• Реклама

УРОК № 40. Тема. Микола Вороний. Розповідь про поета. «Євшан-зілля». Літописна основа сюжету поеми. Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 40. Тема. Микола Вороний. Розповідь про поета. «Євшан-зілля». Літописна основа сюжету поеми. Уроки української літератури, 8 клас

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Миколи Вороного, показати майстерність поета, розкрити літописну основу сюжету поеми «Євшан-зілля»; розвивати в учнів навики ідейно-художнього ана лізу поетичного твору; утверджувати в душах дітей вірність своєму краю, відданість Вітчизні

Обладнання: портрет Миколи Вороного, підручник.

ХІД УРОКУ № 40. Тема. Микола Вороний. Розповідь про поета. «Євшан-зілля». Літописна основа сюжету поеми. Уроки української літератури, 8 клас

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ Л. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Виразно прочитати напам’ять уривок з поеми «Давня казка» (2—3 учні)

2. Перевірити домашнє письмове завдання.
Прочитати твір-роздум на тему «Поет — друг і захисник народу».

Зразок учнівського твору

Поет — друг і захисник народу
Поему «Давня казка» Леся Українка написала у 1893 році, коли сама вже була людиною з твердими переконаннями. У творі вона роздумує про роль поета і його творів у суспільному житті. Головний герой поеми — поет.
Поет — звичайна людина, та ще й фізично хвора:

На обличчі у поета
Не цвіла урода гожа,
Хоч не був він теж поганий, —
От собі — людина божа!

Малюючи такий портрет, Леся Українка хотіла сказати, що краса людини не в зовнішніх ознаках, а в її духовних якостях. В авторських характеристиках поетеса оспівує талант свого героя:

Та була у нього пісня
І дзвінкою, і гучною,
Бо розходилась по світу
Стоголосою луною.

У молодості поет прославляв у своїх віршах красу природи, красу людських почуттів, але вже тоді придивлявся до тяжкого життя бідноти, творами намагався полегшити життя, зброєю сміху інищити зло й страждання. А коли конфлікт між трудящими і графом досягнув найвищої точки, поет створив найкращі свої пісні. Це була їдка сатира, сповнена гніву й ненависті до гнобителів, пройнята закликом до боротьби:

«…Чи блакитна кров поллється.
Як пробити пану груди?»

Тепер поет не мислить своє життя без служіння трудовому люду. Він постає як народний митець, лицар, захисник трудящих. Поет — горда, безкорислива людина. На пропозицію графа продати свій хист за золото, він відповідає:

Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани!

Поет до кінця залишається вірним своїм ідеалам і переконанням, він справжній друг і захисник покривджених.

3. Довести, що антитеза сприяє чіткішому вираженню думки та яскравішому змалюванню образів.

III. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з підручником.
1) Прочитати вступну частину розділу «Українська література XX ст.».
2) Бесіда за питаннями підручника.
3) Самостійна робота. Скласти хронологічну таблицю життєвого та творчого шляху Миколи Вороного.

2. Бесіда.
1) Що ви знаєте про епоху, коли народився і формувався світогляд майбутнього поета?
2) Хто і що впливало на розвиток Миколи Вороного як особистості?
3) Як сприймав поет події початку XX століття в Україні?
4) Яка головна причина трагічної смерті М. Вороного?

3. Слово вчителя.
Поема «Євшан-зілля» побудована на основі літописних джерел. Зовнішня дія — динамічна та інтригуюча. Князь Володимир Мономах під час походу взяв у полон улюбленого сина половецького хана. Оточений пошаною й увагою, хлопчик швидко забув рідний край, свої звичаї. А старого хана точить туга за сином. І споряджає він до Києва посланця, щоб той нагадав синові, якого він роду. А далі в сюжетну канву твору Микола Вороний вплітає прадавні пошуки магії слова. Прадавні, бо постають вони з літописного оповідання: посланець зустрівся з юнаком, заспівав половецьких пісень, але той залишився байдужим. Тоді посланець вийняв жменьку сухого євшан-зілля. Що ж сталося? Чи допомогло воно? Чи повернуло зілля юнакові пам’ять?

4. Словникова робота.
Пояснити значення слова євшан-зілля.

5. Виразне читання поеми М. Вороного «Євшан-зілля».

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Прочитати написаний на дошці акростих М. Рильського. Кому він присвячений?

Вітаю Вороного нині!
Одважно линучи з-над хмар,
Рабів будив ти у долині.
Огонь злюбивши, як Ікар!
Не відаючи супокою,
Оспалих кликав громадян,
Минуло! Це ж перед тобою
У тебе вкрадений Євшан!

2. Запитання.
1) Коли була написана поема «Євшан-зілля»?
2) Що таке євшан-зілля?
3) Про кого розповідається в поемі?
4) Хто чи що допомогло сину половецького хана?
5) Як сприйняли поему літературні критики?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

УРОК № 40. Тема. Микола Вороний. Розповідь про поета. «Євшан-зілля». Літописна основа сюжету поеми. Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
