УРОК № 38. Тема. Образи повісті. Картини життя і праці гуцулів у повісті «Тіні забутих предків». Особливості жанру твору. Уроки української літератури, 10 клас

  УРОК № 38. Тема. Образи повісті. Картини життя і праці гуцулів у повісті «Тіні забутих предків». Особливості жанру твору. Уроки української літератури, 10 клас

  Мета: допомогти учням розширити уявлення про самобутність Гуцульщини через осмислення праці й духовного життя її мешканців, змальованих на сторінках повісті; розвивати творче мислення учнів, формувати їхні естетичні смаки, вміння давати самостійну оцінку художнім творам як явищам мистецтва слова, обстоювати власну думку; виховувати в учнів такі риси характеру, як працелюбність, повага до праці інших.

  Обладнання: текст повісті

  ХІД УРОКУ № 38. Тема. Образи повісті. Картини життя і праці гуцулів у повісті «Тіні забутих предків». Особливості жанру твору. Уроки української літератури, 10 клас

  I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

  II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  1. Бесіда з учнями.
  1) Як у М. Коцюбинського виник задум повісті «Тіні забутих предків»?
  2) Доведіть, що М. Коцюбинський — художник-психолог. (Автор не задовольняється описом навіть найчарівнішої та найоригінальні-шої етнографії казкового краю — Гуцульщини. Йому треба зазирнути в душу людини, зрозуміти, чим вона живе і чого прагне.)
  3) Що таке повість? Визначте тему повісті «Тіні забутих предків».
  4) Які проблеми порушує автор у творі?
  5) В чому краса повісті?
  6) Охарактеризуйте конфлікт твору.

  2. Слово вчителя.
  Самобутність краю — поняття містке. Але ви відчули ту особливу самобутність Гуцульщини, яку так майстерно передав нам М. Коцюбинський. Поезія буття природи і людей, поміж якими ходять духи й привиди, вводить нас у світ, схожий на казку, таємничий, цікавий і по-дитячому страшнуватий. Життя гуцулів у казковому краю серед квітучих полонин, їхню працю та звичаї описав письменник.

  III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя за планом з елементами бесіди.
  1) Покажіть, як змальовано в повісті обставини життя і праці гуцулів.
  2) Чим характерний побут і господарство цих людей, їхнє ставлення до худоби?
  3) Які естетичні смаки та особливості характеру карпатських українців?
  4) Як поєднуються в житті персонажів повісті прадавні язичницькі вірування з християнськими?
  5) Як у повісті відображено народні звичаї? (Святий Вечір, ворожіння в ніч перед Юрієм, весілля.)
  (Учні, спираючись на текст, відповідають на поставлені запитання, знаходять описи побуту, процесів праці, звичаїв гуцулів.)
  Як бачимо, М. Коцюбинський не ідеалізує життя в Карпатах, немає в повісті сліпого замилування екзотичною етнографією. Навпаки, читач відчуває, які нелегкі, навіть суворі умови життя в цьому краї: трагічні випадки з лісорубами, тяжка праця вівчарів та скотарів, важке господарювання в постійній боротьбі з природними стихіями.
  Головним заняттям гуцулів було скотарство та вівчарство, тому вони особливо ставилися до худоби, яка їх годувала: охороняли від злого духа, ворожили на неї. Гуцульські родини були багатодітні. За давнім звичаєм, трембіта збирала горян і на похорон, і на весілля.
  Уродженою рисою в характері гуцулів є любов до прекрасного. Повість насичена барвистими фарбами, які створюють яскравий місцевий колорит. Любов до музики, коломийок, чудово розшитий національний одяг — усе це вказує на високі естетичні смаки жителів гір.
  Гуцули — гордий народ: захищати гідність роду, честь родини наказує їм голос предків.
  «Тіні забутих предків» — поетична і глибоко психологічна, лірична і філософська повість. Це справжня симфонія почуттів, і ведучою темою в ній звучить кохання Івана і Марічки, яким судилося стати українськими Ромео і Джульєттою. Найпоетичніші сторінки повісті пов’язані з цими образами та їхнім великим коханням.

  2. Бесіда з учнями.
  1) За яких обставин уперше зустрілися Іванко та Марічка? Чому між ними виникла приязнь?
  2) Як у творі розповідається про творчу уяву Івана, його талант?
  3) Чи можна сказати, що Іванко і Марічка були дітьми природи, жили за її законами, і ніщо в їхніх стосунках не порушувало природної чистоти?
  4) Чи була талановитою Марічка? Доведіть свою думку цитатою.
  5) Автор захоплено розповідає про полонинські звичаї. А що саме вам сподобалося з цього етнографічного матеріалу?
  6) Як пережив Іван загибель Марічки? Чи є риси романтизму в зображенні його тяжкої втрати?
  7) Марічку та Івана зв’язувало велике взаємне кохання. Чи було щось подібне між Іваном та «…здоровою дівкою з грубим голосом й воластою шиєю» Палагною?
  8) Чи зраджували Іван та Палагна одне одного до зустрічі Палагни з Юрою-мольфаром? Чому ці гріхи не мали особливого значення?
  9) Чи відразу Палагна стала любаскою Юри? Що призвело до їхнього гріховного зв’язку?
  10) Як сприйняв Іван замах на своє життя? Чому шукав розради в спогадах про минуле кохання?
  11) Проаналізуйте розмову Івана з нявкою. Чи є в цій розмові натяк на неминучість трагедії?
  12) Як проявляється благородство Івана у ставленні до нявки?
  13) Опишіть похорон Івана. Чи все в цьому ритуалі здається вам правильним, не викликає гострого несприйняття? Яке ваше ставлення до Палагни-вдови?

  IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Проблемне запитання.
  Що спільного й відмінного між п’єсою У. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» та повістю М. Коцюбинського «Тіні забутих предків»?

  2. Заключне слово вчителя.
  Повість «Тіні забутих предків» стала вершиною мистецької майстерності М. Коцюбинського, окрасою всієї української літератури. У повісті письменник стверджує, що любов — це почуття всесильне і прекрасне, що дві закохані душі повинні завжди бути разом. Сумна розповідь про головного героя закінчується оптимістично, утверджуючи тріумф життя над смертю.

  V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  Підготуватись до тематичного тестування; написати твір-мініатюру на одну з тем:
  1. Мій улюблений герой із повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків».
  2. Над чим примусила мене замислитись повість М. Коцюбинського «Тіні забутих предків»?
  3. Спасибі М. Коцюбинському за… (твір-роздум).

  УРОК № 38. Тема. Образи повісті. Картини життя і праці гуцулів у повісті «Тіні забутих предків». Особливості жанру твору. Уроки української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.