Урок № 53. Повторення вивченого про науковий стиль. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 53. Повторення вивченого про науковий стиль. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ
  Науковий стиль — різновид літературної мови, що обслуговує сферу науки й освіти. В його складі можна виділити три підстилі: власне науковий, науково-навчальний, науково-популярний.
  Науковий стиль використовується у підручниках, наукових статтях, рефератах, тезах, рецензіях, усних наукових виступах (доповідях, звітах).
  Основні ознаки наукового стилю такі: логічність, точність, об’єктивність, фактографічність, узагальненість викладу.

  Особливості наукового стилю такі:

  • уживання загальнонаукових та вузькоспеціальних термінів (гіпотенуза, аналіз, суфікс, парсек);
  • уживання слів з абстрактним значенням (інтенсивність, творчість, осмислення);
  • уживання усталених зворотів (граматична основа речення; точка замерзання, полягає в…; складається з …; являє собою …);
  • слова іншомовного походження (абревіатура, процес, теорема, префікс);
  • переважання складних речень з прямим порядком слів;
  • вживання речень, ускладнених вставними конструкціями (на нашу думку, таким чином, з погляду).

  Прочитати. З’ясувати адресатів тексту та його комунікативну мету. Довести приналежність тексту до науково-популярного підстилю наукового стилю.

  Могила Тараса Шевченка

  Домовину з прахом Т.Г.Шевченка привезли залізницею з Петербурга до Москви, звідти її перевезли до Києва. Встановивши на пароплаві “Кременчук”, труну доправили в Канів.
  Гора, на якій було вирішено поховати Т.Г.Шевченка, називалася Чернечою. Коли ж тут поховали поета, народ дав їй ім’я Тарасової.
  Спочатку могила Т.Г.Шевченка мала вигляд традиційно степової. На місці поховання насипали два яруси землі й обклали камінням. На могилі встановили дубовий хрест. Пізніше дерев’яний хрест було замінено на виготовлений на народні пожертвування чавунний хрест.
  Тоді ж побудували хату для доглядача могили. Світлиця цієї хати стала, по суті, найпершим музеєм Т.Г.Шевченка. Її прикрасила копія портрета Т.Г.Шевченка роботи І.Ю.Рєпіна. Світлицю оздобили вишиваними українськими рушниками, вінками, плахтами.
  Пізніше започаткували книгу вражень. За більш як столітній відтинок часу було заповнено десятки томів ледь різними мовами народів світу. Люди висловлювали ставлення до творчості Т.Г.Шевченка, враження від відвідування могили.
  1923 року чавунний хрест замінили на чавунний бюст Т.Г.Шевченка. Ще через 16 років могила поета набула сучасного вигляду. Над двоярусним насипом заввишки 6,5 метра здійнявся лабрадоритовий постамент, що сягає вгору на 7,5 метра. На ньому височить триметрова бронзова статуя Т.Г.Шевченка. Авторами пам’ятника є Матвій Манізер та архітектор Євген Левінсон.

  Встановлення пам’ятника відбулося 1939 року. Тоді ж у Каневі було відкрито літературно-меморіальний музей.
  Мільйони людей з усіх куточків планети побували в Каневі, щоб віддати шану Т.Г.Шевченкові. (За Г.Мірошником.)

  Прочитати. До якого з підстилів наукового стилю можна віднести текст? Свою думку обгрунтувати. До якого з підстилів наукового стилю ви вдалися, будуючи відповідь-обгрунтування? Вказати вжиті в тексті наукові терміни та усталені звороти.

  ДЕВАЛЬВАЦІЯ СЛОВА — знецінювання слова через утрату ним природного, зумовленого мовною практикою зв’язку вираження (звукової та графічної форми) із змістом (лексичним значенням). Процес Д. с. властивий кожній мові і стосується передусім експресивних, емоційно-оцінних часто вживаних слів. У тоталітарному суспільстві слово, будучи знаряддям задурманювання мас, зазнає не стільки девальвації, скільки інфляції. Позначаючи не те, що за ним стоїть, розходячись із своїм денотатно-референтним змістом, слово перестає бути повноцінним знаком, а отже, засобом адекватного сприйняття чи впливу. Д.с. починається там, де за словом не відчувається відповідного його змісту значення, а є лише мовний трафарет, штамп.
  Зі словника- довідника.

  Якої з галузей науки стосується кожен з поданих термінів? Які з термінів є загальнонауковими? Пояснити доцільність вживання термінології в текстах наукового стилю.

  Міграція, біогеоценоз, каталізатор, інверсія, діагональ, інфаркт міокарда, фортисимо, анафора, інвестиція, біомаса, індукція, концентрація, агресія.

  Урок № 53. Повторення вивченого про науковий стиль. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.