УРОК № 44. Тема. «Лісова пісня». Проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини. Характеристика образів. Уроки української літератури, 10 клас

    УРОК № 44. Тема. «Лісова пісня». Проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини. Характеристика образів. Уроки української літератури, 10 клас

    Мета: розкрити основні проблеми твору, ідейний зміст образів поеми; розвивати творчу уяву учнів, самостійність мислення; виховувати в учнів гуманістичні ідеали, любов до природи і бережне ставлення до неї.

    Обладнання: текст твору.

    ХІД УРОКУ № 44. Тема. «Лісова пісня». Проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини. Характеристика образів. Уроки української літератури, 10 клас

    І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

    2. Епіграф до уроку:

    Сильніше за любов злоба горить.
    Сильніше за красу вражає бридь.
    Але життя росте лишень з любові.
    Лишень краса людей навчає жить!
    Д. Павличко

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Слово вчителя.
    «Лісова пісня» — прекрасна казка про любов і зраду, про силу лісову та водяну. Вона приваблює людей глибоким філософським змістом, закликом до гармонії буття, до миру з власною душею.

    2. Бесіда з учнями.
    1)Коли було написано «Лісову пісню»?
    2) Що лягло в основу твору?
    3) Які дві групи персонажів діють у творі?
    4) Чому твір називається драмою-феєрією?
    5) Що відбувається поміж персонажами, які прийшли в драму з реального, людського світу?
    6) Хто така Мавка? Яку ідею вклала поетеса в цей невмирущий літературний образ?
    (Мавка — вимріяний Лесею Українкою і втілений в образі казко вого створіння прекрасний ідеал гармонійної, одухотвореної людини.) (Учні читають цитати, які характеризують Мавку.)

    III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    Лекція вчителя.
    Багато років драма-феєрія «Лісова пісня» чарує читачів та глядачів. Персонажі її поділяються на дві групи; істоти, що живуть у лісі та озері, і люди. Центральна героїня п’єси — Мавка займає особливе місце.
    Твір Лесі Українки присвячено проблемі хибного протистояння людини і природи, протиборству високих поривів людської душі а болотом буденного існування.
    Персонажі драми — це люди (Лукаш, Килина, дядько Лев, мати Лукашева) і міфічні істоти (Мавка, Водяник, Лісовик, Перелесник, «Той, що греблі рве» та ін.).
    Лукаш і Мавка — образи, які втілюють уявлення Лесі Українки про людину з її непослідовними поривами до духовно красивого життя. Обидва персонажі мають риси вимріяної поетесою гармонійної людини — пристрасної і щирої, здатної відверто виявляти свої почуття і жити в злагоді з природою.
    Лише природа, на думку Лесі Українки, може навчити людей, як жити вільним, красивим, духовно багатим життям. Донька лісу Мавка і селянський син Лукаш, долаючи всі встановлені людьми бар’єри, знаходять щастя у сильному і справжньому коханні. Та Лукашеве щастя недовге. Він був щасливий, поки жив тим, про що душа його співала «виразно-щиро голосом сопілки». Коли ж пішов проти природи, то зрештою втратив радість, любов, навіть людську подобу…

    Лукаш помирає. Людина програє у безглуздому двобої з природою. Хто винен у цьому? Лукаш мав дар, на який не зважали інші люди, який не усвідомлював навіть сам, і тільки дитя природи Мавка змогла той дар оцінити:

    Я тебе за те люблю найбільше.
    Чого ти сам в собі не розумієш…

    Цей дар — музика, мистецтво, творчість, з яких виросло їхнє кохання. Але хлопець занедбав свій талант, свою душу задля дріб’язкових інтересів і турбот. Зрада Лукаша — то передовсім зрада самого себе. Відчуження людини від природи руйнує її душу, застерігає Леся Українка.
    Серед інших образів п’єси — дядько Лев, який уособлює глибоку народну мудрість, чесність, правдивість, тонке розуміння краси природи і людей.
    Мати Лукаша — скупа, заздрісна, причеплива й егоїстична.
    Килина — метка, працьовита, але хитра, підступна й нещира жінка.
    Для матері Лукаша і Килини характерні дрібновласницькі інтереси, нестримний потяг до збагачення.
    Герої «Лісової пісні» висувають низку проблем загальнолюдського і філософського змісту, як-от:
    1) реалізація творчих можливостей особистості, а надто митця («Своїм життям до себе дорівнятись…»);
    2) людина і природа;
    3) сенс життя;
    4) сімейне щастя і любов;
    5) добро і зло, гідність і безчестя;
    6) свобода і неволя.

    Висновок. Драма-феєрія «Лісова пісня» — глибоко філософський твір про взаємодію добра і зла, прекрасного і потворного. Це гімн єднанню людини і природи, натхненна пісня про велич духовного, про порив людини до щастя, її боротьбу за вільне, красиве, духовно багате життя. Твір навчає любити природу, поважати творчу особистість.

    IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
    Самостійна робота.
    Скласти плани-характеристики до образів дядька Лева, Мавки, Лукаша.

    V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Прочитати драму Лесі Українки «Бояриня».

    УРОК № 44. Тема. «Лісова пісня». Проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини. Характеристика образів. Уроки української літератури, 10 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
