• Реклама

УРОК № 49. Тема. Борис Антоненко-Давидович. Короткі відомості про письменника. «Слово матері». Заповіт матері берегти рідну мову. Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 49. Тема. Борис Антоненко-Давидович. Короткі відомості про письменника. «Слово матері». Заповіт матері берегти рідну мову. Уроки української літератури, 8 клас

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Б. Антоненка-Давидовича, його стійкістю і мужністю у нерівній боротьбі з тоталітарним режимом; розвивати в учнів навики роботи з прозовим твором; виховувати в школярів почуття любові і поваги до матері, шани до народних традицій.

Обладнання: підручник, портрет Б. Антоненка-Давидовича, його твори.

ХІД УРОКУ № 49. Тема. Борис Антоненко-Давидович. Короткі відомості про письменника. «Слово матері». Заповіт матері берегти рідну мову. Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознайомлення учнів з життям Б. Антоненка-Давидовича.
1) Прочитати за підручником перший та другий абзаци про дитинство письменника.
2) Розповідь учителя.
До шести років хлопчик ріс у російськомовному оточенні, бо батько його працював машиністом пасажирських потягів у Брянську. Хоча батьки й не змогли дати синові національного виховання,, зате дали у спадок сильний національний характер. Багато для виховання Бориса зробила бабуся Олександра. Розповідаючи казки, співаючи українських пісень, вчила онука берегти пам’ять роду, сприяла любові до народних традицій, культури, мови.
3) Прочитати про життя й творчість письменника за підручником .

2. Мужність письменника-громадянина Б. Антоненка-Давидовича. Слово вчителя.
У своїх творах письменник порушував питання соціальної нерівності, функціонування рідної мови, взаємозв’язку родини з долею країни. Саме своїй родині, своїм батькам присвятив він повість «Слово матері». У листі до письменника й літературознавця Дмитра Чуба Антоненко-Давидович писав: «…своїх героїв я брав з охтирської дійсності, не міняючи навіть їхніх справжніх прізвищ».

3. Робота над текстом повісті «Слово матері».
1) Прочитати уривки з повісті.
2) Проаналізувати повість.
Зразок аналізу повісті «Слово матері»
а) Проблеми повісті: національне самовизначення особистості; стосунки між батьками та дітьми; збереження рідної мови.
б) Записати персонажів твору та їх ідейні функції.

Образ Івана — роль почуття роду, приналежності до своєї нації;
образи батьків — осмислення виховних ідеалів української родини;
образи сім’ї Караваєвих та справника Слатіна — усвідомлення історичної несправедливості з боку колонізаторів, ворожого, презирливого ставлення російської влади до українського люду, його мови, звичаїв та традицій;
образ Зіни — осуд пристосуванства, національної байдужості, відречення від свого, рідного, заради матеріальних статків;
образ матері Зіньки та Афоньки — схвалення почуття власної гідності духовного багатства.
в) Визначити тему та ідею повісті.
3) Прочитати за ролями розмову Зіньчиної матері з Кузьміним-Караваєвим та ісправником.
Виділити у цьому тексті приклади використання засобів творення комічного.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда.
1. Коли відбувалися події, зображені в повісті?
2. Яку книжку мав коваль Сметана?
3. Де навчався Івасик?
4. Чому мати заплакала при зустрічі з сином, який приїхав додому на канікули?
5. Як відносилася жінка до міста? Чому?
6. Що заповідала Івасеві вмираюча мати?
7. З ким потоваришував Івась у сьомому класі?
8. Яке враження на хлопця справила вистава?
9. Коли Іван уперше відчув зневагу до себе й українського народу?

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

УРОК № 49. Тема. Борис Антоненко-Давидович. Короткі відомості про письменника. «Слово матері». Заповіт матері берегти рідну мову. Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
