41. Тема уроку: Тимофій Бордуляк. «Перший раз». Життя сільської громади. Значення поважного ставлення членів родини до свого духовного здоров’я. Елементи комічного в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

    41. Тема уроку: Тимофій Бордуляк. «Перший раз». Життя сільської громади. Значення поважного ставлення членів родини до свого духовного здоров’я. Елементи комічного в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

    Мета: навчити розкривати мотиви поведінки героїв, їхніх вчинків; розвивати спостережливість, уміння узагальнювати на підставі здобутих знань, уміння помічати деталі; виховувати почуття доброти, милосердя, повагу до праці, шанування здобутків української літератури.

    Обладнання: портрет письменника, зошити, підручники.

    ХІД УРОКУ Тимофій Бордуляк. «Перший раз». Життя сільської громади. Значення поважного ставлення членів родини до свого духовного здоров’я. Елементи комічного в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

    І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

    1. Перевірка домашнього завдання.

    2. Бесіда на повторення теорії літератури.
    1) Кого ми називаємо дійовими особами в художньому творі?
    2) Кого з дійових осіб оповідання можна назвати головними дійовими особами? Чому?
    3) Хто, на вашу думку, є другорядними дійовими особами? Чому?

    II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

    III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

    1. Переказ тексту оповідання «Перший раз».

    2. Бесіда за твором.
    1) Що змушувало селян іти спочатку на панське поле, а свої нивки жати вночі?
    2) У якій сім’ї росла Параня?
    3) Як члени цієї родини ставилися один до одного? (Підтвердіть словами тексту.)
    4) Які художні засоби використав письменник для створення опису зовнішності Парані?
    5) Чому дівчинка так раділа жнивам?
    6) Як Параня працювала на полі? Прочитайте відповідне місце в творі.
    7) Назвіть головних і другорядних персонажів оповідання.

    3. Робота над текстом.
    1) Знайдіть приклади діалектизмів. Які вони (фонетичні, лексичні, синтаксичні)?
    2) Поясніть відтінки змісту слів, узятих із синонімічного ряду «говорити», у такому уривку: «…Дівчата щебетали, мов ті пташечки, хлопці весело гомоніли, а старші позаду розмовляли повагом».
    3) Перечитайте абзац, що починається словами: «По вечері мати лягла спати на постелі…». Виділіть зорові та слухові деталі.
    4) Яка головна думка оповідання?

    4. Удосконалення вмінь виразно читати художні твори.

    Пам’ятаймо:
    1) Треба перечитати уривок чи текст і виявити підтекст.
    2) Поділити текст на інтонаційно-змістові частини.
    3) Визначити виконавське завдання.

    IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    Підготуватися до тематичного оцінювання.

    41. Тема уроку: Тимофій Бордуляк. «Перший раз». Життя сільської громади. Значення поважного ставлення членів родини до свого духовного здоров’я. Елементи комічного в оповіданні. Уроки української літератури, 6 клас

    Повернутися на сторінку Уроки української літератури в 6 класі
