• Реклама

УРОК № 37. Тема. Повість «Тіні забутих предків». Єдність буття природи і людини. Уроки української літератури, 10 клас

УРОК № 37. Тема. Повість «Тіні забутих предків». Єдність буття природи і людини. Уроки української літератури, 10 клас

Мета: ознайомити учнів зі змістом повісті «Тіні забутих предків», розкрити фольклорні джерела повісті, загальнолюдські проблеми в ній; розвивати навики зіставлення, аналізу й синтезу вивченого, виховувати повагу до звичаїв та вірувань інших народів.

Обладнання:   фільм Є. Параджанова «Тіні забутих предків», тексти повісті.

ХІД УРОКУ № 37. Тема. Повість «Тіні забутих предків». Єдність буття природи і людини. Уроки української літератури, 10 клас

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

1. Перегляд початку відеофільму (зображення краси Карпатського краю).

2. Епіграф до уроку:
Гуцули — оригінальніший народ, з багатою фантазією, зі своєрідною психікою. Глибокий язичник-гуцул все своє життя, до смерті, проводить у боротьбі зі злими духами, що населяють ліси, гори і води.
М. Коцюбинський

II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Лекція вчителя.
М. Коцюбинський цікавився гуцульським фольклором, листувався з відомим фольклористом Володимиром Гнатюком. У 1910 році, повертаючись з Італії, він на кілька днів зупинився в с. Криворівні на Гуцульщині. Через рік, тобто в 1911 році, М. Коцюбинський знову їде в Криворівню, тепер вже не тільки для відпочинку.
Відвідавши Карпати, Михайло Коцюбинський був зачарований їх величною красою, самобутніми звичаями та віруваннями гуцулів. У нього з’явилося бажання написати твір про цей край. Письменник починає вивчати життя гуцулів, їхні звичаї, побут, знайомиться з фольклором, записує говірку, назви рослин.
У повісті Гуцульщина вимальовується перед нами такою, якою сприймали і бачили її самі гуцули, котрі вірили в те, що природа одухотворена, жива, діюча, заселена добрими і злими духами. Головне в сюжеті твору — короткочасне, як весна, щастя і трагедія Івана та Марічки, цих українських Ромео і Джульєтти. Отже, письменник ставить проблему кохання, вічну проблему, яку кожен вирішує по-своєму.
Ще одна важлива проблема — це теж вічна проблема добра і зла, хоч представлена вона у повісті невеличким епізодом. Йдеться про першу зустріч Івана з Марічкою під час бійки ворожих родів — Палійчуків та Гутенюків. Хлопчик, охоплений загальним настроєм, успадкованою жагою помсти, б’є беззахисну дівчинку, вкидає у річку її кісники, а та… пригощає його цукеркою. Тут проглядається філософська, біблійна істина величезного значення — зло можна зупинити лише добром.
Не менш важливими й цікавими є проблеми єднання людини з природою, впливу мистецтва на людину, ролі праці в житті, проблема зради.

Гуцули — справжні діти природи, тонко її відчувають, уміють користуватися її дарами, жити у злагоді з добрими і злими духами.
Іван добре грав на флоярі, а Марічка складала співанки, які з’явилися ніби самі по собі. Це робило їх кохання особливо поетичним, красивим.
Любов закінчилася трагічно. Марічка загинула під час повені, ван з туги сім літ десь пропадав, потім повернувся і одружився ( Палагною, дівчиною з багатого роду, бо «треба ж було ґаздувати». Але життя не склалося, бо Іван ніколи не забував свою кохану сумував за нею. Тож коли Палагна зрадила Іванові з Юрою, він не іотів бійки, помсти, бо розумів, що сам цьому винен, що не зміг і не хотів дати своїй дружині щастя. Так проблема зради переплелася з проблемою провини.
Велика туга за щасливим минулим, душевний протест проти безрадісного животіння привели Івана до загибелі.

2. Запис у зошити.

Тема повісті: зображення життя гуцулів, їхніх звичаїв, побуту, фольклору; показ єдності людини і світу природи.

Ідея: гімн природі, чистоті людських взаємин і почуттів, засудження бездуховного життя, обмеженого дрібними потребами й інтересами.

Проблеми:
1) гармонія між людиною та світом природи;
2) життя і смерть, добро і зло;
3) сила кохання і неможливість існування без нього;
4) вплив мистецтва на людину;
5) роль праці в житті людей;
6) стосунки батьків та дітей;
7) язичество і християнство.

Конфлікт твору (складний, багатоплановий):
1) між родами (Палійчуки —- Гутенюки) — Іван — кохання — Марічка;
2) людини із дикою гірською природою (Іван — Чугайстир);
3) людини із власним «я» (роздвоєність Івана);
4) побутовий (Іван — Палагна);
5) людини з людським буттям (Іван — смерть).

III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Перегляд кадрів відеофільму, де розкрито один із конфліктів повісті.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, опрацювати теоретичний матеріал.

УРОК № 37. Тема. Повість «Тіні забутих предків». Єдність буття природи і людини. Уроки української літератури, 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 10 клас
