• Реклама

УРОК № 46. Тема. Улас Самчук. Розповідь про письменника. «Волинь» — роман у трьох частинах. Перша частина — «Куди тече та річка». Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 46. Тема. Улас Самчук. Розповідь про письменника. «Волинь» — роман у трьох частинах. Перша частина — «Куди тече та річка». Уроки української літератури, 8 клас

Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Уласа Самчука, з першою частиною роману «Волинь»; розвивати вдумливе ставлення до навчального матеріалу, сприяти зацікавленню учнів матеріалом уроку; виховувати в учнів навики самостійності у роботі.

Обладнання: портрет Уласа Самчука, роман «Волинь».

ХІД УРОКУ № 46. Тема. Улас Самчук. Розповідь про письменника. «Волинь» — роман у трьох частинах. Перша частина — «Куди тече та річка». Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда.
1) Хто впливав на формування світогляду П. Тичини?
2) Як пов’язане ім’я поета з Харковом?
3) Які поезії П. Тичини ви знаєте?
4) Виділіть в поезії рядки, у яких змальовано мить, коли перші промені сонця з’являються на небі.
5) Коли була написана поезія «Я утверждаюсь»? Які події зумовили її появу?
6) Кого засуджує поет у вірші? Знайти ці рядки.
7) За допомогою яких образів поет малює картину мирного життя?
8) Знайдіть у тексті вислови, що стали крилатими.
9) До якого жанру лірики відноситься поезія «Я утверждаюсь»?

2. Виразне читання напам’ять поезії «Я утверждаюсь» (4—5 учнів).

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя про життєвий та творчий шлях Уласа Самчука.
16 липня 1941 року Улас Самчук разом з Оленою Телігою як члени ОУН повернулися в Україну. Вони убрід перейшли річку Сян, де пролягав кордон. Позаду — довге скитання, попереду — невідо ме. Це повернення було короткочасним. Його життя в цілому так і пройшло в Європі, потім у Канаді.
А народився майбутній прозаїк 20 лютого 1905 року в селі Дер мань на Волині, що перебувала тоді під владою Польщі. Із п’ятьох дітей у родині вижив тільки він. Батько був заможним селянином. Він вважав, що письменство не прогодує людину, та все ж віддай сина спочатку в народну школу в Тилявці, потім у Дерманську двокласну школу при семінарії. У 1924 році Улас Самчук пробував неле гально перейти кордон і потрапити до Києва. Він мріяв про справжню освіту, яку сподівався здобути лише там. А ще бажав він стати письменником. Навесні 1926 року в журналі «Наша бесіда» була надру кована невеличка новела. А вдома лежали рукописи, голова забитії планами, він писав днями і ночами, занедбавши навчання.

З Крем’янецької гімназії імені І. Стешенка був мобілізований до війська. Служив у Західній Польщі, але незабаром дезертирував до Німеччини. З 1927 по 1929 р. Самчук працює в Німеччині, друкується в журналах «Літературно-науковий вісник», «Розбудова нації». У 1929 р. переїжджає до Чехословаччини, навчається в най-престижнішому для української еміграції вищому навчальному закладі Європи — Українському вільному університеті в Празі. Роки навчання найбільше вплинули на становлення світобачення Самчука. У Празі він спілкувався з Є. Маланюком, О. Ольжичем, О. Телігою, тут одружився з Марією Зоц, якій присвятив трилогію «Волинь». У 1938—1939 роках як кореспондент працює в Закарпатті. З початком війни потрапляє до Львова, а невдовзі — на окуповану німцями Україну. У Рівному очолив українську газету «Волинь», друкує в ній раніше заборонені твори. Але після опублікування патріотичної передової головного редактора «Так було — так буде!» газета була заборонена. 23 березня 1942 р. Самчука арештували. На щастя, ув’язнення тривало місяць, після чого він виїхав до Німеччини. Там перебуватиме до 1948 року в таборах для переміщених осіб, зазнає поневірянь.
У 1948 році Самчук переїжджає до Канади. Стає одним із засновників об’єднання українських письменників «Слово», яке утворилося в 1954 р. в Нью-Йорку. У Канаді написав трилогію «Ост», мемуари.
Помер Улас Самчук 9 липня 1987 року в Торонто. Упродовж усього життя письменник був у «вічному вигнанні». Донедавна й твори його видавалися лише за кордоном. У нас вони заборонялися як шкідливі, а самого Уласа Самчука називали співцем куркульства н націоналістом. Насправді ж він був палким патріотом України. Це й підтвердили його життя і творчість.
Відомість Уласу Самчуку приніс роман «Волинь». В одному її відгуків на перші публікації розділів роману писалося: «Волинь» иидвигнула автора в перші ряди української літератури. Під теперішню пору У. Самчук — це, дійсно, хто знає, чи не одинокий корифей українського письменства…».
Над твором письменник працював протягом 1931—1937 років. Перша книга трилогії «Куди тече та річка» почала друкуватися в журналі «Дзвони» з 1931 року, а в 1934 році вийшла перша книга з друку.
Улас Самчук так пояснював задум роману: «Мені хотілося внести в нашу побутову літературу трохи філософської і проблемної тенденції, дати повніший і точніший образ нашого села, аніж це робилося до цього часу». І задум його успішно здійснився.
Роман-епопея складається з трьох частин: І — «Куди тече та річка», II — «Війна і революція», III — «Батько і син».
Події, зображені у творі, відбуваються в короткому часі: початок XX ст. і до 30-х років. У центрі роману — широка панорама селянського життя, побуту, тяжкої праці біля землі, показана через долю великої родини Довбенків: Матвія і Насті, синів Василя, Володька, Хведора, дочок Катерини та Василини. Це хроніка одного роду. Час дії короткий, але він встиг показати минуле сім’ї, заглянути у її майбутнє.

2. Читання та коментування першої частини роману «Куди тече та річка».

3. Характеристика Володька Довбенка.
1) Доповідь учня (за індивідуальним домашнім завданням).
Володько — гідний син свого батька. З дитинства проймається гострим інтересом до довкілля. Як колись малого Тараса Шевченка вабило поглянути на залізні стовпи, що підпирають небо, так і Володько вирішує дослідити, куди тече річка, бо дуже хочеться побачити йому, як вона впадає в море. Дуже хоче він вчитися, тому вмовляє старшого брата навчити його читати, а потім понад усе прагне до школи, до книжок. Вступивши до школи, Володько натхненно вчиться. Знання черпає не тільки з книжок. Його, мов магнітом, тягне до млина, де спілкуються селяни. Чекаючи своєї черги, вони розповідають різноманітні житейські історії, а Володько, принишк нувши, слухає, запам’ятовує. У процесі самопізнання рано визріває усвідомлення власної людської гідності й особистого життєвого покликання. У результаті невпинного пізнання Володько духовно зростає. «Від Дніпра до Амазонки, через усі моря й океани, від Кор дильєр до Гімалаїв обіймає його зір планету і, мабуть, це саме так зненацька змінило в його очах старе, своє село, людей, товаришіп і навіть батьків. Його взяв хтось і посадив дещо вище від решти тих, що його оточували». Свій життєвий вибір він мотивує чітко: «Хлібо робом я не буду. Я піду і буду скрізь так, як мій батько зерно, сіяти добре, розумне, чесне слово… Потрібне слово, конечне слово».
Володько — ніжний, чуйний серцем, щедрий на любов. Передусім він глибоко, до самопожертви любить матір і батька.
2) Колективне складання плану характеристики Володька.
3) Бесіда.
а) Що є рушійною силою розвитку Володька як особистості?
б) Які риси притаманні йому?
в) Чи багато було таких Володьків у ті часи?

4. Робота з текстом.
1) Прочитати уривок роману.
(Улас Самчук. «Волинь». Роман у трьох частинах)
Але дітям своїм наказую: діти! Мусите перш, ніж торкнутися землі, пізнати себе. Вчитися мусите. Всі до одного. Чуєте?..
2) Який висновок можна зробити з цього уривку? (На жаль, нам досі не вистачає самоповаги і гордості від усвідомлення своєї приналежності до українського народу. Заповіт Матвія пізнати себе передбачає пізнання свого народу, його історії, культури, усвідомлення особистого життєвого покликання.)
3) Знайти в тексті ще кілька настанов Матвія. Які висновки з них випливають? (Передусім чесність з людьми, з власним «я», чесність перед Богом, невтомна, чесна праця, порядність у всьому, велич душі, а також відчуття народу як єдиної родини забезпечать майбутнє України.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Чого може навчити нас Володько Довбенко?
(Володько може бути прикладом для кожного своїм жагучим потягом до знань, інтересом до життя, прагненням рости духовно; чуйністю серця, що бере на себе всі болі, всі страждання рідної землі; невичерпним життєвим оптимізмом і самовідданістю у справі служіння Батьківщині.)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Визначити основні проблеми роману «Волинь».

УРОК № 46. Тема. Улас Самчук. Розповідь про письменника. «Волинь» — роман у трьох частинах. Перша частина — «Куди тече та річка». Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
