• Реклама

УРОК № 4. Тема. Урок позакласного читання. А. Чайковський «За сестрою». Уроки української літератури, 8 клас

УРОК № 4. Тема. Урок позакласного читання. А. Чайковський «За сестрою». Уроки української літератури, 8 клас

Мета: ознайомити учнів з життям та творчістю А. Чайковського;
розвивати в школярів інтерес до історії рідного краю; навики роботи з літературним твором; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу.

Обладнання: повість А. Чайковського «За сестрою».

ХІД УРОКУ № 4. Тема. Урок позакласного читання. А. Чайковський «За сестрою». Уроки української літератури, 8 клас

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя.
Славну та величну історію має українська земля. Віками боронилася вона від ворогів, боролася за своє соціальне й національне визволення. У боротьбі проти іноземних загарбників особливо відзначилися запорізькі козаки, які не тільки обороняли міста й села України від жорстокого ворога, а й нерідко ходили визволяти своїх побратимів з турецької каторги. Про ті славні і важкі часи в історії України складено багато фольклорних творів, писали про них й українські письменники. Зацікавити підлітків минулим свого народу й провести бойовими стежками наших пращурів, розбудити гарячу любов до України намагався Андрій Чайковський своєю повістю «За сестрою».

2. Виступ заздалегідь підготовленого учня на тему «Життя й творчість А. Чайковського».
Народився Андрій Чайковський 15 травня 1856 року в м. Самборі на Львівщині в сім’ї дрібного урядовця. Рано залишився сиротою, тому жив у своїх родичів. Освіту отримав у Самбірській гімназії, потім у Львівському університеті. Довгий час працював адвокатом. Галицькі селяни з любов’ю називали його «хлопським адвокатом». У Чайковського була пристрасть до народного одягу й запорізьких козацьких атрибутів. Виступаючи на урочистих зборах, він завжди одягав вишиту сорочку й широкі шаровари. Активно працював адвокат у товаристві «Просвіта», брав участь в організації хорових й аматорських гуртків.
Андрія Чайковського ввів у літературу Іван Франко. Саме великий Каменяр першим запримітив і вирізнив його з-поміж інших літераторів, заохотив до творчої праці. Найбільшого визнання як художник слова Чайковський здобув своїми історичними творами. Такі повісті й оповідання, як «На уходах», «За сестрою», «Віддячився», «Побратими», «Козацька помста» стали популярними в Галичині ще за життя письменника.

3. Бесіда з учнями за повістю А. Чайковського «За сестрою».
1) У якій послідовності відбуваються події, зображені в повісті?
2) Як змальовує письменник козаків-запорожців?
3) Назвати основні риси характеру Павлуся.
4) Чому саме п’ятнадцятирічний Павлусь вирушає на пошуки сестри?
5) Як поставилися батько й старший брат до просьби Павлуся піти разом шукати Ганнусю?
6) Як Павлусь опинився в купця Сулеймана?
7) За що Мустафа наказав висікти Павлуся різками?
8) Яку пораду дав юнакові його земляк, татарський бранець Остап Швидкий?
9) Чому Павлусю вдалося обдурити самого Девлят-гірея?
10)Знайдіть в повісті слова, які передають:
— сцену двобою Палажки з татарськими наїзниками;
— побут та звичаї запорожців, які зустрілися на Свиридовій могилі;
— картину загибелі козацького ватажка Остапа Тріски в бою з ординцями;
— обставини, за яких хлопець опинився серед служок багатого кримського купця Сулеймана.

4. Завдання.
1) Виразно прочитати невеличкий уривок, який особливо запам’ятався, і прокоментувати його.
2) Виписати з твору 2—3 народні прислів’я.
3) Прочитати описи природи, висловити своє ставлення до зображеного.

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Запитання до учнів.
1) Що ви знаєте про автора повісті «За сестрою»?
2) Хто такі татари? У яких творах ви вже читали про них?
3) Чим найбільше схвилювала вас кінцівка повісті?
4) Які нові риси характеру Павлуся розкриваються в останніх епізодах твору?

2. Заключне слово вчителя.
Висока ідейність, багатство художніх засобів забезпечили повісті А. Чайковського «За сестрою» довголіття. Вона витримала раніше дев’ять видань, була перекладена на інші мови, дістала позитивну оцінку літературної критики й користувалася великою популярністю. Підтвердженням є такий факт: у 30-х роках одна з галицьких шкіл провела анкету про найулюбленіших письменників молоді. Найбільшу кількість голосів одержала повість А. Чайковського «За сестрою». Цей твір актуальний і сьогодні, бо навчає шляхетності й гордості за минуле українського народу, сприяє формуванню національної свідомості.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Читати байки Віктора Лагози.

УРОК № 4. Тема. Урок позакласного читання. А. Чайковський «За сестрою». Уроки української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 8 клас
