• Реклама

УРОК № 41. Тема. Мотиви лірики Лесі Українки. Уроки української літератури, 10 клас

УРОК № 41. Тема. Мотиви лірики Лесі Українки. Уроки української літератури, 10 клас

Мета: ознайомити учнів з ідейно-тематичним діапазоном поезії Лесі Українки, поглибити їхні уявлення про лірику; виробляти навики аналізу ліричних творів, вміння висловлювати власні думки і почуття, навіяні поезією; виховувати в учнів сприйняття краси і сили художнього слова.

Обладнання: твори Лесі Українки, інструментальна класична музика.

ХІД УРОКУ № 41. Тема. Мотиви лірики Лесі Українки. Уроки української літератури, 10 клас

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

1. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

2. Епіграф до уроку:
Хто хоче знати життя її серця, хай читає її твори.
Л. Старицька-Черняхівська

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Бесіда з учнями.
1) Які твори Лесі Українки ви вивчали в попередніх класах?
2) Що таке лірика, ліричний твір, ліричний герой?
3) Доберіть синоніми до слова «ліричний». (Схвильований, емоційний, задушевний.)

2. Виразне читання напам’ять поезії Лесі Українки «Contra spem spero!» (три-чотири учні).

III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Лекція вчителя.
1) «Сила і різносторонність таланту». Серед поетичної спадщини великої поетеси чимало творів громадянського і політичного характеру. Навіть особистий біль, туга і тривога в її віршах переплітаються з проблемами всієї України. Недарма вже після появи першої збірки віршів Лесі Українки І. Франко писав: «Україна, на наш погляд нині не має поета, щоб міг силою і різносторонністю свого таланту зрівнятися з Лесею Українкою». Ці слова справедливі і в наш час, бо в усіх її творах на першому плані завжди постають мужність і оптимізм, віра в себе і в свою країну.
Духовна єдність з народом, глибокі національні почуття будили в душі письменниці протест проти соціального й національного гноблення України. З переживань і болю народжувалася мужня, заклична громадянська поезія, що будила людей до боротьби і праці в ім’я народу.

2) Основні мотиви лірики Лесі Українки.
а) Патріотичні та громадянські:
«Напис в руїні», «І все-таки до тебе думка лине», «Товаришці на спомин», «Мріє, не зрадь! Я так довго до тебе тужила».
б) Мотиви молодості і кохання:
«Все, все покинуть, до тебе полинуть», «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами».
в) Вияв палкої любові до рідної землі (пейзажна лірика): «Стояла я і слухала весну», «Давня весна».
г) Філософські мотиви:
«Якби вся кров моя уплинула отак», «Напис в руїні».
ґ) Роль і призначення поета та поетичного слова: «Contra spem spero!», «І все-таки до тебе думка лине», «Слово, чому ти не твердая криця», «Як я люблю оці години праці».

3) Поетичні збірки Лесі Українки:
1893 — «На крилах пісень».
1899 — «Думи і мрії».
1902 — «Відгуки».

2. Аналіз поезій Лесі Українки.
На фоні мелодійної класичної музики учні — кращі читці читають поезії, решто під керівництвом вчителя аналізує їх за наведеними до деяких питаннями.
1) «І все-таки до тебе думка лине…»
а) Які епітети вживає поетеса, характеризуючи Україну?
б) Чому Леся Українка вважає жаль та сльози слабкою зброєю в боротьбі за свободу України?
2) «Стояла я і слухала весну», «Красо України, Подолляї»
а) Які мотиви цих поезій?
б) Як виражає автор любов до рідного краю?
3) «Напис в руїні».
В основі вірша — факт з історії єгипетського народу, але з підтексту твору зрозуміло, що в ньому йдеться про Україну. Саме слово «руїна» асоціюється з історичним періодом в житті України — Великою Руїною, а напис фараона — з пам’ятними знаками Катерини II, Петра І. Поетеса підводить читача до думки, що культура народу належить рідній нації і світові, але аж ніяк не загарбникам і тиранам.
4) «Слово, чому ти не твердая криця?»
а) Як Леся Українка ставиться до свого таланту?
б) Чому поетеса сподівається на силу своїх віршів більше, ніж на власну фізичну?
в) Кого розуміла Леся Українка під месниками, що приймуть від неї зброю?
5) «Я не кохаю тебе! І не прагну дружиною стати», «Все, все покинуть, до тебе полинуть!…», «Твої листи завжди пахнуть зов’яли-ми трояндами».
Ці поезії — високохудожні зразки інтимної лірики.
6) «Хто вам сказав, що я слабка» — рішуча відсіч тогочасній критиці, яка наголошувала на сумних мотивах в поезії Лесі Українки.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання до учнів.
1) Назвіть поетичні збірки Лесі Українки.
2) Які поезії вам запам’яталися найбільше? Чому саме?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, опрацювати теоретичний матеріал, вивчити поезію з інтимної лірики поетеси (на вибір)

УРОК № 41. Тема. Мотиви лірики Лесі Українки. Уроки української літератури, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
