УРОК № 51. Тема. Ольга Кобилянська. Повість «Людина». Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 51. Тема. Ольга Кобилянська. Повість «Людина». Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: розкрити зміст, образи повісті «Людина», визначити вплив внутрішнього світу письменниці на творення характерів літературних героїв; розвивати творче мислення учнів, вміння аналізувати прочитане; виховувати в учнів повагу до людини, доброту, порядність, вміння поважати думку інших людей.

    Обладнання: текст повісті.

    ХІД УРОКУ № 51. Тема. Ольга Кобилянська. Повість «Людина». Уроки української літератури, 10 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Слово вчителя.
    Ольга Кобилянська — письменниця незвичайної долі. Вона виросла в німецькомовній родині і почала писати свої перші твори німецькою. Її погляди на життя та мистецтво формувалися під великим впливом європейської культури, зокрема, філософії Ніцше. Те, що вона стала українською письменницею і присвятила свою творчість приниженому і пригнобленому українському народові, було її свідомим громадянським вибором.
    Публікація повісті «Людина» у львівському журналі «Зоря» в 1893 році мала вирішальне значення для подальшого творчого шляху тридцятирічної письменниці. Поява цієї повісті засвідчила прихід в українську літературу талановитої авторки зі своєю, досі не розробленою темою.
    Повість була написана німецькою мовою і мала назву «Вона вийшла заміж». 1890 року у Львові письменниця зустрілася з І. Франком та М. Павликом, які допомогли їй відшліфувати написане. При підготовці українського варіанта повість зазнала певних змін, і письменниця дала їй нову назву — «Людина».

    2. Бесіда з учнями.
    1) Охарактеризуйте родину, в якій виросла головна героїня повісті.
    2) Які погляди дівчини вирізняють її з оточуючого середовища? Чому вони дратують батька, матір, знайомих?
    3) Які погляди Оленки на кохання? Чому героїня віддала перевагу С. Лієвичу перед доктором юриспруденції? Що визначило симпатії Олени?
    4) В якому становищі опиняється родина Ляуфлерів?
    5) Які якості характеру виявляє героїня в найтяжчі для родини часи?
    6) У чому психологізм образу Олени?
    7) Чи виправдовуєте ви заміжжя Олени?
    8) Який зміст слова «людина» для героїні твору, для письменниці, для вас особисто?

    3. Пояснення вчителя.
    Повість «Людина» є першою в українській літературі спробою розкрити проблему емансипації жінки. Твір присвячений приниженому становищу жінки в тодішньому галицькому суспільстві. Разом зі своєю героїнею Оленою Ляуфлер письменниця повстає проти традиційного трактування ролі жінки суспільством, де домінують чоловіки, проти насильного обмеження її інтересів трьома німецькими «K»: Kinder, Kirche, Kuche (діти, церква, кухня).
    Олена — жінка, яка обстоює своє право бути людиною, мати право на саморозвиток і зростання, на особистий вибір, і мати змогу реалізувати це своє право. Вона прагне протистояти обивательській моралі, зберегти свою людську гідність, віру у високе покликання людини. Але світ, якому вона протистоїть, є надто сильним, і врешті-решт під тягарем суспільних та родинних обставин вона змушена їм скоритися. Щоб врятувати батьків від повного розорення і знайти якусь опору в житті, вона виходить заміж за духовно убогу, чужу їй людину.
    За визначенням сучасника Ольги Кобилянської Осипа Маковея, повість «Людина» вражає «правдивими вибухами чуття, що немов світять на темнім тлі здеморалізованої, тупоумної родини і не менше тупоумного окруження».
    Цей твір справив великий вплив на розвиток феміністичного руху Галичини. А образ головної героїні хвилює читача своєю психологічною правдивістю. Щирий ідеалістичний порив Олени стикається з рутинністю повсякдення і зазнає поразки в нерівному двобої. Хіба не трапляється таке в житті? На тлі незламних борців за ідею, так широко представлених, в українській літературі, образ цієї жінки виглядає по-людському зворушливо.
    Повість «Людина» — один з перших творів Ольги Кобилянської, що засвідчив неабиякий хист письменниці до зображення тонких порухів людської душі.

    III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Запитання до учнів.
    1) Яка тема повісті «Людина»?
    2) Що означає «емансипація»?
    (Звільнення від залежності, гніту, скасування якихось обмежень.)
    3) Що таке фемінізм?
    (Жіночий рух другої половини XIX століття за зрівняння жі нок у правах з чоловіками.)
    4) Стисло схарактеризуйте образ Олени.

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Опрацювати теоретичний матеріал за підручником. Підготувати повідомлення:
    1) Творчість Степана Васильченка.
    2) Життя і творчість Архипа Тесленка.

    УРОК № 51. Тема. Ольга Кобилянська. Повість «Людина». Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
