УРОК № 50. Тема. Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 50. Тема. Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом письменниці, розкрити тематичні рамки її творчості; розвивати творче мислення учнів, інтерес до творчості О. Кобилянської; виховувати естетичний смак учнів, розуміння виховного та пізнавального значення літературної спадщини.

    Обладнання: портрет письменниці; виставка її творів.

    ХІД УРОКУ № 50. Тема. Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської. Уроки української літератури, 10 клас

    І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

    Епіграф до уроку:
    І ти, найкраща жінко, героїчна, прекрасна Ольго! Духа не вгаси, як не вгашала ти ніколи! Стрічная тобі любов од нас! Ти воскреси нам діяння народу: одвічная ти ж наша сило,— славна-бо єси!
    П. Тичина

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Вступне слово вчителя.
    З іменем О. Кобилянської в українській прозі пов’язане опрацювання нової теми — долі освіченої дівчини, яка не може змиритися з бездуховністю міщанського середовища. Кожен твір письменниці вражав поетичністю, витонченістю й глибиною зображення характерів, особливо жіночих. За це дослідники літератури називають її твори енциклопедією жіночої душі. Твори О. Кобилянської ще за її життя було перекладено на європейські мови: німецьку, болгарську, чеську, російську. Її ідеал — жінка освічена, інтелігентна, прогресивних поглядів, з високими духовними запитами, вільна у виборі роду занять, любляча й ніжна. Саме такою була й сама письменниця.

    2. Бесіда з учнями.
    1) Якою була родина О. Кобилянської, як пройшли її дитячі роки?
    2) Освіта О. Кобилянської, початок літературної діяльності.
    3) 3 ким із письменників зв’язували О. Кобилянську дружні стосунки?
    4) Коли і де вийшло перше зібрання творів письменниці (9-томник)?
    5) Чому останні роки життя письменниці були сповнені болем і тугою?

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    Пояснення вчителя.
    Ольгу Кобилянську називали гірською орлицею за горде серце, пишною трояндою в саду української літератури — за яскраву метафоричність художнього бачення. Сама ж письменниця називала себе скромно і просто — «робітницею свого народу», бо понад 55 років свого життя віддала літературі.
    Особлива увага до проблем жіноцтва, становища жінки в родині й суспільстві зумовлена світом внутрішніх переживань, думками самої О. Кобилянської, для якої література була виходом у широкий світ.
    Перші вірші та оповідання О. Кобилянська писала німецькою мовою, вони засвідчили багатий духовний світ молодої письменниці, її спостереження і почуття, винесені з реальної дійсності. Розглянемо в хронологічній послідовності твори письменниці за їх тематикою.

    1892 — повість «Людина» (на основі переробленого оповідання «Вона вийшла заміж», що було написане німецькою мовою) — тема молодої, ерудованої дівчини, яка не хоче жити тим життям, яким живуть її подруги в провінції.

    1895 — повість «Царівна» — дослідження внутрішнього життя дівчини, котра, відстоюючи свої переконання, знаходить силу покинути родину і самій заробляти свій хліб. Втілення гідності жінки, що усвідомила власне право на рівність.

    1896 — новела «Битва» — трагічна загибель лісу від рук людини; сила природи не може зупинити її нищителів. Душевні переживання авторки з приводу описаного, заклик до захисту довкілля.

    1897 — новела «Некультура» — єдність людини і природи. Людина — коваль свого щастя.

    1898 — новела «Меланхолійний вальс» (так само як і написана 1895 року новела «Фантазія-експромт») — тема ролі мистецтва в житті людини; вплив мистецтва на формування духовного обличчя особистості.

    1902 — повість «Земля» — людина і земля. Влада землі над людиною. Показ нелегкого життя селянина в триєдиному вимірі — соціальному, національному, психологічному.

    1909 — повість «У неділю рано зілля копала»— гімн високому людському почуттю — коханню.

    1915—1917 — оповідання «Юда», «Назустріч долі», «Лист засудженого вояка до своєї жінки» — крик болю й гніву, викликаного насильницькими картинами смерті ні в чому не винних людей.

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Запитання до учнів.
    1) Чому творчість О. Кобилянської гітосідає особливе місце в нашій літературі?
    2) Розкрити зміст епіграфа до уроку. Чому П. Тичина назвав письменницю «найкраща жінко, героїчна, прекрасна Ольго»?
    3) Чи бачили ви екранізацію якихось творів О. Кобилянської?
    4) Які твори письменниці ви читали?

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підручник, опрацювати теоретичний матеріал, прочитати повість О. Кобилянської «Людина».

    УРОК № 50. Тема. Ольга Кобилянська. Життя і творчість письменниці. Тематика творчості О. Кобилянської. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
