• Реклама

УРОК № 45. Тема. Павло Тичина. «Я утверждаюсь» — один з кращих віршів періоду Другої світової війни. Поглиблення поняття про ліричні твори. Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 45. Тема. Павло Тичина. «Я утверждаюсь» — один з кращих віршів періоду Другої світової війни. Поглиблення поняття про ліричні твори. Уроки української літератури, 8 клас

Мета: роз’яснити учням значення поезій П. Тичини, написаних в роки війни, їх агітаційну силу та художню досконалість;
розвивати в учнів навики визначення ідейного змісту та художніх засобів поезії; виховувати в школярів пошану до історичного минулого України

Обладнання: підручник.

ХІД УРОКУ № 45. Тема. Павло Тичина. «Я утверждаюсь» — один з кращих віршів періоду Другої світової війни. Поглиблення поняття про ліричні твори. Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розповідь учителя.
22 червня 1941 року почалася Велика Вітчизняна війна. Старі і малі, жінки і чоловіки стали на захист своєї Вітчизни. Великий вклад у перемогу над ворогом внесли і письменники. У своїх творах вони прославляли мужність, нечуваний героїзм, вірність Батьківщині, висловлювали віру в перемогу.
У роки війни ще з більшою силою зазвучало поетичне слово Павла Тичини. Твори, написані поетом у роки Великої Вітчизняної війни, об’єднані у книзі поезій «Перемагать і жить». Ця назва визначила ідейне спрямування книги в цілому й найголовніших її віршів. Одним з найкращих творів збірки «Перемагать і жить» є вірш «Я утверждаюсь», написаний у 1943 році.

2. Робота над текстом вірша «Я утверждаюсь».
1) Виразне читання поезії.
2) Скласти план вірша.

Орієнтовний план
1. Спогади про боротьбу нашого народу проти загарбників у ми нулому.
2. Заклик до повного винищення фашистських орд.
3. Змалювання картин життя після перемоги у Великій Вітчиз няній війні.
4. Приречення німецько-фашистських загарбників на загибель.
3) Прочитати рядки, які розкривають ідею твору.
4) Слово вчителя з елементами бесіди.
Ідея твору в значній мірі розкривається вже першою строфою вірша, яка повторюється в ньому тричі:

Я єсть народ, якого Правди сила
ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила! —
а сила знову розцвіла.

Цими рядками поет підкреслює думку, що ні лихоліття, ні най жорстокіші випробування не могли зламати наш народ у минулому. Звідси П. Тичина робить висновок, що й у цій війні ми вийдемо переможцями, бо сила наша в правді. Слова «Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу» доповнюють і підсилюють цю думку.
— Від чийого імені говорить поет?
Ліричний герой вірша — народ. Це підкреслюється вживанням у тричі повторюваній строфі виразу «Я єсть народ…». Отже, уся розповідь ведеться від першої особи. Це прийом, мета якого — надати віршу форми ораторського виступу, промови. Саме така форма забезпечила поезії «Я утверждаюсь» гнучкість і винятково глибоку емоційність мови.
Слова поезії звучать, мов клятва, перегукуючись зі словами Олександра Невського: «Хто з мечем до нас прийде, від меча і загине». У поезії «Я утверждаюсь» виявилися далекоглядність П. Тичини, уміння бачити перспективу й малювати картини майбутнього. Хвилювання поета, пристрасність знайшли свій вияв у тому художньо багатому й оригінальному, що зробило твір «Я утверждаюсь» справжньою окрасою української поезії періоду Великої Вітчизняної війни.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда за питаннями підручника.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Поезію «Я утверждаюсь» вивчити напам’ять; індивідуальне завдання: підготувати характеристику Володька Довбенка — героя роману У. Самчука «Волинь».

УРОК № 45. Тема. Павло Тичина. «Я утверждаюсь» — один з кращих віршів періоду Другої світової війни. Поглиблення поняття про ліричні твори. Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
