УРОК № 47. Тема. Тодось Осьмачка. Розповідь про письменника. «Україна». Художній опис багатств матінки-України. Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 47. Тема. Тодось Осьмачка. Розповідь про письменника. «Україна». Художній опис багатств матінки-України. Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: відкриття учням нового поета, сучасника П. Тичини, талановитого, справжнього художника слова, що проніс через усе життя арештантське тавро; розвивати в учнів навики ідейно-художнього аналізу поетичних творів; виховувати в учнів повагу до видатних людей України.

    Обладнання: портрет Тодося Осьмачки, збірник його поезій, підручник.

    ХІД УРОКУ № 47. Тема. Тодось Осьмачка. Розповідь про письменника. «Україна». Художній опис багатств матінки-України. Уроки української літератури, 8 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    Бесіда.
    1) Про що розповідається у романі Уласа Самчука «Волинь»?
    2) Назвіть основні проблеми роману.
    3) Назвіть головних персонажів, дайте їм коротку характеристику.
    4) Доведіть, що Володько Довбенко — справжній син свого народу, саме той тип людини, яка потрібна Україні. (Володько — щедра, духовно багата людина, він піднімається до рівня ідеалу. Можна тільки уявити, яким чарівним був би світ, якби кожен з нас піднісся до рівня Володька Довбенка. Здійснилась би віковічна мрія людства про побудову гармонійного суспільства, Царства Божого на землі. Тоді кожна людина дарувала б радість іншій. Ця мрія може стати реальністю, якщо ми підемо шляхом, яким ішов Володько, поклонятимемося лише Добру, Красі та Істині, плекаючи їх у власному серці. Леонід Скуратівський.)

    III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Розповідь учителя про Тодося Осьмачку.
    Осьмачці випало одне з найоригінальніших і найглибших обдаровань літератури Розстріляного Відродження, а разом з ним і дивовижно виняткова доля. Він чи не єдиний із плеяди «двадцятників» не піддався ні ідеологічним приманкам, ні терористичному тискові, і, пройшовши поліційні тортури, врятувався фізично, емігрував і там договорив те, що не встиг сказати вдома.

    Тодось Осьмачка з’явився на світ 16 травня 1895 року в мальовничому селі Куцівці Київської губернії в селянській родині. Батько — ветеринар-самоучка, мати — простодушна, добра серцем, завжди дуже запрацьована жінка. У родині було ще чотири сини й дві дочки, і тільки Тодосеві, який змалку виявив неабиякі здібності до навчання, батько спромігся дати елементарну освіту. Вищі ж сфери науки він здобував уже самотужки. Вивчившись на сільського вчителя, деякий час працював. З 1920 по 1923 рік навчався в Київському інституті народної освіти. Тут же прилучився до активного літературного життя, видав першу збірку поезій «Круча». У 1925—1929 роках вийшли дві збірки «Скитські вогні» і «Клекіт». Кожна з них була зустрінута гострою критикою, а самого поета починають переслідувати. Від постійного нервового напруження, очікування арешту в Осьмачки стався нервовий розлад, який і врятував його від загибелі, хоча не позбавив арештів та тюрем.
    З початком війни Тодось Осьмачка дістався до Львова, де в 1943 р. видає збірку поезій «Сучасникам». Далі — еміграція, блукання по різних країнах. Він ніде не зупинявся надовго — йому не давав спокою уявний демон переслідування. Помер він 7 вересня 1962 року самотній і забутий в одній з лікарень США.
    Відчуття рідної землі в кожної людині є досить сильним, розлука ж з нею — болючою і часто трагічною. Тому однією з провідних тем в емігрантській літературі є тема залишеної Батьківщини. Тодось Осьмачка теж не раз звертався до образу України, сповідуючись у своїй любові чи виливаючи свій біль. Ще в 1926 році написав він поезію «Розкрила небо Україна», де зізнавався:

    Моя тужлива Україно, таку тебе я полюбив…
    Цій темі присвячена й поезія «Україна».

    2. Виразне читання поезії Т. Осьмачки «Україна».

    3. Слово вчителя.
    Вірш «Україна» написаний у формі монологу-самохарактеристики України, яка звертається до уявного слухача. Ця мініатюра не має чіткої строфічної будови, строгого римування, насичена численними образами, які нагадують казки та легенди. У вірші немає ніякої дії, ніяких почуттів, а тільки низка образів у їх якісних чи кількісних характеристиках (неміряні, неношені, незлічені). А разом вони творять образ України. Такий художній прийом у літера турі називається імажинізмом і властивий для поезії Т. Осьмачки.

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
    Бесіда за питаннями підручника.

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    УРОК № 47. Тема. Тодось Осьмачка. Розповідь про письменника. «Україна». Художній опис багатств матінки-України. Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
