• Реклама

УРОК № 43. Тема. Олександр Олесь. Розповідь про поета. «Айстри». Ліризм поезії, її алегоричність. «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». Трагічне становище митця на рідній землі. Узагальнення знань про елементи ритмотворення. Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 43. Тема. Олександр Олесь. Розповідь про поета. «Айстри». Ліризм поезії, її алегоричність. «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». Трагічне становище митця на рідній землі. Узагальнення знань про елементи ритмотворення. Уроки української літератури, 8 клас

Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю Олександра Олеся, розкрити через художнє читання тугу поета за рідним краєм, невимовний біль від втрати Батьківщини; розвивати в учнів навики виразного читання поетичних творів, їх ідейно-художнього аналізу; виховувати в учнів любов до України.

Обладнання: портрет Олександра Олеся, його твори, посібник О. Телехової, грамзапис поезій.

ХІД УРОКУ № 43. Тема. Олександр Олесь. Розповідь про поета. «Айстри». Ліризм поезії, її алегоричність. «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». Трагічне становище митця на рідній землі. Узагальнення знань про елементи ритмотворення. Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Прочитати за підручником уривок із статті Р. Радишевського «Журба і радість Олександра Олеся», скласти хронологічну іаблицю.

2. Дати відповідь на запитання.
1) Яке справжнє прізвище О. Олеся?
2) Де і коли він народився?
3) Хто прищепив йому любов до поезії Т. Шевченка?
4) Де навчався Олександр Олесь?
5 Який рік став вирішальним у творчій біографії О. Олеся?
6) Як називалася перша збірка його поезій?
7) Де жив поет останні роки свого життя?
8) Яка доля спіткала твори письменника в Україні?

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота над текстом поезії О. Олеся «Айстри».
1) Прослухати вірш в грамзаписі.
2) Бесіда.
Про що мріяли айстри?
Чому їхні мрії не могли здійснитися?
Розкрийте алегоричний зміст вірша.
3) Слово вчителя.
Поезія «Айстри» написана в 1905 році. О. Олесь в образі айстр змалював людей, котрі після поразки 1905 року несли в своєму серці розпач та зневіру. У поезії відчутний смуток за тим, що мрії й надії людини здійснюються надто пізно. Хоча й здійснюються:

І вгледіли айстри, що жити дарма.
Схилились і вмерли… І тут, як на сміх, —
Засяяло сонце над трупами їх!..

Твір «Айстри» наснажений глибокою філософською думкою про сенс людського життя, про журбу і радість, про безпросвітні і сонячні дні. Ця поезія надзвичайно тонкого ліризму, не випадково, що музику до неї написав М. Лисенко. Який твір нагадують «Айст ри» своїм змістом і мелодійністю?

2. Завдання.
1) Визначити, з яких творів узяті слова.
а) І марили айстри в розкішнім півсні
Про трави шовкові, про сонячні дні, —
І в мріях ввижалась їм казка ясна.
Де квіти не в’януть, де вічна весна…
б) До тебе, моя річечко,
Ще вернеться весна…
А молодість… не вернеться —
Не вернеться вона!
2) Пояснити, чому поезії «Журба» Л. Глібова і «Айстри» О. Оле ся здобули всенародне визнання, стали улюбленими піснями багатьох поколінь.

3. Слово вчителя.
У 1919 році О. Олесь виїхав до Будапешта з дипломатичним завданням. Одурений петлюрівською пропагандою, заляканий дезінформацією про події на Україні, він не знайшов сили і сміливості, щоб повернутися додому, і залишився на чужині. Дуже швидко він почав проклинати себе за це, не раз після цього смерть на рідній землі здавалася йому стократ ліпшою за життя в еміграції. Настали тяжкі роки невимовної туги за Україною, за своїм народом, роки смутку й каяття. Розпач і журба поета вибухнули у поезії «Коли б я знав, що розлучусь з тобою».

4. Робота над текстом поезії «Коли б я знав, що розлучусь з тобою».
1) Виразне читання вірша.
2) Виділити в поезії слова й вислови, які виражають глибоку любов автора до рідного краю і страждання, викликані розлукою з ним.

5. Робота з посібником О. Телехової «Вивчення теорії літератури в школі». Узагальнити знання про елементи ритмотворення. Записати в зошиті відповіді на питання:
1) Що таке ритм?
2) Навіщо потрібні елементи ритму?
3) Що є одиницею ритму у вірші?

6. Простежити за ритмічною будовою віршів О. Олеся «Айстри» та «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». З’ясувати, що відрізняє ритмічну будову цих творів?

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання і завдання.
1) Назвіть поезії О. Олеся, які стали піснями.
2) Розкажіть про світоглядні переконання О. Олеся.
3) Складіть план усного висловлювання на тему «О. Олесь — письменник-емігрант».

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

УРОК № 43. Тема. Олександр Олесь. Розповідь про поета. «Айстри». Ліризм поезії, її алегоричність. «Коли б я знав, що розлучусь з тобою». Трагічне становище митця на рідній землі. Узагальнення знань про елементи ритмотворення. Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
