Урок № 36. Правопис числівників. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Урок № 36. Правопис числівників. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Прочитати речення, вказати в них числівники. Поставивши до кожного з числівників питання, визначити їх відмінки. Вказати кількісні й порядкові числівники.

  “Ти така хитрюга, — казав тато, — тобі, мабуть, не п’ять років, а цілих п’ятсот”. (Ю.Яновський.) А яка ж то старість, коли маю лише сімдесят п’ять років? Моя мати до дев’яноста чотирьох жала. (М.Стельмах.) Мудрий, наче апостол, дід сидить у садочку, літ йому дев’яносто і ще два годочки. (Ю.Ряст.) Я на дев’ятому десятку спочинку теж не попрошу, усе ще обробляю грядку. (М.Руденко.) Пабло Пікассо помер у віці дев’яноста двох років, залишивши після себе більш ніж вісімдесят тисяч полотен і скульптур (З журн.) У місті Підстреленцях помер бондар Хомутинський, проживши трохи менше ста сорока семи років. Причина смерті невідома. (З газетної хроніки.)

  Подані числа записати словами. Числівники провідміняти, пояснити їх правопис.

  49; 58; 674.

  Пояснити, як можна відповісти на питання Котра година?, якщо годинник показує

  8-20; 12-30; 15-10; 18-45.

  Пояснювальний диктант. З’ясувати синтаксичну роль числівників.

  І. Живемо, як двоє в чоботі. Вари горох — вистачить на трьох. Там нива радіє, де двоє оре, а третій сіє. Виїхав на трьох колесах. Не віс осли ходять на чотирьох ногах. Вип’є і з’їсть за дрьох дужих і за себе четвертого. Семеро одну соломинку піднімають, але не знають, що з нею далі робити. Сім подорожніх на віз, аби тільки кінь віз. В сімох водах руки миє. Сорока з кола, а дев’ять — на її місце. Дев’ятий рік болить бік, а який — не розберу. Заробив, як Хома на качалках: одну продав, а дев’ять на плечах побили. Весною працюй за двох, восени матимеш їсти на десятьох. Майстер з десяти шкур щось та пошиє. Краще одне ремесло вміти, ніж над десятьма потіти. Одинадцять ударів пропали даром, якщо дванадцятий все зіпсував. Розумнику й сорока ремесел мало. Це той, що одним пострілом сорок сім качок убив. За сто п’ять робіт береться, і жодна не вдається.
  Народна творчість.

  ІІ. Лиш дванадцять Апостолів коло Христа, переступень Юда завжди за плечима. (З.Замкова.) Горить любов, як сто багать, її вітрам не погасити. (Н.Пукас.) То до чого нам бажати літ прожити вісімсот, коли ми їх марно тратим, розкидаєм, як пісок? (Г.Сковорода.) Де тільки я не бродив оці тисячу літ! (Б.Олійник.) Торг завис на дев’яноста карбованцях і далі — ні тпру, ні ну. (М.Стельмах.) Перекують сто тисяч раз зозулі твої прожиті й непрожиті дні. (Г.Коваль.) Кожна звичайна стеблина гречки має приблизно триста квіточок, а на розкішній рослині їх буває і шістсот. Таке стебло виростає з великої дорідної зернини. Її материнське харчування дає рослині і ріст, і силу, і врожай. (М.Стельмах.)

  Записати, замінюючи числа словами.

  До 243 додати 16; від 94 відняти 11; сума чисел дорівнює 585.

  Прочитати. З’ясувати, якими частинами мови є виділені слова.

  Минуло понад сім десятиліть, а час летить століття не стоїть. (М.Луків.) Хоч сотнею доріг утікай, а від років не втечеш. (Нар.творч.) Кий, Щек, Хорив і їх сестриця Либідь пливуть тисячоліттю навздогін. (І.Лобовик.) Двохсототисячна епоха розхристано кудись летить. (А.Григоренко.)

  Розкрити значення поданих фразеологізмів, при потребі звернувшись до словника. Пояснити їх походження. Два-три з них ввести до самостійно складених речень. Вказати числівники кількісні й порядкові, визначити відмінок кожного.

  Дев’ятий вал. Пройти дев’ять кіл пекла. Тридцять срібняків. Тисяча і одна ніч. Десята муза.

  Для довідок. У «Божественній комедії» Данте пекло зображене як підземне провалля, яке, поступово звужуючись, досягає центра землі; схили проваддя оперезані дев’ятьма концентричними колами. Десятою музою сьогодні називають музу кіно, а одинадцятою — музу телебачення.

  Урок № 36. Правопис числівників. Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Повернутись на сторінку Українська мова. 9 клас. Конспекти уроків

  Комментарии закрыты.