Урок № 51. Повторення вивченого про текст, стилі і типи мовлення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 51. Повторення вивченого про текст, стилі і типи мовлення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати. Довести, що подане висловлювання є текстом. Визначити тему й головну думку тексту. Дібрати два варіанти заголовка: перший, що відображає тему; другий — що виражає головну думку тексту.

  Легенда розповідає, як колись давно напали на Руську землю вороги і вийшов їм назустріч невеликий загін воїнів. Зійшлися поблизу річки. Нещадно билися піші русичі з ворожими вершниками, потупили-зазубрили свої мечі об шаблі нападників. І тільки як ніч прийшла, попадали на землю поранені. Попадали, а мечі з рук не випустили.
  Відступили вороги, щоб із силами зібратися. А як виткнулися вдосвіта поганці з хащі, щоб роздивитися, хто з руських живим зостався, побачили силу-силенну мечів, які стриміли вздовж берега.
  Злякалися вороги й відступили, а меч-трава, що проросла з крові захисників вітчизни, так і залишилась на сторожі незборимого свого краю.
  Квітки меч-трави скупчені в головчасті колоски, які об’єднані у великі волосисті суцвіття.
  Росте меч-трава на Поліссі та у Волинському лісостепу, а також у Причорномор’ї. Росте на болотах, берегах озер, морів.
  За А.Давидовим.

  Прочитати висловлювання. Пояснити значення слів стиль, стилістика. Назвати відомі вам стилі мовлення. Визначити стиль поданих уривків.

  І. Слово стиль як термін використовується в літературознавстві, мистецтвознавстві та в архітектурі.
  У мовознавстві цей термін стосується мови й мовлення. У мові цим терміном позначається поняття сукупності систем мовних засобів як функціональної різновидності.
  У мовленні стиль розглядається як спосіб функціонування мовних засобів: «Стиль — це «сукупність прийомів у використанні засобів мови, властива якому-небудь письменникові або літературному творові, напряму, жанрові і т.ін» (Словник української мови, в 11-ти томах. — Т.9. — С. 698).
  За М.Плющ, Н.Грипас.

  ІІ. Пишучи, про стилістику не дбай, а намагайся висловлюватися точно — то є найкраща стилістика (втім, може, ти не знаєш, що то є стилістика? Подивися в латинському словникові пояснення або у Словнику іншомовних слів). Отож, Дмитрику, про стилістику не дбай, але, звичайно, щоб навчитися не дбати, треба спочатку добре дбати. Для цього треба добре знати мову — і літературну, і народну. Першої ти навчишся в школі. Що стосується народної мови, то ти її, на жаль, не чуєш (усе мріяв колись поїхати з тобою і мамою до Рахнівки — там би ти почув). Отож, і тут: читай старих авторів (Квітку-основ’яненка, Марка Вовчка, Нечуя-Левицького). А ще краще — читай. Виписуючи вдалі, “густі” вирази, приказки, прислів’я читай, пісні народні — але вже “дорослим” оком — багато радості дадуть і казки.
  З листа В.Стуса синові.

  Розглянути таблицю. Дати відповіді на запитання: від чого залежить стиль наших висловлювань? Який розділ науки про мову вивчає стилі мовлення?

  СТИЛІ МОВЛЕННЯ

  Назва стилюСфера вживанняОсновні види висловлювань
  1. НауковийНаука, техніка, освітаНаукові статті, доповіді, лекції, монографії, підручники, посібники.
  2. ХудожнійХудожня літератураХудожні твори: романи, повісті, оповідання, поеми, поезії, п’єси тощо
  3. ПубліцистичнийСуспільне життяПублічні виступи, суспільно-політичні журнали, газети, бюлетені
  4. Офіційно-діловийДілове спілкуванняЗакони, статути, офіційні листи, заяви, протоколи тощо
  5. Конфесійний (церковний)Релігійне життяПроповіді, молитви, богослужебні книги
  6. РозмовнийПобутСпілкування на побутові теми з рідними, друзями, знайомими і незнайомими

  Прочитати. Визначити стиль кожного з висловлювань, свою думку обгрунтувати. Визначити адресата мовлення та мету кожного з висловлювань.

  І. Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова.
  Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
  В Україні гарантується вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України.
  Держава сприяє вивченню мов міжнародного спілкування.
  Застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається законом.
  З Конституції України.

  ІІ. О рідна мово! Є ще люди ниці,
  Зрікаються, бува, і матерів!
  А я твої троянди й чорнобривці
  Любов’ю до пелюстки обігрів.
  Ти — крона й корінь рідного народу:
  Батьків, дідів і прадідів і пра…
  І час твою не вичовгає вроду,
  Не висотає Ворскли і Дніпра.
  Бо ти — моя сподвижниця і слава,
  Мечі і струни, правда і терни
  Від київського князя Ярослава
  До нашої стрімкої бистрини.
  Д.Луценко.

  ІІІ. Одна з найпоширеніших тез противників українського відродження — “не можна примушувати до володіння українською мовою”. Примушувати справді не слід. Але як у Німеччині, Словенії, Угорщині, Китаї тощо не можна досягти жодних успіхів, не володіючи німецькою, словенською, угорською, китайською мовою, так і в Україні треба зробити все, аби не можна було (як тепер) народитися, прожити життя й померти без знання української мови.
  Знання чужих мов збагачує людину. У цивілізованих країнах, особливо невеликих щодо території та кількості населення, рідко можна зустріти людей, які не володіють бодай однією з найпоширеніших чужих мов. Але неможливо знайти двох ісландців, данців чи норвежців, як розмовляли б між собою неісландською, неданською чи ненорвезькою мовою. Так має бути в Україні. Навчаймося чужого, але не цураймося свого!
  За О.Пономарівим.

  ІV. Мова — самобутня система звукових знаків, основа духотворчого життя етносу, нації, людства. Виконує важливі комунікативні, пізнавальні, оцінні, волюнтативні, естетичні функції, не зводячись до жодної з них зокрема. У процесі мовленнєвого самоздійснення постає у вигляді текстів, характеризується їх стійкістю, гнучкістю, змінністю, динамікою. Мовні одиниці (фонеми, морфеми, лексеми, словосполучення, речення та ін.) та відношення між ними витворюють складну органічну структуру мовної системи.
  Зі словника.

  V. Молитва серця

  Пресвята Трійце, Боже наш, Господи Вседержителю, Духом Твоїм Святим очисти моє серце і душу від усякої скверни і нечистоти плоті й духа і зроби моє серце чистим для сприйняття Тебе, Господа Бога мого. Зроби, Господи, серце моє храмом Твоїм Божественним і Духа Святого, що в ньому живе. Амінь.
  З молитовника.

  Прочитати висловлювання. Зразком якого типу мовлення є кожен з них? Свою думку обгрунтувати.

  І. Пригріє весняне сонечко, шелесне молодим листям дерево, — ізнімуться роєм козаки. От збереться їх докупи десятків або й сотень кілька, виберуть собі ватажка-характерника — і гайда на Вкраїну! Ходять, було, січові гості над Дніпром та й до Случі добираються. Де байрак глухий та глибокий, де хутірець або пасіка стоїть на одшибі, вони такм переднюють, а вночі як смикнуть — і вовками по полю рищуть. Похазяйствують, бувало, в панів, нав’ючать усяким добром коней та й гайда назад! Покажуться й слизнуть так живо, ніби вві сні приснились. Отакі-то були!
  За П.Кулішем.

  ІІ. Се був гуцул не зовсім звичайний. Високий ростом, стрункий, він був білий на лиці, мав світле волосся, що густими кучерями спадало йому на плечі, і подовгасте лице з меланхолійним виразом. Те лице, добродушне, та притім поважне, з великими блискучими очима, дуже нагадувало лице Христа, як його звичайно малюють на іконах. Ся подібність впадала в очі різним людям, що знали Лук’яна Кобилицю.
  За І.Франком.

  ІІІ. В душі щось ворочалося. Опиралося. Стояла гіркота. Завжди він був душею, незримими й невидимими її глибинами — з нею, з Україною, з тими, хто змагався за неї, але все те притлумлювалося страхом, страх був більшим за любов. І ось настав час волі, він вивільнився від того страху, й серце розквітло. Здавалося, назавжди. Та вже… Знову вибір… Бо знову невідомість. Хто править, чиє зверху, куди йдемо… Туди, на Захід? Звідти поклики: правильно йдете, до нас. Будьте такими, як ми, і ми приймемо вас: нехай багатіють спритніші, не вбивайте своїх бандитів і крадіїв, розпродуйте все що можна. А ми допоможемо купити. Як купили зерно в тридцять третьому, продали зброю за золото в сорок другому. Ми зараз підкинемо вам ідейки, фондики, фундації, асоціації.
  За Ю.Мушкетиком.

  Прочитати. Які типи мовлення поєднано в тексті? Який тип є основним, які — допоміжними? Свою думку обгрунтувати. Назвати відомі вам типи мовлення (див. таблицю на с. 73 )

  Зроду я такого діда не бачив. Біле волосся, густе, як ліс, прикривало його високе чоло. Брови насунулись на самі очі. Широка борода аж до пояса доходила. Отак узяв би пензель та й намалював з нього Сатурна.
  Яку ж низку горя нанизала йому злая доля! Жив він у запорозьких землях вольним козаком. Як зруйнували Січ, то весь козацький хутір з землями дістався якомусь пану. Не схотів наш дід зостаться панським, запріг коня, узяв жінку, дітей та й помандрував у Чорноморію. Той рік була засуха. Кінь без паші й водопою здох. Тоді пішли пішки. Не пройшло й десяти днів, як поховали дітей. З голоду та нудьги занедужала жінка. Довго він на руках її ніс, аж поки не оддала й вона душі Богу.
  Тридцять п’ять літ плавав козак Чорним морем, з ворогом бився. Та потягло його у рідну сторону, схотілось побачити батьківську хату, поклонитися рідним могилам. Прийшов — і не пізнав козацького хутора. Де хата батькова стояла, там панський сад розрісся, а де було кладовище, там поставили шинок. Глянув наш дід на все це, заплакав та пішов з кобзою світ за очі.
  Вже років з тридцять мандрує кобзар Україною, розповідає людям усяку всячину, пісень виспівує все більше веселих, бо хіба розрадиш людину ще й чужою мукою, хіба порятуєш її ще й своїм гірким горем? Завжди любили в нас кобзарів, тому що мудрі їх слова додавали людям гідності, а їхня мужність і стійкість передавалася усім українцям. (За О.Стороженком.)

  Словник.
  Сатурн — бог хліборобства, культ якого був поширений в Італії. Часом його ототожнювали з богом жнив у давніх греків Кроносом. Зображувався із серпом в руках.

  Урок № 51. Повторення вивченого про текст, стилі і типи мовлення. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.