54. Тема уроку: Остап Вишня. «Перший диктант». Спогади автора про своє дитинство, навчання в церковно-приходській школі. Почуття вдячності старенькій вчительці. Уроки української літератури, 6 клас

    54. Тема уроку: Остап Вишня. «Перший диктант». Спогади автора про своє дитинство, навчання в церковно-приходській школі. Почуття вдячності старенькій вчительці. Уроки української літератури, 6 клас

    Мета: розкрити почуття і думки хлопчика, показати гуманізм героїв твору; розвивати спостережливість, уміння аналізувати і робити висновки; виховувати в дітей повагу до вчительської праці, гуманне ставлення до людей

    Обладнання: портрет письменника, малюнки учнів, зошити, під ручники.

    ХІД УРОКУ Остап Вишня. «Перший диктант». Спогади автора про своє дитинство, навчання в церковно-приходській школі. Почуття вдячності старенькій вчительці. Уроки української літератури, 6 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Перевірка домашнього завдання.
    Виразне читання поезій В. Сосюри і коментування використаних автором засобів виразності.

    2. «Поетична хвилинка».

    По полях ми з Вишнею бродили
    Восени, шукаючи зайців,
    І бур’ян пожовклий, посивілий
    Під ногами срібно хрупостів.
    Скільки доброти було в обличчі,
    Скільки мудрості в очах було,
    Як дивився приятелю в вічі
    Любий наш Михайлович Павло!
    Ну, а вмів же бути і суворим,
    І безжальним бути Вишня міг,
    Як назустріч чорним поговорам
    Підіймав свій праведний батіг!
    Без гучних прожив він декламацій,—
    А в душі поезія цвіла!
    Друг людини, друг природи й праці,
    Грізний ворог нечисті і зла.
    Максим Рильський

    3. Коментар до вірша.

    II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Вступне слово вчителя.
    Пригадайте наш урок, присвячений Павлу Глазовому, який ще учнем познайомився з творчістю відомого гумориста завдяки своєму шкільному вчителеві. Це був час, коли твори Остапа Вишні були .оборонені, бо він був визнаний «ворогом народу» за критику бюрократів і брехунів, підлабузників, недобросовісних чиновників, одним словом, усіх тих, хто заважав звичайним людям працювати, творити, навчатися.

    2. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

    III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Виразне читання твору «Зброя сміху».

    2. Переказ твору.

    3. Стислий переказ оповідання «Перший диктант».

    4. Бесіда за твором «Перший диктант».
    1)Що про життя сільської бідноти ви дізналися з цього твору?
    2) Розкажіть про Марію Андріївну, посилаючись на текст.
    3) Як ви уявляєте хлопчика, від імені якого ведеться розповідь?
    4) Про сестричку Орисю автор говорить, що вона голосила, а про малих дітей — що вони скімлили. Чому із синонімічного ряду письменник використав саме ці слова?
    5) Які місця твору вам видалися смішними? Чим саме?
    6) Розкажіть про якийсь смішний випадок, що трапився з вами. Чим він насмішив вас?
    7) Це було смішно для вас чи й для інших?
    8) Яка головна думка твору?

    5. Самостійна робота над статтею «Гумор. Гумореска».
    1) Випишіть визначення в зошит.
    2) Складіть 10 запитань про гумор і гуморески, які учні можуть поставити своїм однокласникам. Запишіть їх у зошит.

    6. Закріплення вивченого.
    1) Дайте назву кожному розділу оповідання.
    2) Замініть назву розділу цитатою і запишіть в зошит.
    3) Прочитайте перший абзац гуморески так, щоб показати авторське й своє ставлення до зображеного.
    4) Уривок від слів: «А жили ми тоді на хуторі…» — до слів: «Лускаємо було…» прочитайте як пейзаж. Визначте інтонацію і темп, логічні наголоси, паузи, а також відповідні жести й міміку; передайте настрій уривка.

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    54. Тема уроку: Остап Вишня. «Перший диктант». Спогади автора про своє дитинство, навчання в церковно-приходській школі. Почуття вдячності старенькій вчительці. Уроки української літератури, 6 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
