УРОК № 5. Тема. Новий Заповіт — поетична розповідь про духовний подвиг Ісуса Христа — основоположника християнства. Уроки української літератури, 9 клас

  УРОК № 5. Тема. Новий Заповіт — поетична розповідь про духовний подвиг Ісуса Христа — основоположника християнства. Уроки української літератури, 9 клас

  Мета: розкрити суспільний устрій тогочасного Іудейсько-Ізраїльського царства та основні положення віровчення Ісуса Христа, дати учням поняття про проповідь як жанр церковної літератури; розвивати бажання довідатися про найпопулярнішу книгу у світі, критичне мислення, спостережливість; виховувати гуманне ставлення до навколишнього світу.

  Обладнання: зображення Ісуса Христа на картинах відомих художників, іконах. Українська ікона. Образ Ісуса Христа в різних видах мистецтва (різьба по дереву, скульптура, графіка тощо), підручник, тексти.

  ХІД УРОКУ № 5. Тема. Новий Заповіт — поетична розповідь про духовний подвиг Ісуса Христа — основоположника християнства. Уроки української літератури, 9 клас

  І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Пригадати крилаті біблійні вислови, які означають певну формулу, символ.
  1) Що є істина?! (Формула скептицизму.)
  2) Око за око, зуб за зуб. (Формула помсти.)
  3) Маслинова гілка. (Символ миру.)
  4) Тридцять срібників. (Символ зради.)
  5) Хто не зі мною, той проти мене. (Формула єднання.)

  II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

  1. Виразне читання поезії.

  Молитва за рідну мову
  Спочатку було Слово — це закон!
  Так учень Твій, мій Боже, написав.
  Зазнала Мова безліч перепон.
  Від цього мій народ давно страждав.
  З Тобою, Боже мій, лиш Мовою спілкуюсь
  Свого народу, Батьківщини та батьків.
  Щоб не загинула у течії віків!
  Завжди ціануюся усіх Твоїх святинь.
  О Боже мій, і Син, і Дух Святий. Амінь.
  (В. Єфаненко.)

  2. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя за планом.
  1) Ісус Христос відкрив людям шлях до спасіння.
  2) Важлива думка християнського вчення — любов до людини. («Нагірна проповідь» Христа.)
  3) Коментування слів Дон Кіхота з однойменного роману Сервантеса: «Візьми до уваги, Санчо,— сказав Дон Кіхот,— що є два роди краси: краса духовна і краса тілесна. Духовна краса позначається і проявляється в ясному розумі, в цнотливості, в чесному поводженні, у доброті, в добрій вихованості, і всі ці властивості можуть сполучатися та співіснувати в людині некрасивій, і коли увага привертається саме до цієї краси. а не до тілесної, то тут якраз і виникає любов палка і най сильніша».
  4) Хто такий Ісус Христос? (Євангеліє від Луки, 4 : 14—30.)

  2. Самостійне читання Євангелія від Луки. (4: 14—30)

  3. Бесіда з учнями.
  1)Ким назвав себе Ісус, прибувши на батьківщину? (Пророком Господнім, сповненим Духу Господнього, щоб проповідувати Добру Новину.)
  2) До чого це призвело? (До страшенного гніву співвітчизників, які, добре знаючи його батьків, вирішили, що він самозванець, і мало не вбили, намагаючись скинути у прірву. Проте Ісус опанував розлючений натовп і неушкоджений пішов геть з рідного містечка Назарету, щоб нести Благовість в інші села і міста.)

  4. Словникова робота.

  Проповідь — жанр церковної ораторської прози — повчальний твір, у якому викладаються світоглядні моральні принципи релігійного, зокрема християнського, вчення. Проповідь відзначається різноманітністю художніх засобів (алегорії, порівняння, сим волічні образи), урочистим емоційним забарвленням. У Київській Русі відомі перекладні проповіді візантійських отців церкви — Іоана Златоуста, Григорія Богослова, Василія Блаженного. Авторами проповідей були Іларіон («Слово про закон і благодать»), Кирило Туро вський (ряд «Слів»), Кирило Транквіліон (книга «Євангеліє учительне»), Ілля Галятовський (збірка «Ключ розуміння»), Лазар Баранович (збірка «Меч духовний»).

  5. Пояснення вчителя за планом.
  1) Розмова Христа з юдейським начальником Никодимом. (Євангеліє від Іоана, 3 : 1—21.)
  2) Нагірна проповідь — справжній Еверест духовності.

  6. Виразне читання тексту «Нагірної проповіді» (з Біблії).

  7. Бесіда з учнями.
  1) Чим відрізняються християнські моральні закони від старих? (Повне заперечення клятв.)
  2) У чому цінність морального закону, про який говорить Ісус? (Він виховує етичну скромність, стриманість, шляхетність.)

  8. Читання уривка з Нового Заповіту. (Євангеліє від св. Матвія, 6:1—4.)

  9. Бесіда з учнями.
  1) Що нового у цьому законі? (Новизна в тому, що милостиня не повинна стати засобом марнослав’я, а має спонукатися тільки бажанням допомогти людям, творитися таємно. Тільки в цьому разі вона стає засобом самовдосконалення.)
  2) Від чого застерігає Ісус людей, які постяться, і чому? (Від лицемірства, бажання звернути на себе увагу. Якщо цього уникнути, то піст очищатиме не лише тіло, а й сприятиме вдосконаленню душі.)
  3) Прочитати самостійно вірші 5—15 6-го розділу і прокоментувати їх. (Істотні риси досконалої молитви: простота вислову, щирість, таємність, скромність; щоденні молитви є нормою для людини, яка прагне духовного вдосконалення. Перед щирою молитвою необхідні суворий огляд найпотаємніших куточків душі, повна відкритість перед Богом.)
  4) Що означає вислів «складати скарби на небі» ? (Мається на увазі плекання в собі рис духовно досконалої людини. Вони і є справжній, незнищенний скарб, який залишається після смерті тіла.)
  5) Яка думка висловлюється в наступних 11 віршах (6 : 24—34)? (Та сама думка, що і в попередніх віршах: на перше місце слід ставити збагачення свого духовного світу, особливо не переймаючись земними турботами і сподіваючись на Бога.)

  IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
  Обговорення в класі інших віршів 6-го розділу Євангелія від св. Матвія.

  V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Для самостійного читання: Євангеліє від св. Матвія: «Мудреці зі Сходу поклоняються Ісусові», «Воздайте кесареве кесарю, а Боже Богові», «Притча про немилосердного боржника», «Притча про слухняного і неслухняного сина», «Притча про блудного сина», «Притча про мудрих і немудрих дів». О. Білецький. «Перекладна література візантійсько-болгарського походження» (уривки). І. Франко. «Південно-руська література» (уривки).

  УРОК № 5. Тема. Новий Заповіт — поетична розповідь про духовний подвиг Ісуса Христа — основоположника християнства. Уроки української літератури, 9 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас

  Комментарии закрыты.