Урок № 4. Складне речення, його ознаки. Складні речення без сполучників та складні сполучникові речення з сурядним і підрядним зв’язком. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 4. Складне речення, його ознаки. Складні речення без сполучників та складні сполучникові речення з сурядним і підрядним зв’язком. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати уривок, визначити його стиль. Значення виділених слів з’ясувати за словником. Вказати в тексті всі прості речення, потім складні. В чому полягає відмінність між ними?

  Кажуть, історія — це діяльність людини, яка прямує до своєї цілі. Очевидно, можна додати, що це й діяльність народу, який йде до своєї мети. Яка ж нинішня мета українського народу? Як цю мету можна окреслити?
  Україна має посісти гідне місце в колі рівноправних націй світу. Вона мусить стати в рівень з республіками, королівствами, імперіями. Шлях до цього буде, мабуть, довгим і тернистим, бо ж проголошення незалежності — лише перший на цьому шляху крок.
  За О.Сливинським.

  З-поміж поданих речень виписати складні. У кожному з них підкреслити граматичні основи.

  І. А зоря тремтіла, мов тернина, і світила в серце Україна. (М.Сингаївський.) Наша слава — українська держава. (Нар.творч.) Вже є Україна, але українців ще майже нема. (А.Листопад.) Там волю діди боронили і там поховали її; я вірю: святі їх могили розбуркали б сили мої. (Б.Грінченко.) Народ мій є! В його волячих жилах козацька кров пульсує і гуде! (В.Симоненко.) Коли в людини є народ, тоді вона уже людина. (Л.Костенко.)

  ІІ. Правда світліша за сонце. Правда і в морі не втоне. Правда і з дна моря виринає, а неправда потопає. Мала правда велику брехню переможе. Павда — хліб зароблений, а брехня — крадений. Правду говорить не язик, а душа. Все минеться, одна правда зостанеться. Стій за правду горою, тоді люди будуть з тобою. Правда жартів не любить. Брехень багато, а правда одна. Правда світліша за сонце, та її зі свічкою шукають.
  Народна творчість.

  Розглянути таблицю.

  418

  Пояснювальний диктант. Назвати речення безсполучникові та сполучникові.

  Все минає, та пам’ять не гасне в тобі. (Г.Коваль.) Один у другого питаєм: нащо нас мати привела? (Т.Шевченко.) Доскіпуюсь, допитуюся: хто я? (П.Перебийніс.) Ще змалечку треба вчитись, як на світі жити. (Т.Шевченко.) Уже в людей в коморі повно хліба, а я свою лиш засіваю ниву. (Н.Пукас.) Живемо, поки сміємось, сміємось, поки живемо (Є.Гуцало.) Жила б і розцвітала Україна, а більшої я щедрості й не жду. (М.Гурець.)

  Думку, висловлену кожною парою речень, передати складним реченням, використавши подані в дужках сполучники (де потрібно, змінити порядок слів, опустити слова). Вказати речення зі зв’язком сурядності та речення зі зв’язком підрядності.

  • З дерев посиплеться осіннє золото. Невдовзі налетять вітри (і).
  • Стрункі тополі посмутнішають. Оголиться їхні міцне гілля (якщо, коли).
  • Берези зіщуляться. Беззахисно засвітяться їхні білокорі стовбури (тому що, бо).
  • Почервоніє різьблене кленове листя. Гілки привітно шелестітимуть, з ним прощаючись (але, проте).

  Навчальний диктант. Вказати безсполучникові й сполучникові складні речення.

  І. Осінній день — це свічка, що палає з двох боків. Адже день коротшає з обох кінців: пізніше світає уранці, раніше смеркає увечері. Обважніле небо дедалі нижче тулиться до землі, якій ще недавно сонце дарувало тепло й ласку. А саме світило не може відірвати печального погляду від золотисто-багряної вроди дерев, бо ж нічого немає у світі за неї кращого.
  Перш ніж милуватися опаданням листя, збагнімо його корисність. Скинувши листя, дерева краще переносять холод, адже з настанням холодів коренева система зменшує всмоктування вологи з грунту. Щоб скоротити випаровування з крони через листя, дерево його скидає. То лише хвойні рослини завдяки восковому захисту голок спроможні зменшити випаровування до потрібного рівня.
  А ще падолист зберігає кругообіг речовин у природі, запобігаючи обламуванню гілок, а то й зламу стовбурів унаслідок вітрів і снігопаду. До того ж опале листя збагачує грунт добривами, затримує дощову й талу вологу, а взимку воно слугує кореневій системі за ковдру. (З журн.; 147 сл.)

  ІІ. У цьому скаламученому світі існує розподіл людей: вони розподіляються не тільки на розумних і дурних, духовних і бездуховних, є розподіл куди глибший. Він нітрохи не залежить від суспільних розкладок на класи, стани й прошарки. Це розподіл на людей доброносних і лихоносних. Проте може статись, що і лихоносний у якусь хвилину освітиться потребою зробити добро, а доброносний може спіткнутися, учинивши зло. Отже, немає в житті нічого чітко розкладеного, а все існує в дивному переливанні й переплетенні. Добра людина в світі незмінно є, вона незмінно діє — саме в цьому виявляється запорука вічності світу. (За В.Шевчуком; 90 сл.)

  Урок № 4. Складне речення, його ознаки. Складні речення без сполучників та складні сполучникові речення з сурядним і підрядним зв’язком. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.