• Реклама

УРОК № 42. Тема. У творчій лабораторії Лесі Українки. Роль поета і поезії в житті суспільства. Уроки української літератури, 10 клас

УРОК № 42. Тема. У творчій лабораторії Лесі Українки. Роль поета і поезії в житті суспільства. Уроки української літератури, 10 клас

Мета: шляхом аналізу творів даної тематики допомогти учням зрозуміти, якими художніми засобами створено неперевершену красу поетичних творів поетеси, викликати в них інтерес до творчого процесу, що породжує мистецькі Шедеври, пояснити їх вплив на людину; розвивати творче мислення учнів, навики ідейно-художнього аналізу ліричних творів; прищеплювати учням любов до поезії

Обладнання: твори Лесі Українки, грамзапис її поезій.

ХІД УРОКУ № 42. Тема. У творчій лабораторії Лесі Українки. Роль поета і поезії в житті суспільства. Уроки української літератури, 10 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда з учнями.
1) Прочитайте напам’ять вивчений вдома вірш, розкрийте його зміст.
2) Назвіть поетичні збірки Лесі Українки.
3) Які основні мотиви лірики поетеси?

2. Робота над аналізом твору.
1) Прочитати напам’ять вірш «Сопіга зрет зрего!» і проаналізувати його, показати глибину і щирість переживань ліричного героя.
2) Пояснення вчителя.
У поезії «Contra spem spero!» (1890), назва якої в перекладі з латини означає «без надії сподіваюсь», Леся Українка висловлює оптимістичну віру в своє поетичне покликання.
Вірш побудовано на двох системах контрастних образів. Відчуття гнітючості і зневіри передається за допомогою логічного ряду образів суму: «думи, ви хмари осінні», «в жалю, в голосінні», «сльози гіркі», «серед лиха», «без надії», «думи сумні», «на вбогім сумнім перелозі». Контрастом до цього ряду виступають оптимістичні, радісні образи: «весна золота», «мелодії літа», «сміятись», «співати пісні», «жити хочу!», «барвисті квітки». Поєднання цих двох ліній формує образну систему твору, в якій голос поетеси звучить виразно й піднесено.
Поезія є особливою і за мотивом, який потім пройде через усю творчість Л. Українки: людина стає сильною тоді, коли усвідомлює свою відповідальність перед народом. Ліричний герой висловлює готовність «сіяти квітки на морозі», поливати їх сльозами, поки не розтане лід і не зійдуть квіти. Квіти добра і щастя для людей.

Так! Я буду крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!

Вірш належить до лірики «чуття», що є художнім вираженням «крику душі», прагненням молодої людини жити повнокровним життям, навіть тоді, коли на заваді стали особисті та суспільні перешкоди. Побудовано твір у формі драматичного монолога, сповненого схвильованими інтонаціями, «внутрішньою» діалогізованою мовою (є запитання і відповіді на них, звертання, заперечення і ствердження). В монолозі передано емоційний стан ліричного героя, утверджується життя як діяння. І не шляхом логічних аргументів, логіки роздумів, а шляхом розвитку «логіки» почуттів, силою їх. Уже початок вірша — рішуче заперечення настроїв суму, безнадії, спричинених жорстокими обставинами: Гетьте, думи, ви, хмари осінні! Тож тепера весна золота!
А далі — відгук особистих переживань поетеси, її прагнення до повноцінного життя, до подолання тяжкої хвороби. Разом із тим це і різкий протест проти задушливої атмосфери, жорстокої урядової реакції, яка викликала серед певної частини інтелігенції почуття туги і безсилля. Вже самий образ «весна золота» має алегоричне звучання поряд з «осінніми хмарами». Вірш сповнений афористичними висловами: «крізь сльози сміятись», «серед лиха співати пісні», «без надії таки сподіватись», алегоріями: «сіяти квітки», «кора льодова» та ін.
Отже, поезія «Contra spem spero!» є своєрідною програмою дій, це гімн життю і боротьбі. Леся Українка сміливо єднає контрастні образи-символи, які звуть до боротьби. Особливо яскравим є образ «зірки провідної, ясної владарки темних ночей». Віру в перемогу світла над темрявою, добра над злом підсилює часто вживане слово «буду». Ліричному герою поезії притаманні віра і надія на кращу долю, а глибина і щирість його переживань зробили поезію безсмертною.

3. Запитання до учнів.
1) Як же творить письменник?
2) Що думає про свою працю?
3) Для чого і для кого працює?
(Ці питання мають бути з’ясовані протягом уроку.)

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.
Леся Українка в багатьох своїх творах порушувала проблему митця і мистецтва та його ролі в суспільстві. Як же приходила натхнення до самої поетеси? Послухаємо її поетичну сповідь — вірш «Як я люблю оці години праці» (звучить поезія у грамзапису).

2. Бесіда з учнями.
1) Яким настроєм сповнений твір? (Ніжним, світлим, таємни чим, таким, що передає найкращі хвилини творчого щастя поета.)
2) На скільки частин можна поділити поезію? Чим вмотивований такий поділ? (Дві частини.)
3) Під якою владою перебуває ліричний герой твору? (Під вла дою «чаруючої ночі», коли «і любо так, і серце щастям б’ється, думки цвітуть, мов золоті квітки». Мабуть, ці почування митця і можна назвати натхненням.)

Висновок. У праці — щастя й призначення поета. Леся Українка добре розуміла, що поет в Україні повинен бути не тільки глашатаєм, речником народу, а й проводирем його. Коротко й сильно сказано про це у вірші «Пророк».
(Учень виразно читає вірш на фоні мелодійної класичної музики.)

3. Запитання до учнів.
1) Як ви розумієте зміст вірша?
(Пророк, поет — це голос самого народу. Він уславлює не себе, а передовсім свій народ, якому віддає вогонь свого серця і силу духу.)
2) Зачитайте рядки, які характеризують ставлення Лесі Українки до поезії.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Учитель читає поезію «Завжди терновий вінець…» і пропонує учням прокоментувати окремі рядки.

2. Звучить грамзапис вірша «Слово, чому ти не твердая криця».

3. Запитання до учнів.
Чому цей вірш називають естетичним кредо поетеси?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Написати відгук на вірш Лесі Українки, який найбільше сподобався (на вибір), прочитати «Лісову пісню»

УРОК № 42. Тема. У творчій лабораторії Лесі Українки. Роль поета і поезії в житті суспільства. Уроки української літератури, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
