УРОК № 51. Тема. Урок позакласного читання за романом Раїси Іванченко «Отрута для княгині». Уроки української літератури, 9 клас

  УРОК № 51. Тема. Урок позакласного читання за романом Раїси Іванченко «Отрута для княгині». Уроки української літератури, 9 клас

  Мета: дослідити життєву одіссею княгині Ольги, її шлях на свою Голгофу; розвивати вміння думати, зіставляти факти, розуміти складні й суперечливі явища; виховувати розумного, людяного, наділеного гарним естетичним смаком, національно свідомого читача.

  Обладнання: виставка історичних романів Р. Іванченко, підручник, тексти. На дошці записано епіграф уроку:

  «Княгиня Ольга катувала мою душу своєю мудрістю, милосердям і жорстокістю, розумом і незбагненністю».
  Раїса Іванченко

  ХІД УРОКУ № 51. Тема. Урок позакласного читання за романом Раїси Іванченко «Отрута для княгині». Уроки української літератури, 9 клас

  І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Перевірка домашнього завдання.
  1) Загальне враження від першого знайомства з романом.
  2) Який настрій огортав душу під час читання твору?
  3) Якою вам уявлялася Ольга?
  4) 3 яким кольором асоціюється Ольга при першому знайомстві?

  2. Виписати на дошці та прокоментувати афоризми з твору.
  («Де міцна віра — там буде міцною держава»; «Коли буде бага то просвіщенних — ницим і невігласам прийде кінець»; «Без просвіщення немає високої любові між людьми»; «Держави підніма ються не мечем, а духом просвітництва»; «Тихенькі посередності мають найгостріиіі зуб’я і найбільшу заздрість».)

  ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Вступне слово вчителя.
  Уже тисячу літ линуть у високості небесні дзвони, рвуть тишу і відлунюють у душі кожного. Дзвони звали на віче, били на сполох, скликали до православних храмів. Тисячу літ… А починалося все з перших. І серед них — княгиня-християнка. Перша в Києві. Перша…

  2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Виразне читання уривків з твору. (Епізоди подорожі Оленки до Київської землі.)

  2. Бесіда з учнями.
  1) Що можна сказати про вдачу дівчини Оленки? (Допитлива, вередлива, вся у чеканні.)
  2) Що відкрила для себе Оленка в чужій країні? («Вона всьому на світі дивувалась, бо все для неї було відкриттям чи про зрінням». Вона зіткнулася із заздрістю, ницістю, жорстокістю, підступністю, зрадою.)
  3) Що змінилося в житті юної Ольги після одруження з Ігорем? («Сей грубий здоровило з рудою борідкою і вусами її відлякував. Від нього завжди пахло потом і брагою… не милий він їй». Через добро до людей приходить любов до землі, на якій Ольга вже не відчуває себе чужинкою. Вкорінюватися в Києві їй допомагає Степко Книжник.)

  3. Виразне читання уривка з роману. (Епізод сутички з волхвом.)

  4. Бесіда з учнями.
  1) Чому Ольга перемогла озброєних чоловіків?
  2) Що нового з’явилось у її характері?
  3) У чому виявилась майстерність автора при змалюванні цього епізоду? (Напруженість ситуації передають короткі, неповні, окличні речення, майже повна відсутність художніх тропів.)

  5. Коментування рядків з роману.
  «О, це була вже не та княгиня, якою звик її бачити князь. Від тієї доброї, ласкавої дівчинки нічого не залишилось. Вона ніби зробилась вищою, голос її звучав твердо, хоча й був тихий і рівний. І розмисл її нежіночий — чоловічий, владний. Уміє вона якось дивитись далеко вперед, крізь літа, крізь времена».

  6. Виразне читання в особах діалогу Ольги і священика з коментуванням.

  7. Переказ епізодів, де розповідається про помсту Ольги за смерть чоловіка.

  8. Проблемне питання.
  Чи поділяєте ви думку письменниці: «Княгиня відчула вперше силу жорстокості й страху. Ні, Бог свідок, вона ніколи не хотіла гтавати на цю стезю. Так вийшло… Ось що таке влада! Ось чому іюди встеляють трупами дорогу до неї. Влада робить людину не-яжною, а всі її гріхи простими. Всі!»?

  9. Бесіда з учнями.
  1) Поясніть внутрішню роздвоєність Ольги. (Княгиня і мати.)
  2) У чому її щастя і трагедія? (Щастя в тому, що вона — мати двох синів, княжичів Гліба і Святослава, материнство робило її світлою і щасливою. Трагедія в тому, що синів виховали чужі люди, вони виросли чужими. Душею любила Гліба, розумом — Святослава, про якого в романі сказано: «Його дитяче серце вже не мало ні жалю, ні милосердя».)

  10. Виразне читання уривка з роману. (Епізод розмови з синами.)

  11. Бесіда з учнями.
  1) Як відповів час на питання княгині-матері Ольги: «Хто ж із них [її синів] піде по стезі правди?»
  2) Хто може втішити її біль?
  3) У чому сила княгині і в чому її слабість?
  4) Чому роман має таку назву? (Назва символічна: йдеться не тільки про отруту, яку Гордина приготувала для Ольги, а іі про отруту влади, погорди, зверхності над людьми; «Мудрість у тому, щоб бути володарем і залишитись людиною».)

  IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Прочитати «Манускрипт з вулиці Руської» Романа Іваничука Підготуватися до письмової роботи на одну з тем: «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля»; «Образ України у творчості Тараса Шевченка»; «Мої враження від почутих пісень на слова Тараса Шевченка»

  УРОК № 51. Тема. Урок позакласного читання за романом Раїси Іванченко «Отрута для княгині». Уроки української літератури, 9 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас

  Комментарии закрыты.