Урок № 56. Повторення вивченого про публіцистичний стиль. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 56. Повторення вивченого про публіцистичний стиль. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ
  Публіцистичний стиль — різновид літературної мови, що вживається у періодичній пресі (газетах,суспільно-політичних журналах та брошурах), у агітаційно-пропагандистських виступах на політичних зібраннях, у пропагандистських радіо- й телепередачах.
  Публіцистичний стиль реалізується в таких жанрах: заклик, прокламація, передова стаття, репортаж, замітка, огляд, інтерв’ю, нарис, памфлет, фейлетон, радіо-, кіно-, телепубліцистика.
  Загальними ознаками стилю є інформативність, логічність, фактографічність, точність (ці риси єднають публіцистичний стиль із науковим), образність, піднесеність, емоційність, експресивність (цими рисами публіцистичний стиль подібний до художнього). Серед мовних ознак публіцистичного стилю — вживання суспільно-політичної лексики, емоційно забарвлених слів, риторичних запитань, стверджень та звертань, окличних речень. Ознакою, властивою власне публіцистичному стилеві є відверта підкреслена оцінність, що виявляється у вживанні оцінних слів.
  У публіцистичному стилі виділяються такі підстилі: власне публіцистичний, політико-агітаційний (застосовується на політичних мітингах, у текстах прокламацій), газетно-публіцистичний, ораторський (вживається у публічних виступах).

  Мета публіцистичного стилю — точно, доступно, образно інформувати читача (слухача, глядача) про важливі події та факти суспільного життя, вплинути на нього, викликати певне ставлення до повідомлюваного, інколи й спонукати до конкретних дій та вчинків. Таким чином, основні функції публіцистичного стилю — інформаційна та волюнтативна (агітаційна).

  Прочитати. Визначити стиль уривка, назвати стильові ознаки. Вказати суспільно-політичну лексику. Усно переказати уривок, додержуючи стилю.

  Добробут нації залежить від багатьох чинників. Та найголовнішою передумовою з усіх є все-таки воля й незалежність держави.

  Може, нинішні випробування послані українцям Богом? Щоб перевірити, чи здатні вони вижити, не втративши людської гідності, не ставши на коліна перед іноземцями? Переконатись, що не зречуться вони того, за що змагалися їхні славні предки, чи не зганьблять себе перед нащадками?
  Які ж ми, сьогоднішні українці? Вже не такі, якими були сто років тому, але й не ті, якими були п’ять років тому. Що єднає нас із нашими предками, що жили на цій землі сто й тисячу років перед нами? Наша генетична пам’ять жива у гронах калини, у колядках, у кожнім слові рідної мови…
  Тож звертаймося до неї — прабатьківської пам’яті, в ній наше коріння й спасіння. Ця пам’ять дасть нам сили вистояти, не втративши гідності й честі.
  За Г.Печерною.

  Прочитати оцінні слова. Щодо кого (чи відносно чого) може вживатися кожне з них у сучасній публіцистиці? В прямому чи переносному значенні вживатимуться подані слова із значенням оцінки?

  Перевертень (перекинчик), перекотиполе, вовкулака, шестірка, верхогляд, маячня, чудовисько (монстр), лицедій, шоу, бенефіс, душевний стриптиз.

  Продовжити текст за поданим початком (усно), додержуючи вимог публіцистичного стилю.

  “Мова — це теж батьківщина”, — сказав мексиканський письменник Карлос Фуентес. За радянських часів нашу мову зберігали й утримували на поверхні народна пісня і художня література…

  Урок № 56. Повторення вивченого про публіцистичний стиль. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.