УРОК № 50. Тема. Характеристика персонажів повісті Бориса Антоненка-Давидовича «Слово матері». Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 50. Тема. Характеристика персонажів повісті Бориса Антоненка-Давидовича «Слово матері». Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: навчити учнів за допомогою зібраного матеріалу характеризувати дійових осіб твору; розвивати в учнів навики аналізу тексту, характеристики персонажів; виховувати учнів у дусі народної моралі.

    Обладнання: підручник.

    ХІД УРОКУ № 50. Тема. Характеристика персонажів повісті Бориса Антоненка-Давидовича «Слово матері». Уроки української літератури, 8 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Знайти у тексті рядки, в яких говориться:
    1) про враження та реакцію матері, коли Івась привітав її «по-городському»;
    2) передсмертний заповіт матері;
    3) сприйняття п’єси Кузьміним-Караваєвим та Зіною;
    4) страждання і пекучу образу Зіньчиної матері.

    2. Сказати, кому з персонажів повісті належать слова:
    1) «Бодай же тобі … добра не було, як ти так образувалася в тому городі!»
    2) «З панами … не водися, з багатими не знайся, горнись до простих, до роботящих людей».
    3) «Вчись же, вчись, та докажи всім, що мужицький син може не тільки хвости волам крутити!»
    І) «Чудно, як ото артисти по-мужицькому розговори балакають!»
    5) «Та ви всі тут не варті й брудного мужицького нігтя цієї баби!»

    3. Пояснити, що допомогло Іванові знайти правильну стежку в житті.

    ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Назвати персонажів повісті «Слово матері».

    2. Скласти план характеристики образу Івана.

    Орієнтовний план
    1) Морально-етичний світ батьків Івася та їхні ідеали сімейного виховання.
    2) Ставлення сина до матері і матері до сина.
    3) Чим була гімназія в житті хлопця?
    4) Іван у сприйнятті аристократичної сім’ї Кузьміних-Караваєвих і взаємини з її членами.
    5) Чим зумовлене пробудження національної свідомості Івана?
    6) Якими після усвідомлення себе українцем постали перед ним Кузьміни-Караваєви та їхнє оточення?
    7) Яку роль у долі Івася відіграв материнський заповіт?
    8) Актуальність образу головного героя та повісті в цілому в наш час.

    3. Дати характеристику Івану Сметані.

    Зразок характеристики
    Іван Сметана — син коваля, грамотного, розумного чоловіка й неписьменної, але мудрої жінки, дочки козацького роду, яка свято дотримувалася народних традицій, звичаїв та обрядів. У родині панувала атмосфера любові й поваги. Родинні стосунки знач ною мірою впливали на формування вдачі та характеру Івана. Він учився у своїх батьків шляхетності, доброти, гордості, працелюб ності. Та коли хлопчик потрапив до гімназії, легко піддався чужій мові, чужим традиціям. Говорити по-російськи вважалося ознакою культурності. Івась швидко позбувається мовленнєвих вад, успіш но навчається, багато читає, переходить до другого класу з по хвальною грамотою. За рік навчання призвичаївся й став таким, як усі гімназисти. Собою він був задоволений і навіть матері вирі шив продемонструвати свою культуру й освіченість.
    Коли Іван приїхав іншого разу, застав матір хворою. У перед смертні хвилини вона просила сина не водитися з панами, не зна тися з багатими, а горнутися до трудівників. Після смерті мч тері Іван продовжував успішно навчатися, грався з хлопцями, навіть з мачухою примирився, і оте останнє материнське слоті призабулося, відійшло назад, заховалося десь далеко в дитячому серці. А ще коли Іван почав бувати у Кузьміних-Караваєвих, коли закохався у Мері, то й зовсім забув наказ матері. Та в його житті сталися дві події, які розкрили йому очі, нагадали матір. Це відвідання театру й розмова з Мері, коли в Івана ніби полуда з очей спала і він побачив у дівчині «щось хиже, як у кішки». Хлопець переживає психологічний стрес: «Мені плюнуто в душу, і саме тоді, коли моя душа в пориві святої наївності найбільше розкрилася перед Мері». Після відвідання театру він деякий час ще продовжував по інерції відвідувати родину Кузьміних-Караваєвих. Та потім відбулася зустріч з Зіньчиною матір’ю, яка остаточно розкрила суть вдаваного лібералізму російських аристократів, показала їхнє ставлення до українського народу. Іван остаточно прозрів, він зрозумів, що опинився не там, згадав мудрі слова матері і, кинувши з невідомою силою слова: «Я не можу бути там, де зневажають мій народ»,— кинувся за Зіньчиною матір’ю.

    4. Виписати цитати до характеристики Іванових батьків.

    5. Дати відповіді на запитання щодо членів сім’ї Кузьміних-Караваєвих.
    1) Що можете сказати про імена дітей Караваєвих?
    2) Як сприймали Караваєви дружбу свого сина з Іваном?
    3) Що можете сказати Про взаємини Івана і Мері?
    4) Назвіть основні риси характеру Мері.
    5) Чому вони по-різному сприйняли виставу?

    6. Знайти в тексті слова, які розкривають псевдолібералізм Кузьміна-Караваєва.

    7. Дати відповіді на запитання.
    1) Для чого автор використав такий композиційний засіб комічного, як ситуація непорозуміння?
    2) Якими постають у цьому епізоді Зінька, її мати, Кузьміни-Караваєви?

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Бесіда.
    1) Які життєві принципи сповідували Іванові батьки?
    2) Чи успадкував Іван моральні чесноти своїх батьків?
    3) Чи довго пам’ятав Іван материн заповіт?
    4) Що допомогло Іванові визначити своє місце в житті?

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготуватися до контрольного твору.

    УРОК № 50. Тема. Характеристика персонажів повісті Бориса Антоненка-Давидовича «Слово матері». Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
