Відсутність в українців прагматизму.
   2. Що таке душа.
   3. Обездуховлене життя — безглузде.
   ІІ. У збереженні звичаїв — духовність народу.
   ІІІ. Чому давні українці обожнювали воду.
   ІV. Нeрозривність українців з піснями й водою.
  • На дошці записати: відсутність загостреного прагматизму; возвеличуюча душу “архаїка”; розросле в українцях почуття меншовартості; людська плоть складається переважно з рідини; вздовж річок розселялись споконвіків нащі пращури.
  • Написати стислий переказ.

  Урок № 57. Тексти для усного та письмового переказу тексту публіцистичного стилю. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.