43. Тема уроку: Література XX століття. Олександр Олесь. «Рідна мова в рідній школі». Одвічна мрія українського народу про навчання в школі рідною мовою. Глибокий біль поета з приводу гоніння на українську мову. Уроки української літератури, 6 клас

    43. Тема уроку: Література XX століття. Олександр Олесь. «Рідна мова в рідній школі». Одвічна мрія українського народу про навчання в школі рідною мовою. Глибокий біль поета з приводу гоніння на українську мову. Уроки української літератури, 6 клас

    Мета: показати красу рідної мови, дати усвідомлення того, яким складним був шлях народу в збережен ні своєї мови; розвивати відчуття образних засобів мови, прищеплювати дітям любов і пошану до рідної мови, роз вивати почуття естетичної насолоди в сприйнятті рідного слова;
    виховувати любов і пошану до українського слова, до рідної материнської мови.

    Обладнання: калина, житнє колосся, вишитий рушник, порт рет письменника, зошити, підручники.

    ХІД УРОКУ Література XX століття. Олександр Олесь. «Рідна мова в рідній школі». Одвічна мрія українського народу про навчання в школі рідною мовою. Глибокий біль поета з приводу гоніння на українську мову. Уроки української літератури, 6 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
    1. Перевірка домашнього завдання.
    Перегляд діафільмів, створених удома.

    2. Удосконалення вмінь виразно читати твори (оповідання Т. Боруляка «Перший раз»).
    1) Знайдіть абзац, що починається словами: «Мати лиш усміхнулась та похитала головою», поділіть речення на мовленнєві такти й визначіть слова з логічним наголосом.
    2) Знайдіть уривок, що починається словами: «— Ану, Іване!», виділіть репліки персонажів, прочитайте їх за ролями (Параня, Іван), щоб передати настрій персонажів і ставлення один до одного.
    3) Абзац: «Лише одна Параня була якась не своя…» — прочитайте так, щоб слухачі зрозуміли почуття, переживання і думки дівчинки, втомленої цілоденною важкою працею.

    II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

    1. Виразне читання поезії учителем.
    (Вірші Олександра Олеся: «Чари ночі», «Ах, стільки струн в душі дзвенить», «Айстри» та інші.)

    2. Бесіда.
    1) Чи подобаються вам ці вірші?
    2) Що ви відчули, слухаючи їх?
    3) Про що думали?
    4) А чи знайоме вам ім’я автора?
    5) Що ви чули про нього?

    3. Оголошення теми, мети і завдань уроку.

    III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Пояснення вчителя.
    Отже, сьогодні ми познайомимося з Олександром Олесем (Олександром Івановичем Кандибою), з талановитим поетом, справжнім інтелігентом, що міг чесно дивитися людям у вічі.
    Народився він у селянській родині і змалечку полюбив рідну мову, її емоційну завершеність, барвистість, неповторність. Дослухаючись до розмов земляків, він легко запам’ятовував легенди, казки, перекази, пісні, що пізніше вилилися в його прекрасні поетичні твори.
    Після закінчення Харківського ветеринарного інституту Олександр Іванович деякий час працював у Києві за своїм фахом. Щоб відпочити від такої прозаїчної роботи, любив ходити на дніпровські схили, й нерідко саме там народжувалися поетичні рядки.
    Одного разу він побачив групу школярів, що прийшли з учителем на екскурсію. Троє хлопчиків відстали від гурту і про щось жпаво розмовляли. Олесь заслухався, бо ніжна і мелодійна українська мова в устах дітей звучала, як музика. Та це зачарування звуками рідної мови обірвалося з приходом учителя, який нагримав на хлопчиків і сказав, щоб вони не сміли розмовляти «мужицькою» мовою. Хлопчики знітилися й замовкли. Це глибоко вразило Олександра Івановича, хоча на той час це була звичайна подія, українська мова вважалася за «испорченный польский диалект». Болючі думки і роздуми вилилися в поезію «Рідна мова в рідній школі».

    2. Самостійне читання статті «Найдорожчий скарб».

    3. Бесіда за змістом статті.
    1) Що саме ви запам’ятали з біографії письменника?
    2) Яким ви його собі уявляєте?
    3) Чим Олександр Олесь був стурбований?
    4) Що письменник утверджував, захищав у своєму житті?
    5) Які переконання поета близькі вам?
    6) Про які з них ви могли б сказати, що це і ваші переконання?
    7) Чому одних письменників називають поетами, а інших прозаїками?
    8) Як ви вважаєте: ким є Олександр Олесь?

    4. Виразне читання вірша «Рідна мова в рідній школі».

    5. Бесіда за твором.
    1) Чим схвилював вас вірш Олександра Олеся? Чому?
    2) Які сподівання і мрії українського народу висловив поет?
    3) До чого він закликає в цьому вірші?
    4) Мелодія якого характеру відповідає змісту вірша?
    5) Що для вас означає рідний край?
    6) Чим він дорогий для вас?
    7) Яка головна думка поезії?

    6. Робота за картиною Г. Світлицького «Рідний край» (репродукція картини і питання до неї в підручнику).

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Відтепер кожен урок матиме «Поетичну хвилинку», на початку якого всі бажаючі самостійно або за порадою вчителя будуть готувати вірш для виразного читання, даючи пояснення: чому саме цей вірш був підготовлений, чим вразила головна думка вірша, які художні засоби справили найбільше враження, чому? Вірш мож на вивчити напам’ять, можна прочитати з книжки (на вибір учнів).

    43. Тема уроку: Література XX століття. Олександр Олесь. «Рідна мова в рідній школі». Одвічна мрія українського народу про навчання в школі рідною мовою. Глибокий біль поета з приводу гоніння на українську мову. Уроки української літератури, 6 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
