УРОК № 44. Тема. Павло Тичина. Розповідь про письменника. «Світає». Відображення глибокої зворушеності, ніжності, радісного захоплення ліричного героя. Уроки української літератури, 8 клас

    УРОК № 44. Тема. Павло Тичина. Розповідь про письменника. «Світає». Відображення глибокої зворушеності, ніжності, радісного захоплення ліричного героя. Уроки української літератури, 8 клас

    Мета: поглибити знання учнів про життєвий та творчий шлях Павла Тичини, розкрити багатство його поезій; розвивати в учнів навики виразного читання поетичних творів, уміння у зв’язній формі викладати свої думки; виховувати в учнів любов і шанобливе ставлення до природи.

    Обладнання: портрет Павла Тичини, підручник, репродукція картини С. Васильківського «Козача левада».

    ХІД УРОКУ № 44. Тема. Павло Тичина. Розповідь про письменника. «Світає». Відображення глибокої зворушеності, ніжності, радісного захоплення ліричного героя. Уроки української літератури, 8 клас

    I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Письмова робота за варіантами.

    I варіант. Під чиїм впливом формувався характер Олександра Олеся? Розкрити алегоричний зміст поезії «Айстри».

    II варіант. Розповісти про світоглядні переконання поета. Які елементи ритмотворення застосовано в поезії «Коли б я знав, що розлучусь з тобою»?

    2. Виразно прочитати за підручником поезії О. Олеся, розповісти про події, під впливом яких були написані ці твори.

    III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Розповідь учителя про життя й творчість Павла Тичини.
    У селі Пісках на Чернігівщині 27 січня 1891 року народився майбутній поет Павло Григорович Тичина. Важко жилося сім’ї, у якій було дев’ятеро дітей. Поетові пригадувалися зітхання й сльози матері, завжди заклопотаний батько, що був учителем «школи грамоти» і сільським дяком. З великою теплотою згадував П. Тичина свою першу вчительку, яка прищепила любов до книги та музики. «Серафима Миколаївна, помітивши мій голос і слух,— писав пізніше П. Тичина,— відібрала мене до свого хору, і я з своєю молодшою сестрою Оксаною вечорами ходив на співанки до школи. Які це були прекрасні для мене хвилини!» Із Серафимою Миколаївною пов’язані й інші спогади поета, зокрема про новорічне свято, на якому Павло разом з мішечком горішків отримав такі книжки: «Сказку о царе Салтане» О. Пушкіна, «Байки» Л. Глібова та «Під землею» М. Загірньої. З того часу в родині П. Тичини читались і перечитувалися ці дві українські книжки.
    Павло був здібним учнем, і батьки вирішили вчити його далі. Коли виповнилося йому дев’ять років, батько відвіз його у Чернігів. Хлопчика прийняли до монастирського хору. Заробляючи у монастирі копійки на хліб, вчився у чернігівській бурсі. Жахливі порядки та самодурство «святих отців» призвели до того, що допитливий і цікавий до всього хлопчик зненавидів бурсу й церковні науки з перших днів. Не краще було і в чернігівській семінарії, куди П. Тичина вступив у 1907 році. Блюстителі закону пильно охороняли допитливих юнаків від зовнішніх впливів, переслідували «вільнодумство», всякий прояв живої мислі. Не дивлячись на це, семінаристи читали заборонену літературу, організували гурток, найактивнішим учасником якого був Павло Тичина.

    Велике значення в житті поета мало знайомство з письменником Михайлом Коцюбинським.
    (Прочитати уривок із статті І. Коцюбинського «Улюбленець мого брата».)
    У 1913 р. П. Тичина закінчив семінарію, і, переїхавши до Києва, вступає на економічний відділ Київського комерційного інституту. Молодий Тичина пильно вдивляється в життя, наполегливо шукає нові теми, пише поезії.
    (Прочитати уривок із статті П. Панча «Народний поет».)
    Перша збірка віршів вийшла у 1918 р. під назвою «Сонячні кларнети». Ви вже знайомі з віршем «Арфами, арфами…», що входить до цієї збірки. «Арфами, арфами…» — урочиста пісня юності й весни, виткана золотом звуків, що зливаються в єдину прекрасну музичну мелодію.
    (Прочитати уривок із статті В. Бичка «З Тичиною на самоті».)
    Під час Великої Вітчизняної війни П. Тичина живе в столиці Башкири Уфі, багато працює. Слово поета кликало воїнів на бій з ворогом. П. Тичина виступав на антифашистських мітингах у Москві, Саратові.
    Вершиною творчих досягнень періоду Великої Вітчизняної війни стали поема «Похорон друга» та вірш «Я утверждаюсь».
    У 1943 році П. Г. Тичину призначили Народним комісаром освіти України. На посту наркома (пізніше Міністра) освіти він працював до 1948 року.
    У післявоєнний період побачили світ нові книги майстра слова. «І рости, і діяти», «Срібної ночі» та ін.
    І людиною він був незвичайною. Юрій Смолич писав: «Можливо, постать Тичини навіть парадоксальна: тихий, лагідний, людяний, добросердний, доброзичливий та скромний надміру, був він з породи велетнів духу, сили незрівнянної».
    Помер Т. Г. Тичина 16 вересня 1967 року. Поховано його в Києві на Байковому кладовищі.

    2. Робота над текстом вірша П. Тичини «Світає».
    1) Виразне читання поезії.
    2) Бесіда за питаннями підручника.

    3. Робота з твором живопису.
    1) Розглянути картину С. Васильківського «Козача левада».
    2) Запитання.
    а) До якого жанру можна віднести картину?
    б) Яка пора року зображена на картині?
    в) Чи можна визначити час дня?
    г) Що є тематичним центром картини? ґ) Чим приваблює картина?
    3) Зробити усний опис картини.

    Зразок опису картини
    Художник вибрав для своєї картини найбільш характерний длм України краєвид. У центрі — на зеленому лузі пасуться воли. Пиш ні дерева, що утворюють гарний затишок, трава повиті теп лою млою літнього ранку. Сонце тільки-но зійшло, але вже встиг ло висушити ранкові роси, підняти високо в небо легкий туманець. Пейзаж «Козача левада» — це освідчення художника своїй Укрсіїні в синівській любові.

    4. Визначити, що дозволяє поставити поруч поезію П. Тичини «Світає» і картину С. Васильківського «Козача левада»?

    5. Намалювати словами картину світання, зображену П. Тичиною у вірші

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

    Дати письмові відповіді на запитання.
    1) Звідки родом Павло Тичина?
    2) Коли він народився?
    3) Кого, крім батьків, згадував поет з великою теплотою?
    4) Де навчався П. Тичина?
    5) Коли вийшла перша збірка віршів?
    6) Як вона називалася?
    7) Де був поет у роки війни?
    8) Які твори він написав про Велику Вітчизняну війну?
    9) Коли П. Тичина помер?
    10) Які образотворчі засоби використав автор у поезії «Світає»?

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    УРОК № 44. Тема. Павло Тичина. Розповідь про письменника. «Світає». Відображення глибокої зворушеності, ніжності, радісного захоплення ліричного героя. Уроки української літератури, 8 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
