УРОК № 47. Тема. Повісті Т. Шевченка російською мовою. Автобіографічні елементи в повісті «Художник». Значення повістей Т. Шевченка. Уроки української літератури, 9 клас

  УРОК № 47. Тема. Повісті Т. Шевченка російською мовою. Автобіографічні елементи в повісті «Художник». Значення повістей Т. Шевченка. Уроки української літератури, 9 клас

  Мета: розкрити тему, дати характеристику образів, композиції і стилю повісті; розвивати в учнів спостережливість, уміння зіставляти факти, робити узагальнення; виховувати доброту, здатність до співпереживання.

  Обладнання: репродукції картин Шевченка, підручник, тексти.

  ХІД УРОКУ № 47. Тема. Повісті Т. Шевченка російською мовою. Автобіографічні елементи в повісті «Художник». Значення повістей Т. Шевченка. Уроки української літератури, 9 клас

  І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Перевірка домашнього завдання.
  1) Виступи за підготовленими тезами.
  2) Виразне читання поезій Шевченка (на вибір учнів).

  2. Бесіда з учнями.
  1) Розкрийте головну думку поеми «Варнак».
  2) Розкажіть про засоби сатири в поемі «Царі».

  II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя за підручником.

  2. Учнівські повідомлення.

  Повідомлення 1. Повість «Варнак» за сюжетом відповідає однойменній поемі. Герой її — народний месник, борець проти поміщицького гноблення. Він став ватажком загону селян, які мстилися панам за кріпацькі кривди. Як і прославлений Кармалюк, герой повісті усе, що забирав у панів, роздавав бідним.

  Повідомлення 2. Повість «Наймичка» має багато спільного з однойменною поемою, а також з «Катериною». Героїня її — дівчина-покритка Лукія. Як і Катерина, вона стала жертвою розпусника-офіцера. Ховаючи свій сором, підкинула дитину заможним хуторянам, а згодом пішла до них у найми, щоб бути коло своєї дитини. Тільки перед смертю жінка відкрила синові свою таємницю. Образ Лукїї є ніби продовженням образу Катерини.

  Повідомлення 3. В іншому плані розповідається історія покритки в повісті «Капитанша». Зведеній і покинутій офіцером дівчині допомагає солдат, денщик Туман. Коли вона померла, Туман виховав її дитину. Бездушному, жорстокому панові Шевченко протиставив людину з народу, високогуманну й працьовиту.

  Повідомлення 4. Позитивними рисами змальовані персонажі повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали». Бездушним панам протиставлено благородну постать матроса. За виявлений на війні героїзм його мають нагородити. І коли матроса запитали, що він хотів би дістати в нагороду, він попросив звільнити від кріпацтва його сестру. Поруч із цим образом у повісті виведено розпусника й гульвісу поміщика Курнатовського.

  Повідомлення 5. У повісті «Музикант» розповідається історія кріпака Тараса Федоровича, який з панської примхи став скрипалем і віолончелістом. Шевченко показав глибоку трагедію цього талановитого музиканта, який під час вечірок у пана чарував слухачів прекрасним виконанням високохудожніх творів, а потім виконував обов’язки панського лакея.

  3. Стислий переказ (учнями або вчителем) змісту повісті «Художник».

  4. Виразне читання уривків з повісті (на вибір учителя).

  5. Бесіда з учнями.
  1) Що у повісті «Художник» є автобіографічним?
  2) Чим вона відрізняється від життєпису письменника?
  3) Чому, на вашу думку, Шевченко не створив повністю автобіографічний твір?
  4) Чому так трагічно закінчилося життя головного героя повісті?
  5) Яка з прочитаних Шевченкових повістей вам найбільше сподобалась і чому?

  6. Робота з підручником.
  Скласти тези до теми «Значення повістей Шевченка».

  IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
  Прочитати твори Шевченка періоду після заслання.

  УРОК № 47. Тема. Повісті Т. Шевченка російською мовою. Автобіографічні елементи в повісті «Художник». Значення повістей Т. Шевченка. Уроки української літератури, 9 клас

  Повернутися на сторінку Уроки української літератури, 9 клас

  Комментарии закрыты.