• Реклама

УРОК № 49. Тема. В. Стефаник. Новела «Сини». Значення творчості письменника. Уроки української літератури, 10 клас

УРОК № 49. Тема. В. Стефаник. Новела «Сини». Значення творчості письменника. Уроки української літератури, 10 клас

Мета: розкрити зміст та ідейне значення новели «Сини», схарактеризувати істотні риси стилю Стефаника-новеліста, значення його творчості для вітчизняної й світової культури; розвивати творче мислення учнів, уміння аналізувати прочитане; виховувати в учнів патріотичні почуття.

Обладнання: твори письменника, хрестоматія.

ХІД УРОКУ № 49. Тема. В. Стефаник. Новела «Сини». Значення творчості письменника. Уроки української літератури, 10 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Бесіда з учнями.
1) Які новели В. Стефаника ви прочитали?
2) Охарактеризуйте образ Гриця Летючого з новели «Новина».
3) Розкажіть про психологічний стан Івана Дідуха.
4) Чим керувався В. Стефаник, даючи своїм новелам назви «Новина» та «Камінний хрест»?
5) Яка основна тема та ідея новели «Сини»?

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аналіз змісту новели «Сини».

Бесіда з учнями.
1) Що лежить в основі новели?
2) Яка її композиція?
3) Яка роль монологу Максима в розкритті його внутрішнього стану?
4) Нащо послав Максим обох синів на війну?
5) Яка ідея твору? (Захист рідної землі — найвище призначення людини, її святий обов’язок.)
6) У чому знаходить Максим сили жити далі після загибелі синів? (Праця і земля — його сила, мета і воля.)
7) Як малює автор образ землі в новелі? (Земля олюднена, наділе на людським теплом, думкою, совістю. Праця на землі вселяє в селянина відчуття своєї влади над життям, переконує в його цільності й вічності.)

2. Пояснення вчителя.
У новелах Стефаника зовнішніх подій, авторських коментарів мало. Говорять, згадують, роздумують самі персонажі. Тому таку важливу роль відіграють майстерно написані монологи і діалоги.
Новела «Сини» — це суцільний монолог старого батька, в якому він виливає свій жаль за вбитими на війні синами в голосних скаргах на полі, орючи свою ниву. Туга за синами така велика, що Максим і скаржиться, і плаче, і падає на землю. Він не знає, як вгамувати біль, що палить його зсередини. Максим ладен віддати життя, аби побачити хоча б могили своїх синів. В новелі зображено лихо, породжене війною.

3. Читання підготовленого учнем реферату «Оцінка творчості В. Стефаника українськими письменниками».

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснити на матеріалі новел, що вивчалися, найголовніші риси психологічного письма В. Стефаника:
1) роль психологічної деталі;
2) стислість викладу;
3) елементи пісенного характеру (плач, голосіння);
4) любов героїв до життя, яка не покидає їх навіть у найтрагічніших ситуаціях;
5) антитеза як засіб змалювання соціальної нерівності;
6) уміння автора бачити світ крізь призму почуттів своїх героїв.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, опрацювати теоретичний матеріал; зробити хронологічну таблицю «Життя і творчість А. Тесленка», прочитати повість письменника «Страчене життя». Підготувати індивідуальні повідомлення:
1) Життєвий і творчий шлях А. Тесленка;
2) Історія написання повісті «Страчене життя».

УРОК № 49. Тема. В. Стефаник. Новела «Сини». Значення творчості письменника. Уроки української літератури, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
